Skocz do zawartości

Tanie, dobre pióro z flexem


comodsuda

Polecane posty

Witam. Od jakiegoś czasu "wkręcił" mi się temat piór wiecznych. Przeglądając niezliczone odmęty tego i innych forum zauważyłem, że niektórzy dodatkowo upiększają swoje teksty dzięki tzw. flex'owi w piórze. Zróżnicowanie grubości linii w tekście daje niesamowity efekt i chciałbym się tym pobawić nie wydając zbyt wiele. I teraz pytanie. Co polecilibyście na początek? Interesuje mnie coś w miarę taniego powiedzmy 50-70zł. Jedyne co znalazłem to pióro REFORM 1745, ale może jest coś lepszego w tej cenie? Szukałem na forum ale nie znalazłem odpowiedzi. Jeśli temat był już poruszany to przepraszam, ale to co znalazłem zaczynało się od 200zł wzwyż.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślałem że chińczycy coś wymyślili.

W każdym razie dziękuję.

W Baoerach stalówki potrafią się ładnie wygiąć pod naciskiem. Ale nie chcą wrócić do pierwotnego położenia.

Do 80 zł moze uda Ci się dostać któregoś z flex-penów Noodlersa. Niestety temu też dosyć daleko do prawdziwego flexa.

 

Diplomat mnie pozytywnie zaskoczył, na pewno sprawdzi się lepiej niż Reform jeśli idzie o zmianę szerokości linii. Co do przyjemności z pisania noodlersy też może pobić, choć zakres zmian szerokości ma raczej mniejszy.

 

Ale nadal najlepiej wypada obsadka ze stalówką za mniej niż 20zł ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pióra z flexem mają już po 50-100 lat i kosztują od 200zł do 500, zależnie od wymagań klienta odnośnie stanu pióra (najcenniejsze są te w dobrym stanie po renowacji). Stalówka flexowa jest wymagająca, trzeba przyzwyczaić rękę, zaopatrzyć się w dobry atrament i papier. 

 

Diplomat Esteem to coś co można nazwać raczej elastyczną stalówką lub semi-flexem... bardzo podobny efekt osiągnie się w Pelikanach z serii M (nie wiem jak wyższe numery ale moje skromne M200 pięknie zmienia grubość linii jak je do tego zmusić). Jest to zupełnie inne uczucie niż gdy weźmie się do ręki maślaną stalówkę na prawdę wiecznego pióra.

 

Edit:

Wyżej dobrze Ci radzą, kup maczankę i jeśli to będzie to wtedy myśl o jakichś Swanach.

Edytowano przez Inekane
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie tylko Indyjskie wynalazki zmieszczą się tej cenie. Ten zestaw: http://www.fountainpenrevolution.com/fpr_collection.html wygląda i powinien mieć największego lub prawie największego możliwego fleksa w tej cenie. Pamiętam, że zamontowanie indyjskiej fleksującej stalówki na piórze Romus Demonstrator: http://www.ebay.pl/itm/Clear-Demonstrator-Fountain-Pen-buy-one-get-one-pen-free-piston-type-/151063931643?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item232c1caafb wychodzi wtedy 13$ za sztukę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://sklep.kaligraf.eu/product-pol-50-Noodlers-Ink-Standard-Flex.html

 

Mam, polecam. Jak będę miał czas to może kiedyś skrobnę recenzję, ale jak widać po aktywności mej na forum w ostatnim roku, z czasem bywa różnie ;)

Towar jest chwilowo niedostępny, ale powinien być w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch z tego co wiem. W każdym razie dostawy są dość regularne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeszukaniu wątków w sieci sprawiłem sobie dwie stalówki Gillott 303 (można podobno też 404) z obsadką skośną i zamierzam poćwiczyć fleksowanie. Pierwsze próby wskazują, że trzeba będzie dużo ćwiczyć:P

To bardzo dobry wybór! Trzysta trójka na początek nauki jest idealna, zresztą długo potem też. A obsadka skośna bardzo ułatwia pisanie. Życzę wytrwałości i dobrej zabawy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...