Skocz do zawartości

Pierwsze pióro do ~400


Polecane posty

Witam Panie i Panów :)

 

Mój pierwszy post :)

 

Znalazłem sobie pióro które ładnie wygląda: WATERMAN Perspective czarny CT - 384 zł. // znalazłem informacje że na naboje jest

Szukam pióra miękkiego i w miare cienkiego - jako pierwszak wolałbym nie ciąć kartek i łamać stalówek.

Do pisania od czasu do czasu. Reprezentacyjne :rolleyes: Kształt prosty, klasyczny. Kolory: czarny, srebrny. Mogą być grawery.

 

Przy okazji mam pytanie: do każdego pióra trzeba tłoczek osobno czy jest jak kiedyś z pompeczką? :)

Może jakiś atrament od razu do kompletu?

Edytowano przez sephiroot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ann

Uniwersalne naboje to też takie zwykłe ze sklepu? Jakość tego atramentu nie będzie mieć wpływu na starówkę np częste zasychanie?

Waham się jeszcze czy nie wziąć w kolorze srebrnym :)

Ma ktoś wiedzę czy można tym pisać przez kalkę?

Jeszcze jedno pytanie :) podpisanie pióra grawerem? Następne pióro za 10 lat pewnie więc wolał bym mieć podpisane ze jest moje :) co sądzicie o grawerach?

Edytowano przez sephiroot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grawer na piórze trochę je kaleczy, jakoś nie umiałabym tak skrzywdzić pióra.

naboje tak, jakiekolwiek, byle miały oznaczenie "internationale", natomiast watermanowe czy chociażby pelikanowe to jednak inna jakość atramentu niż takie w paczce z tesco ;) a jeśli nie będziesz go używać tak na co dzień, to może lepiej tłoczek i atrament w kałamarzu? zawsze można zawartość przelać do buteleczki z powrotem jeśli wiesz, że pióro ma leżeć tygodniami, a resztę przepłukać wodą :)

 

nie wydaje mi się, żeby stalówka była na tyle twarda, żeby poszło przez kalkę, ale właściwie nie próbowałam tego jeszcze z żadnym piórem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F Watermana pisze rzeczywiście jak F ale dla mnie to i tak grubo. Wolę system japoński, gdzie wszystko jest o jeden w dół, tzn. japońska Fka = europejsta EFka. Większości jednak ta grubość pasuje. Nie każda cienka stalówka musi ryć w papier - tak robią tylko te kiepskie. Reszta powinna mieć tak wyprofilowane ziarno, żeby pozostawiać ładny, cieniutki ślad sunąc gładko po papierze.

Perspective ma piękna wzornictwo jednak bardzo dużo osób narzeka na niewygodny uchwyt. Po kalce pisać się da bez problemu. Stalówka raczej twarda.

 

Atrament ma ogromny wpływ na zasychanie bo to przecież on zasycha, nie? :D Najlepiej kupić konwerter i dobry atrament z kałamarza napełniać bo jest to tańsze i wybór większy. Ewentualnie strzykawkami naboje napełniać. Im cieniej piszące pióro tym szybciej będzie zasychało jeśli atrament ma takie skłonności. Większość producentów dba jednako to, żeby tak się nie działo.

 

Może jednak rozglądnąć się za innym? A już na pewno za inną ceną. Perspective chodzi czasem za 290 - 310zł na Allegro a resztę przeznaczyć na atrament własnie. I nie na syfiaste naboje z tesco! A od czarnych to uciekać. Niebieskie zazwyczaj szybko blakną.

 

Możemy coś doradzić, napisz do czego potrzebujesz pióra, czy mocno przyciskasz podczas pisania. Moim zdaniem w tej kwocie można znaleźć dużo lepsze niż ten Waterman. A i jeszcze - czy dopuszczasz pióra vintage? To są dopiero cudowne stalówki, giętkie, ładne, suną jak masełko. Zależy od modelu oczywiście ale moje dotychczasowe doświadczenia są na plus dla starych, dobrych piór. Takich, które nie były produkowane na wymianę za kilka lat na lepszy model żeby producent miał zysk.

 

Może od razu pióro z tłokiem? Zacząć od Pelikana M200 (+) który stalówkę ma miękką, lekko elastyczną, kształt klasyczny z kolorami do wyboru, stalówki trochę kosztują ale można sobie kupić różne i łatwo wymieniać. No i mieści dużo atramentu.

 

Uch, chyba się rozpisałam.

 

Edit: literówki...

Edytowano przez Inekane
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobiety mi odposują :D Mam branie B)

 

Pióro ma być ładne, do pisania od czasu do czasu. Używane raczej jako element obowiązkowy każdego dżentelmena :rolleyes:

To pióro akurat zostało zaakcpetowane przez wyższą instancję i ciężko to zmienić (w rzeczywistości 20cm niższa :lol:)

Pisać, tak jak sie powinno, nie potrafię więc myślę że kilka kartek się potnie na początek. Całe życie na długopisach. Zero własnego charakteru. Czas to zmienić ^_^

 

Tłoczek czy naboje to właściwie mi nie robi różnicy. Naboje są wygodniejsze. Atrament wydaje mi się jednak "lepszy", no i można kolor wybrać - wybrałem w razie czego Waterman czarno-niebieski.

