Jump to content

Reform 1745 – wygładzenie stalówki


endoor

Recommended Posts

Mam w domu 2,5 ;) Reforma 1745 (kupiłem 3 ale jednego popsułem). We wszystkich trzech piórach zauważyłem tę samą dolegliwość – stalówki są jakby zbyt suche i niemiłosiernie drapią. Oczywiście kwestia tzw. suchości stalówki jest względna, kiedy ją mocniej docisnąć pisze całkiem dobrze. Sęk w tym, że ja nie lubię dociskać stalówki, lubię kiedy pióro lekko sunie po papierze. Zauważyłem, że kiedy mocnej dociska się stalówkę, to często na gorszej jakości papierze łapie ona paproch między skrzydełka i robi się kłopot.

 

Moim zdaniem główna przypadłość stalówek w Reformach, z którymi miałem do czynienia (powtarzam, to moje subiektywne odczucie), to:

  1. Zbyt ściśnięte skrzydełka,
  2. Skrzydełka nie leżą w jednej płaszczyźnie.

Na początek warto trochę poczytać o stalówkach oraz typowych przypadłościach. Polecam serię trzech artykułów Richarda Bindera z serii „Nibs and Feeds” oraz na przykład „Nib Smoothing Workshop”.

 

Faza pierwsza - rozstaw skrzydełek, czyli „Dobry, zły i brzydki”.

 

W istocie chodzi o to, że szczelina między skrzydełkami stalówki zwęża się ku irydowi i tak jest prawidłowo.

Rozstaw skrzydełek:

 

Dobry:                                                                          Zły:                                                                           Bardzo zły:

tapered_slit_zpsfcc92298.gifstraight_slit_zpseb87359d.gifsprung_slit_zps857ab6c0.gif

(źródło: richardpens)

 

W modelach Reform 1745, z którymi miałem do czynienia zaczynałem od tego, że minimalnie rozchyliłem skrzydełka stalówki. Operacja delikatna i niebezpieczna ponieważ można trwale uszkodzić stalówkę np.: zbytnio rozgiąć skrzydełka, albo uszkodzić kulkę irydową. Rozchylam palcami skrzydełka stalówki tak żeby wprowadzić ostry i dość sztywny przedmiot, np. skalpel. Puszczam skrzydełka i skalpelem lekko je odginam na boki. W tym stanie nigdy nie wolno wyjmować skalpela ze stalówki – można uszkodzić kulkę irydową. Ponownie delikatnie palcami rozchylam skrzydełka i wyjmuję skalpel.

 

Być może powyższa operacja nie jest konieczna i wystarczy tylko obsadzić inaczej stalówkę na spływaku. Jak kto woli, ja jednak minimalnie, ale dosłownie minimalnie, rozchylam skrzydełka stalówki. Dalej, może się okazać, że końcówka wygląda jak na zdjęciu:

 

Nib-Alignment-Before_zps09406309.jpg

 

(źródło: Pentorium)

 

A powinna jak na tym rysunku:

 

pad_shape_round_zps4f1c981e.gifbaby_bottom_zps933bdbcb.gif

 

Wtedy palcami reguluję położenie skrzydełek bardzo ostrożnie. Przydałaby się lupa, ale ja niestety nie mam i sprawdzam położenie kulki irydowej delikatnie paznokciem oraz próbuję pisać na kartce.

 

Faza druga – obsadzenie stalówki na spływaku.

 

Obsadzam nieco niżej stalówkę na spływaku żeby poprawić przepływ. Poniżej porównanie oryginalnego (u dołu) i zmienionego (wyżej) położenia stalówki.

 

DSCN1164_zps9c5f6ffc.jpg

 

W tym przypadku może nawet ciut przesadziłem, ale wszystko pięknie działa - stalówka 'robi się nieco bardziej mokra', więc już nie kombinowałem. ;)

 

Faza trzecia – wygładzanie ziarna.

 

Oczywiście istnieją narzędzia specjalistyczne do wygładzenia ziarna, których na razie nie mam. Potrzebny jest nieduży kawałek papieru o gradacji 10 000 lub nawet 12 000. Można też zastosować pilniczek wygładzający z różną gradacją ziarna. Gdzieś na forum wyczytałem, że jak nie mamy żadnego z powyższych narzędzi można wygładzić ziarno irydowe np. na umywalce.

 

Początek:

 

DSCN1193_zpsd079874e.jpg

 

Rzecz w tym, że ziarno na końcu stalówki wygładza się ‘na okrągło’. Sposobów jest pewnie wiele, ale ja delikatnie kreślę poziome ósemki zaczynając od prawie poziomego położenia pióra i stopniowo przechodząc do pionu. Jednocześnie odchylam pióro względem osi podłużnej cyklicznie w lewo i w prawo o mniej więcej +/- 150-200. Powtarzam taką operację ok. 5 minut i sprawdzam efekt na papierze. Znowu wygładzam przez 5 minut i sprawdzam na papierze i… tak do skutku, a skutek Pojawie się mniej więcej po 30 minutach.

 

Faza pośrednia

 

DSCN1199_zpsc4694586.jpg

 

 

koniec operacji wygładzania w pozycji prawie pionowej:

 

DSCN1195_zps6ba9e09e.jpg

 

 

Jak poprawnie trzymać pióro i jak pisać żeby było ‘lekko, łatwo i przyjemnie’? Można zobaczyć kolejny świetny tekst Richarda Bindera w błyskotliwym tłumaczeniu @MacKozinsky’ego pt. „Trafić w słodkie sedno czyli Hitting the sweet spot”.

 

Efekt końcowy, niekoniecznie musi być dla każdego zadowalający. Ślad jest nieco grubszy, bardziej mokry i stalówka nie drapie – „Dla mnie w sam raz”. :D

 

DSCN1188_zps67aa67ea.jpg

Edited by endoor
Link to comment
Share on other sites

> Potrzebny jest nieduży kawałek papieru o gradacji 10 000 lub nawet 12 000

 

Gdzie coś takiego dostać? Mi się udało najwyżej 2000 znaleźć do tej pory.

 

Zakład lakierniczy?

Ja stalówki w swoich reformach polerowałem na szklanym talerzu - efekt również był trochę szybciej bo talerz był bardziej chropowaty :)

Link to comment
Share on other sites

PS Jak przeżyła powyższą operację umywalka ;)

Dość 'krwawo' jak widać, ale nie widać żadnych zarysowań jeśli o to pytasz. :)

 

> Potrzebny jest nieduży kawałek papieru o gradacji 10 000 lub nawet 12 000

 

Gdzie coś takiego dostać? Mi się udało najwyżej 2000 znaleźć do tej pory.

No właśnie nie udało mi się do tej pory namierzyć takiego papieru w kraju. Jedynie na eBay'u, ale trochę cena odstrasza. :)

 

 

Miałam tak samo z Reformem. Zamiast porcelanowej umywalki użyłam polerki do paznokci. Trzeba wziąć troszkę wody i... krok 1, 2, 3, 4.

Znalazłam kiedyś ten sposób na forum piórowym.

@RiA, proszę powiedz gdzie taką polerkę do paznokci można kupić? :)

 

@Nicpoń, dzięki za pomysł z talerzem, w sumie nie pomyślałem, ale wypróbuję. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...