Skocz do zawartości

Pióro o zmiennej grubości linii do kaligrafii...


szaroczek

Polecane posty

Dzień dobry. Jestem początkującym adeptem kaligrafii. Od wielu miesięcy poszukuję na rynku (online) pióra, które podczas pisania dawałoby taki piękny efekt zmieniającej się grubości linni. Kontaktowałem się z różnymi firmami i sprzedawcami i kilku nabrało mnie już na swoje produktu, ale żaden, chiciaż nosiły nieraz na sobie, jak na przykład Rotring, chlubną nazwę "pióro do kaligrafii" i mimio solennych zapewnień sprzedawców, nie wykazywało tej fantastycznej właściwości, za to okazywały się jedynie zwykłymi piórami wiecznymi (jedynie o różnej grubości stalówki). Ja poszykuję pióra, którego de facto nie miałem jeszcze w ręce, ale króre, wyobrażam sobie, musi mieć bardzo miękką stalówkę, taką, która by reagowała na te minimalne zmiany siły docisku podczas pisania odpowiednim "rozszerzaniem" się i "zwężaniem". Oczywiście nie chodzi mi o pióro gęsie, (łabędzie, czy jakiekolwiek "naturalne" - bo te właśnie takie chyba są), ale o jakiś opowiednik w postaci pióra wiecznego, z metalową stalówką i, o ile to możliwe NIE "maczane", ale na tłoczek, albo na naboje, czy coś wy tym rodzaju. Równocześnie chciałbym, aby stalówka tego pióra w postacie "wyjściowej" była jak najcieńsza - do małej wielkości czcionki. Czy ktoś może mi pomóc i skierować do właściwego produktu, albo konkretnego sprzedawcy? A może są jakieś profesjonalne sklepy z piórami wiecznymi, ale DO KALIGRAFII (bo takich ze "zwykłymi" piórami wiecznymi to oczywiście jest mnóstwo...)? Pozdrawiam szaroczek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pióra nowe - spóźniłeś się o jakieś 50-70 lat. Potrzebujesz normalnego, cywilizowanego flexa, który robi np. takie coś:

bazgroy.jpg

Improwizacja własna, papier badziewny, atrament WM South Sea Blue (kiepskie światło, aparat przekłamał), pióro nabiurkowe Pompian's Stylo, ocalone przed sprzedaniem stalówki na przetop. Stalówka - niesamowita.

Takie rzeczy znajdziesz najprędzej na aukcjach internetowych i targach staroci.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :D

Ze współczesnych piór to może być problem ze znalezieniem takiej prawdziwie flexującej stalówki... Radzę poszukać jakichś starszych, a najlepiej przedwojennych modeli. Wtedy to robili stalówki... Genialne Swany, Doric'i... Najlepiej zagłębić się w temat, poczytać recenzje, opinie i zacząć polowanie ;) No i chyba nie muszę dodawać, że nie ma niczego bardziej pasującego do sztuki kaligrafii od kilkudziesięcioletniego kawałka historii trzymanego w dłoni :wacko:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczowe jest tu słowo "wycisnąć". Każda stalówka ma do pewnego stopnia zmienną kreskę. Tylko że niektóre w obie strony, a niektóre po pewnym czasie - tylko w jedną.

Ten Pompian's Stylo z próbki powyżej różnicuje kreskę pod własnym ciężarem, bez dociskania.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się załamałem... ;) Dokąd ten świat zmierza, jeśli nie produkuje już takich rzeczy, jak pióra do kaligrafii z elastycznymi stalówkami! ;) Z drugiej strony ja nie prezentuję jeszcze takiego poziomu zarówno pod względem sztuki pisania, jak i pod względem znajomości "produktów", marek, modeli, żeby pójść zasugerowanym torem poszukiwań w "starociach"... Jestem po prostu na dzisiaj za słaby w branży... Zastanowiło mnie na natomiast to piórko Pelikana w tym filmiku. Robi wrażenie, że ono, to jest stalówka, poddaje się działaniu siły nacisku. Czy ktoś wie, co to za pióro jest dokładnie, czy są nowe egzemplarze dostępne i czy rzeczywiście jest ono tak miękkie, jak by to z tego filmu wyglądało? Rozwiązanie ze stalówką zmieniającą grubość kreski w zależności od sposobu trzymania chyba nie za bardzo mnie inspiruje...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie, co to za pióro jest dokładnie, czy są nowe egzemplarze dostępne i czy rzeczywiście jest ono tak miękkie, jak by to z tego filmu wyglądało?

Pelikan M200 jest obecnie produkowanym, dość powszechnie dostępnym piórem. Na krótką metę na pewno można je zmusić do zaprezentowanych na filmie wyczynów. Sporą część piór można. Mam jednak wątpliwości, czy nie za bardzo przyspieszy się w ten sposób zużycie stalówki, powodując zwiększenie przepływu i odgięcie od spływaka.

Na filmie nie widać też, czy artystka posługuje się normalnym, seryjnie produkowanym piórem, czy też jakąś jego modyfikacją (głębsze rozcięcie stalówki, zmniejszenie grubości blaszki pod skrzydełkami, podmiana stalówki na inną, miększą). Zawsze możesz kupić M200 i spróbować, ale równie dobrze możesz poeksperymentować np. z Zenithem Omega. Tańsze i mniej szkoda.

