Jump to content

Jakość zdjęć


Iux

Recommended Posts

Nie mam pojęcia, czy w dobrym dziale umieszczam ten wątek. Nie podpinam się pod "jak wklejać zdjęcia", ponieważ jednak o co innego chodzi, nie pisze też w dziale "galerie" bo - jak mi się wydaje - kwestia jakości zdjęć umieszczanych na forum jest bardziej ogólna. Usiłuję napisać recenzję atramentu, czy raczej atramentów (porównuję Eclat de Saphire Herbina, Diamine Majestic Blue oraz Diamine Sapphire blue. Napstrykałem setki zdjęć dobrą lustrzanką cyfrową. Ale po przejrzeniu ich na monitorze nie mam odwagi ich tu wrzucić, bo... nie oddają kompletnie rzeczywistości. Obróbka? Zawsze wpłynie na kolor a w przypadku "naszych" atramentów to przecież niuanse decydują o wyborze... Kompletnie nie wiem co zrobić. Eclat de saphire wyszedł mi tak błękitny, że aż do przesady... (choć faktycznie jest bardzo "nasycony" to jednak nie tak, jak wyszedł na zdjęciu).

Ja sobie z tym radzicie?

Link to comment
Share on other sites

Iux,

Niestety kolory zależą nie tylko od lustrzanki, ale też od... monitora. Te same kolory będą inaczej wyglądały na moim i Twoim komputerze. ze już nawet nie wspomnę o sprzęcie mobilnym.

Można dla porównania barw stosować pewien uniwersalny, znany odcień (np. Parker Blue Quink).

Link to comment
Share on other sites

Kwestia składa się z wielu czynników. Kiedyś gdy w naszych domach gościły "szklanki" zamiast obecnych lcd i led'ów wszystko było ciut prostsze... teraz zawsze będzie pewne - ale...

No właśnie, ale jak zauważył Ariel dobrym pomysłem wydaje się prowadzenie porównań z ogólnie znanymi atramentami...

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o atramenty to moim skromnym zdaniem skaner jest lepszy niż zdjęcie. Znacznie lepiej oddaje to, co na papierze. Przy zdjęciach rodzaj światła, jego temperatura i natężenie zmienia bardzo dużo. Skaner jednak od tych uwarunkowań jest wolny.

Link to comment
Share on other sites

Do fotografowania atramentów najlepsze jest światło dzienne. Z racji tego, że mamy już późną porę roku, to ciężko je wykorzystać. Zawsze można spróbować pogrzebać w ustawieniach aparatów i poszukać temperatury barwowej 6500 K.

Janykiel dobrze nam podpowiedział. Na moim skanerze mam tylko problem z turkusem, który zamienia się w zieleń.

Myślę, że wzornik to bardzo dobry pomysł :P Może też formularz recenzji atramentów?

Link to comment
Share on other sites

Dopiero teraz dostrzegłem ten temat. Widzę, że nie jestem pierwszym, który widzi ten problem.

Mam z tym do czynienia na co dzień, prowadząc duże studio graficzne w agencji reklamowej, o czym pisałem w moim temacie "Cała prawda o testach atramentów - a może być inaczej?"

Tam właśnie zaproponowałem prostą procedurę 3 elementów. Wyższa szkoła jazdy to kalibracje, paski testowe Fogra itd. czyli wszystko to co jest bardzo kłopotliwe do spełnienia w warunkach domowych.

Najważniejsze to umiejętne posługiwanie się swoim sprzętem, który bardzo często dużo może i to tylko my nie potrafimy z niego "wydusić pełnej mocy". Żeby nie było wątpliwości to myślę o aparatach! :D

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...