Jump to content

BAOER 100 - chiński rekin


Recommended Posts

Baoer 100 był drugim piórem, które sobie kupiłem. Nie zrecenzowałem go do tej pory chyba tylko z jednego powodu – ciekawą recenzję tego pióra napisał już Kerad. Mam niewiele do dodania. Wychodzę jednak z założenia, że recenzji i punktów widzenia nigdy za wiele, więc opiszę setkę po swojemu.

 

wksh.jpg

 

ntwe.jpg

 

7wi7.jpg

 

hx7n.jpg

 

9xpn.jpg

 

Baoer 100 spodobał mi się od razu – widać wyraźnie, że chińscy projektanci w dużym stopniu zainspirowali się modelem Leman firmy Caran d’Ache, który uważam za jedno z najładniejszych seryjnie produkowanych piór wiecznych.

 

j6n8.png

www.carandache.ch

 

7jm1.jpg

http://montblanccda.blogspot.com/2012/09/caran-dache-leman-bicolor-saffron-fp.html

 

Wadą Lemana jest cena przekraczająca 2000 PLN. Zaletą Baoera jest cena niższa stokrotnie. Rynkowa cena tego pióra wynosi około 20 -24 PLN, ale na aukcjach można ustrzelić je taniej. Co istotne, Baorem pisze się bardzo dobrze.

 

Wygląd

 

Pióro ma klasyczny, wrzecionowaty kształt. Jest dostępne w dwóch kolorach: czarnym i turkusowym. Mam obydwa. Obydwa podobają mi się. Gdyby ktoś był ciekaw, wolę czarne. Chciałbym, żeby pióro to było dostępne w kolorach żółtym, pomarańczowym i zielonym. A najlepiej w szafranawoym tak jak mój wymarzony, ale póki co nieosiągalny Leman. Ale nie jest. Szkoda.

 

Sekcja Baoera ma charakterystyczny kształt paszczy rekina. Ma to swój klimat, ale prawdę mówiąc wolałbym bardziej klasyczny design.Skuwkę wykonano z miedzi pokrytej powłoką chromu. Skuwka ta bardzo mi się podoba.

 

h03t.jpg

 

 

Konstrukcja

 

Pióro jest dość ciężkie. Wykonano je z lakierowanego mosiądzu. Korpus jest dobrze wyważony, sekcja dobrze układa się w dłoni. Klips pełni w zasadzie wyłącznie funkcję ozdobną – odchyla się go trudno i na siłę.

Skwukę można wprawdzie nałożyć na tył pióra, jednak zsuwa się bardzo łatwo i w najmniej oczekiwanym momencie. Nie polecam pisania Baoerem 100 z nałożoną skuwką.

 

c2fm.jpg

 

Stalówka

 

Baoera 100 wyposażono w stalową, częściowo schowaną, stalówkę w rozmiarze F/M. Przez trzy lata miałem pięć Baoerów 100 (kupowałem je na aukcjach za grosze, trzy rozdałem, dwa mam do dzisiaj).Trzy pisały świetnie, dwa beznadziejnie. Niestety kontrola jakości w spółce Shanghai Baoer Stationery nie zawsze staje na wysokości zadania. Jeśli trafi się na udany egzemplarz, stalówka pozwala czerpać przyjemność z pisania. Jest mokra, nie drapie, po papierze przesuwa się miękko i bez oporu. W egzemplarzach nieudanych drapie i ma problem z regulacją przepływu.

 

c5sl.jpg

 

f65u.jpg

 

System napełniania

 

Konwerter lub naboje.

 

wz4z.jpg

 

Wymiary

 

Zamknięte: 143 mm

Otwarte: 126 mm

Długość skuwki: 64 mm

Średnica w najszerszym punkcie: 12 mm

 

Stosunek ceny do jakości

 

W cenie do 20 PLN Baoer 100 jest jedną z ciekawszych propozycji. Jest piórem solidnie wykonanym o niebanalnym wyglądzie i charakterystycznej sekcji. Pióro to można ustrzelić na aukcjach za 11 – 15 PLN. W tej cenie zdecydowanie warto.

 

Próbka pisma (atrament: FPN DUMAS TULIPE NOIR na papierze CIAK)

 

1chd.jpg

 

8x2b.jpg

 

1r8y.jpg

 

58ev.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Pamiętam jak je kupowałem. Najpierw kupiłem małżonce niebieskie, ponieważ bardzo się jej podobają stalówki zakryte. Kiedy jej piórem skrobnąłem parę zdań, to bardzo szybko kupiłem takie pióro sobie, tyle że czarne. Rzeczywiście stalówki są rewelacyjne jak na tę półkę cenową, a pióro fajne jako robocze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...