Ale to tak moim zdaniem tylko. ;)

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że mam Watermana "Hemisphere", Pelikana 400-kę, Rotringa "Art Pen'a" i jekiś jeszcze prymitywne, tanie, szkolne, plastikowe pióro niemieckie i żadne z nich nie daje nawet szans na uzyskanie tych efektów. Gdyby któreś "zmusić", to pewnie, jak to już ktoś powyżej zaznaczył, byłaby to "jednorazowa" zmiana grubości linii na grubszą i stalówka... by już na tej grubości pozostała (;)), a w kartce (może i w biórku) wydrapałbym po prostu dziurę od nacisku. To po prostu w tych "zwykłych" piórach NIE działa; to NIE jest to. Ale znalazłem po nazwie również zasugerowanej powyżej takie pióro na eBay'u: <http://www.ebay.co.uk/itm/ANCIEN-STYLO-POMPIANS-PLUME-/120789130403#ht_500wt_1156>. Czy to jest to, czego szukam? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka szansa, ale nie wiązałbym sztywno właściwości stalówki z nazwą producenta. Zwróć uwagę na duży ubytek w skuwce. Pompian nie jest jakąś strasznie znaną lub "kolekcjonerską" firmą. Gdybym nie trafił przypadkiem na mojego "nabiurkowca", pewnie do tej pory bym nie wiedział, że w ogóle istniała taka marka.

Z bardziej znanych modeli, Waterman 52 jest często nazywany mokrą kluchą (wet noodle). Czy każdy egzemplarz taki jest? Nie wiem. Mojego jeszcze nie doprowadziłem do fazy testów z atramentem.

Niestety, najłatwiej i najtaniej byłoby na razie popróbować z elastyczną stalówką do maczanki ze sklepu dla plastyków. Ze starym piórem zawsze można nie trafić albo przepłacić, no i trzeba się liczyć z koniecznością naprawy.

Jeśli dobrze znasz angielski, przeczytaj kilka artykułów na temat fleksów, np. u Richarda Bindera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Wy na to: <http://www.gouletpens.com/Noodlers_Flex_Nib_Pens_s/903.htm>? Tą markę i model też wymieniacie w grupie potencjalnych "miękkich" stalówek, a powyższy filmik (który mnie zresztą rozkleił :rolleyes:), by to potwierdzał. Znając moje preferencje (: mięciutka stalówka, jak najcieńsza linia początkowa [może EF, czy coś koło tego]), co byście polecili i dla czego...? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem krótką pogawędkę elektroniczną z właścicielem sklepu. Z piórami marki Noodler's jest ten problem, że średnio 1 na 10 ich piór ma problemy z odpowiednim dostarczaniem atramentu. Potrzebna jest regulacja i gruntowne czyszczenie elementów z pozostałości po fabrycznej chemii.

Uważaj i poproś o przetestowanie egzemplarza przed zakupem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ebayu.

Noodler's produkuje przede wszystkim atramenty. Pióra to jakaś działalność uboczna. Póki co jest chyba tylko jeden regularny polski detalista handlujący atramentami, działalności przedstawiciela handlowego na dużą skalę jakoś nie widać. I chyba się nie objawi, bo firma przystopowała z eksportem poza US&A.

Konkretnego sklepu sprzedającego te pióra nie znam, ale jest aktualnie wystawionych kilka aukcji, czasem też ktoś na forum może mieć i odsprzedać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem na ebayu, ale... jestem za słaby, żeby kupować "używki" - nie umiem ocenić stanu, a boję się "wtopić"... ;) Poza tym tych fleksów to ten Noodler's ma chyba całe mnóstwo, bo przecież ten asortyment z tej stronki <http://www.gouletpens.com/Noodlers_Flex_Nib_Pens_s/903.htm>, to nie jedynie kolory do "nowej bluzecznki" ;), tylko jakieś tam konkretne tego piórka odmiany; różniące się może stopniem miękkości stalówki, może rodzajem jej "przycięcia", może początkową szerokością linii itp. Liczyłem na to, że jeśli jest ktoś, kto tym poważnie handluje, to się z gościem skontaktuję i mi coś konkretnego podpowie i doradzi pod moje konkretne oczekiwania... :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Noodlersy na ebayu są oznaczone jako nowe. Odnośnie różnic pomiędzy poszczególnymi odmianami - obawiam się, że chodzi głównie o kolory. Może jeszcze o okienko podglądu/system napełniania.

To naprawdę nie są pióra z tzw. górnej półki. Ot, firma produkuje atramenty, to postanowiła wypuścić też coś, co można tymi atramentami napełnić.

Opis rozmiaru stalówki "flexible fine/medium" nie daje nadziei na dużą elastyczność - ot, skok o jeden rozmiar. Niektóre rzeczy trafiające się nawet na rodzimym portalu mają rozstaw od F do BB. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam uprzejmą i gorącą prośbę o jakiś kontakt do tego "sklepu" z którym miałeś/aś kontakt w sprawie piór Noodler. Może adres, telefon, czy cokolwiek efektywnego. Z góry dziękuję. ;)

Proszę, ale sklep nie jest w Polsce:

(804) 368-0482

orders@gouletpens.com

Proponuję telefon (z uwzględnieniem różnic czasowych). Pomocni ludzie. Poproś o rozmowę z właścicielem - obiektywnie doradzi - swój chłop.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

A ja kupiłem właśnie starą maczankę radziecką za 1 zł. Stalówka lekko podrdzewiała, miała nawet pajęczynkę, wytłoczone godło "sierp i młot" ale jak fleksuje!!! :thumbup:

Szaroczku, nie bój się staroci. Dobrzy ludzie Ci radzą żebyś kupił sobie pióro historyczne i mają rację. Maczanki także są naprawdę w porządku. Możesz też wydać małe pieniądze na nową maczankę z zestawem stalówek. Potem poćwiczysz, będziesz wiedział czego Ci potrzeba i będziesz doradzał innym zachwyconym kaligrafią młodym osobom poszukującym dobrego, taniego pełnego fleksa :)

Dlaczego nie dowierzasz dobrym radom?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...