Co do wzornictwa mam swoje wymagania niestety :P Kształt prosty - rurka, żadnych obłych kształtów typu właśnie Vintage. Kolorystyka prosta bez udziwnień - żadnych kolorków.

 

Znalazłem komplet za 600 z przesyłką: pióro + długopis. Ale chyba zostanę przy samym piórze i ew. akcesoria: atrament, tłoczek.Tańszego pióra niż za ~380 nie znalazłem.

 

@Inekane

Mów mi więcej o rodzajach stalówek itd :P Kiedy ja się nie znam. Na żywo to bym sobie patrzył i kiwał głową a tak... ;)

Edytowano przez sephiroot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że naboje wcale nie są wygodniejsze, tankowanie pióra sprawia dużą przyjemność.

 

Polecę także Pelikana M200, dobrze wyglądające i idealnie piszące, mieści się w kwocie którą dysponujesz.

Używam go na co dzień i złego słowa nie mogę powiedzieć, nie sprawia najmniejszych problemów i bardzo chętnie po nie sięgam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego zaproponowałam tego Pelikana.

Popatrz na Pelikana M200 black i napisz jak w odniesieniu do perspectiva Ci sie podoba.

Piora z zasady nie ryja w papier. Tak po prostu ;) Stalówki są określane grubosciami, są to skróty angielskich słów. I tak F to fine czyli cienka ale wcale ona taka cienka nie jest - to taka standardowa linia grubsza od lini długopisu czy cienkopisu. W dół mamy EF lub XF czyli extra fine, super cienka. Ludzie z drobnym pismem lubią te stalówki. W gore o oczko mamy M medium a pózniej B Broad. Przy zakupie koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę.

Nie wiem czy nie napisałam ale jeśli nie znasz tych oznaczeń to idą one tak: EEF, EF, F, M, B, BB, BBB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perspective jest zaklepany. Szukam czegoś innego by nie przeoczyć :)

 

Też w moim stylu: Waterman Expert Precious Black and Palladium

 

Moja też chce pióro :blink: Tyle że ona dużo pisze. Właściwie to tyle samo co mówi :D

 

@Inekane

Mam już w zakładkach. Czarno-srebrny wybrany póki co B)

Edytowano przez sephiroot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszedł Waterman Perspective. Tak z pierwszego wrażenia: cięższe niż długopisy, całkiem ładne, pisze się bardzo miękko. W zestawie nabój startowy.

Niestety trzeba będzie kupić dodatkowe, jakieś tańsze, pióro :) Tak by można by go używać w pracy.

Na koniec okazało się że nie umiem pisać :) Wracamy do podstawówki rysować szlaczki i literki.

 

Dzięki za pomoc i propozycje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem wszystkie Pelikany. Większość piór jest niestety nie w moim guście :P A jak już coś sie spodoba to albo cena kosmiczna albo instancja nie przyjmuje.

Nie podobają mi się klasyczne/typowe kształty pióra i ich całoczerność. Podoba mi się np. WATERMAN Elegance ST.

 

A jakie Pelikany są w Twym guście a cena już nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Nie ma określeń płci przy nikach. Nie wiem do kogo piszę. Towarzysze Obywatele? :huh:

 

@Akszugor

Pisałem ogólnie. Domyślam się że ten, konkretny, kształt pióra nie jest przez przypadek ale zwyczajnie mi się nie podoba. Może z powodu wieloletniego długopisienia. Cena kosmiczna to juz około 1 tyś.

Potrzebowałem wyglądającego, niezawodnego pióra. Do cięższej pracy bym wziął coś bardziej normalnego. Wraz z piórem zamówiłem naboje czarno-niebieskie "mysterious blue" - sprzedawca nie miał ani tłoczka ani atramentu.

 

@rbit9n

M1005 - brzydkie

 

@endru098

Chciała od razu dwa komplety naboi (10 szt.) Na dwa tygodnie starczy :blink: Teraz ma Parkera Vector. Myślę by jej kupić na prezent normalniejsze pióro już z tłoczkiem i słoikiem atramentu.

Wymagania: ma się podobać :mellow: Więcej nie wiem <_< Trochę strach w oczach siedzi :P

 

Tak na rozluźnienie, odnośnie kobiet:

- Kochanie, kupiłem Ci prezent. Coś co Ci się podobało. Nawet w Twoich kolorach! Kurde! [duma w klacie, ego +100]

- Oh! Ah! Nie musiałeś... bla bla bla... [2 godziny później].... bla bla bla.... śpisz na kanapie!!

- Ale...

- :angry:

- ...my nie mamy kanapy.

- :angry: :angry: :angry:

- Tak kochanie :cry:

 

@kerad

100 zł maksymalnie dla następnego. Bez wymagań kolorystycznych, itp. Ale to już inna bajka. Będę kupować to zajrzę do wątków które są ew. sie przypomnę.

Edytowano przez sephiroot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...