Skocz do zawartości

Siedmiu wspaniałych


Rittel

Polecane posty

hkXshxX.jpg

przepraszam za kradzież tekstu o Oxfordzie

 

Kolega Nicpon udostępnił mi niedawno zestaw sześciu próbek atramentów oraz ulepszoną wersję swojego pomarańczowego atramentu (za co bardzo mu dziękuję :))

 

Na pierwszy ogień poszedł pomarańcz i niebieski oznaczony przeze mnie numerem 1.

 

Pomarańcz jest znacznie ulepszony w stosunku do wersji, którą można było zobaczyć na spotkaniu w Warszawie - Nicpoń wyeliminował problemy z nadmiernym przepływem i strasznym przebijaniem atramentu, jednocześnie znacznie poprawiając kolor i jego nasycenie. Małe porównanie obu wersji:

 

mpb6bki.jpg

 

Próbki pisma na dwóch różnych papierach:

 

p3HJ1Wf.jpg

60lsCNd.jpg

 

Próbka oznaczona jedynką oczarowała mnie swoim kolorem. Zobaczcie sami:

 

LZda58b.jpg

V9WNtLo.jpg

 

Nie jest to jeden z tych niebieskich, który na zdjęciach wygląda ładnie a w praktyce jest nijaki. Myślę że to najładniejszy niebieski atrament jakiego dotąd używałem. 

 

Kolejne próbki zaprezentuję, kiedy w Jinhao skończy się ten niebieski (czyli niedługo  :cry:)

 

Na koniec zdjęcie użytych piór:

 

5wMiiNP.jpg

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podziękować Rittelowi za to że dzieli się wrażeniami z obcowania z atramentami na forum. Jest to dla mnie ważne ze względu możliwość ocenienia atramentów przez szersze grono użytkowników.

2 to turkus oceniany niedawno przez Visvamitra z delikatną modyfikacją - bałem się nadmiernego blaknięcia i wzmocniłem jeszcze bardziej nasycenie, co nieznacznie uwypukliło niebieską linię na zdjęciu. W rzeczywistości atramenty nałożone na papier obok siebie bardzo trudno rozróżnić, a różnicę pomiędzy nimi wyłapują jedynie obiektywy ;). Wszystkie kolory poza 4 to wersje ostateczne - jest ich dużo (każdego około lub ponad ~300 ml) oraz ich produkcja jest powtarzalna, jedyne co teraz będę zmieniał to delikatny tuning przepływu, ale naprawdę minimalny bo moja aktualnie podstawa baza do atramentów (NF6c) od początku zapewnia dobrze dobrane warunki przepływu, także już nie muszę się bawić w ustawianie odpowiedniego przepływu dla każdego atramentu ;)

@Endoor - kolor może i jest podobny do poprzedniego, ale 1 i 3 to atramenty nastawione na mocne cieniowanie, przy czym 3 jeszcze mocniej i sam wacik nie oddaje potęgi tego cieniowania. Jak będę miał chwilę to przygotuję dla Ciebie mały próbnik z aktualną produkcją ;) 

Wadą całej serii NF6 jest znacznie wydłużony czas schnięcia, zaletą jest to że to mogą być atramenty zawierające nieprzyzwoicie dużo barwnika (np. dla pomarańczowego to jest sporo ponad 10%, a nie jest rekordzistą) i nie muszę się bać tego że barwnik będzie wypadał, lub pojawi się nib creep. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie piszę #6. Na początku był łudząco podobny do Callifolio Bleu Mediterranee - rozróżniałem tekst pisany nimi raczej po grubości użytej stalówki niż po kolorze. Obecnie jest już ciemniejszy od Callifolio. - albo #6 był rozcieńczony resztką wody na spływaku Jinhao, albo Callifolio w spływaku Baoera zgęstniało przez kilka dni nieużywania. Kolory nadal są podobne, ale tekst napisany #6 jest czytelniejszy.

 

Kolor #1 ulega zmianie po pewnym czasie od napisania - gubi zieloną nutkę (której na moich zdjęciach i tak nie było widać :P). 

 

@Nicpon - jak tworzysz oznaczenia typu NF6?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się bardzo ciekawie. Może atrament forumowy "Made by Nicpoń?" Pierwszy taki na świecie przypadek.

To jest naprawdę dobry pomysł. Z resztą był już wcześniej omawiany. Było nawet parę osób, w tym i ja, które chciały od razu po 100ml. Ja oczywiście jestem za granatowym no 3, czyli z jak największym cieniowaniem.

 

Mam jednak obawę, że uczestnicy forum w zupełnie naturalny sposób nie dojdą do kompromisu co do jednego koloru. Zatem, albo jedna silna ręka administracji narzuci kolorek tak jak to było przy PWF Blue Dream, albo i to jest może nawet ciekawsza koncepcja, @Nicpoń zbierze zamówienia i zrobimy Tęczowe Zamówienie Super Dream by Nicpoń? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem naturalnie za akcja z forumowym atramentem, ale wymagałoby to dosyć jasnego okreslenia się co do kolorów przez zainteresowanych i raczej powinna to być inicjatywa od górna, bo inaczej ciężko będzie o consensus.

Do końca tygodnia będę miał nowe kałamarze, to chętnie udostępnie sporą część aktualnej produkcji;)

NF6 - Nowa Formuła v.6, dopiski b, c lub g odnoszą się do sposobu przygotowywania i bufora w bazie (pH a~5,6; b~8,5; c nie ma bufora pH~ 6,5; g to wysokosyntetyczna baza w której nie ma żadnych związków z możliwością dysocjacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OOOO - a jakie kałamarze? I Które płyny będzie można nabyć? Może zrób konkurs na nazwę :P

 

 

Kałamarze to może dużo powiedziane - buteleczki, 60 ml, kształt bardzo podobny do tych od R&K, tylko wszystkie wymiary, łącznie z otworem są szersze o 2-4 mm. Zakrętka z PP (podobna do parkerowskiej, tylko niestety biała) z uszczelką z pianki. Jak ktoś będzie mocno potrzebował to zapas buteleczek również będę miał uczciwy. 

9 kolorów/odcieni pewnych w tym momencie, ale będzie trochę więcej pewnie. Konkurs na nazwy jest niezłym pomysłem, ale co by mogło być nagrodą  :rolleyes:

@tsyrawe, a co cię tak urzekło w braku możliwości dysocjacji? :D

 

@Rittel jeszcze mi się przypomniało, Nowa Formuła wzięła się stąd, że atramenty żelazowo galusowe które również mam, mają zawartości żelaza analogiczne do standardowych atramentów archiwalnych (Urkundentinte, Registars i inne podobne), więc one były Standardową Formułą, na tej bazie, ale już bez żelaza i z dodatkami które poprawiały rozpuszczalność i stabilność barwników powstała NF, potem numerowałem to dalej aż do NF5 i NF6, 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to trochę dużo jest różnych deklaracji, z których nic nie wynika potem. Proponuję, żeby @Nicpoń w dziale K/S/W założył stosowny wątek w rodzaju 'sprzedam atramenty PWF Rainbow Dream', dał obrazek podobny do tego, który zrobił @Rittel, określił warunki i zebrał zamówienia.

 

Moim zdaniem nie koliduje to z ewentualnymi planami administracji forum, a z drugiej strony pomysł dojrzał może do tego żeby go zrealizować i tyle. :D

Edytowano przez endoor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie kolejne próbki: niebieski #6 i niebieski/fioletowy #3. Niestety mój aparat/monitor zniekształca kolor próbki #3, ma więcej fioletu niż na zdjęciach. Nie próbuję naprawiać balansu bieli przy użyciu programów graficznych na komputerze gdyż używając laptopowego monitora prędzej popsuję jeszcze bardziej zamiast go poprawić.

 

vft24G0.jpg

Kdl9NTi.jpg

PHZqURz.jpg

 

Jeśli ktoś żałuje, że nie kupił Callifolio Bleu Mediterranee lub kupił go za mało - polecam PW do Nicponia ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...