Skocz do zawartości

Duke 962


visvamitra

Polecane posty

Był czas, kiedy przeżywałem fascynację chińskimi piórami wiecznymi. Była to fascynacja wygodna i przystępna cenowo. W jej wyniku w mojej szufladzie pojawiło się kilkadziesiąt chińskich piór wiecznych. Wiele z nich znalazło nowego właściciela albo padło ofiarą mojej ciekawości i nieudolnych prób zabawy w pen-doctora. Rozebranie pióra okazało się proste, jego złożenie – nie zawsze J W każdym razie część „chińczyków” pozostała w moim piórniku lub obok niego (najtańsze plastikowe Hero poniewierają się luzem w szufladzie). Chciałem poznać jak największą liczbę chińskich marek. Wypróbowałem marki takie jak Baoer, Bookworm, Dikawen, Fuliwen, Haolilai, Hero, Lanbitou, Luoshi, Kaigelu, Jinhao, Wibg Sung, Yiren, Yongsheng. W końcu przyszedł czas na Duke’a. Z budżetem było u mnie wówczas krucho, wiedziałem, że nie kupię sobie Duke’a który mi się podoba. Wybrałem więc model skromny i tani: 962. Dlaczego? Spodobał mi się – oparty na prostym projekcie, w odpowiednim kolorze,  ze srebrną stalówką i w odpowiedniej cenie. Jak się spisuje? Bardzo dobrze. Powiem więcej – jest to jedno z najlepiej piszących piór w mojej kolekcji.

 

m97p.jpg

 

Historia firmy

 

Chińscy założyciele spółki Duke przedstawili swojego czasu barwną historię powstania firmy. Otóż jeden z założycieli podjął pod koniec lat osiemdziesiątych decyzję, żeby wyruszyć do Europy i poznać pilnie strzeżone sekrety produkcji piór wiecznych najwyższej próby. Zjeździł w tym celu Europę wzdłuż i wszerz, poznał wybitnych rzemieślników i projektantów. W końcu, zgłębiając tajniki sztuki w Niemczech natrafił na piórowego Graala – markę DUKE znaną wyłącznie europejskiej arystokracji. Pierwsze pióro Duke zostało wykonane w 1803 r. na zamówienie Fryderyka Augusta, który właśnie nim podpisał traktat pokojowy z Francją i wszedł do Konfederacji Reńskiej. Marka szybko zyskała rozgłos wśród arystokracji i przez lata pióra Duke produkowano niemal wyłącznie dla przedstawicieli europejskiej arystokracji, tylko nieliczni przedstawiciele nieuprzywilejowanych warstw społecznych mieli szansę wypróbowania Duke’a. Przez wiele lat pióra tej marki nie miały szansy trafić pod strzechy. Do czasu. Założyciel Shanghai Golden Crown Gold Pen Company trafił do posiadacza praw do marki, niejakiego Petera Marka i odkupił je do niego. Produkcję przeniesiono w 1988 r. do Chin, ale wszystkie elementy są wytwarzane w Niemczech i składane z chirurgiczną precyzją.

 

 

Historia jest niewątpliwie ciekawa, ale czy prawdziwa?

 

 

Powiedzmy, że jest grubymi nićmi szyta J

 

W niczym nie zmienia to jednak faktu, że jest to rewelacyjny przyrząd do pisania. Duke 962 ma jedną z najlepszych stalówek, jakimi pisałem.

 

mk7d.jpg

 

Wygląd (6/10) – pióro jest smukłe, ma klasyczny kształt. Wykonano je z lakierowanego metalu, lakier jest dobrej jakości a drewniany motyw wygląda bardzo przekonująco. Aż trudno mi było uwierzyć, że pióro nie jest wykonane z drewna. Projekt Duke 962 jest dość prosty, na skuwce znajduje się jeden, dość szeroki pierścień z napisem Duke. Na górze skuwki jest coś na kształt korony z „perłą” wykonaną z lekko opalizującego tworzywa sztucznego. Klips jest sprężysty, można go śmiało odchylić w dość dużym stopniu. Nie podoba mi się poszerzenie klipsa i umieszczenie na nim emblematu z koroną. Lubię proste klipsy, mam jeszcze dwa Diuki, które są doskonałymi piórami codziennego użytku i które lubię, ALE ten klips mnie drażni J

 

hyzk.jpg

 

ynlj.jpg

 

Konstrukcja (8/10) – jest to dobrze wykonane pióro wieczne, które dobrze leży w ręku i sprawia wrażenie bardzo solidnego.

 

Wymiary:

Zamknięte: 128 mm

Otwarte: 116 mm

Długość skuwki: 60 mm

Średnica w najszerszym punkcie: 11 mm

 

Stalówka (9/10) – jest dobrze. Bardzo dobrze. Nie udało mi się dotrzeć do informacji, jakiej produkcji stalówek używa Duke. Chętnie bym się dowiedział, bo jest to jedna z najlepszych stalówek, jakimi pisałem. Pisze miękko, nie marudzi, lubi się z każdym papierem. Wiem, że są różne preferencje i każdy z nas ma swoje oczekiwania. Odnosząc się do moich oczekiwań wobec stalówki muszę przyznać, że stalówka Duke’a bije na głowę stalówki nowszych modeli Watermana z mojej kolekcji (3 x Hemisphere, 2 x Expert, 1 x Perspective). Respekt.

 

 

 

ga4u.jpg

 

zepj.jpg

 

rsyv.jpg

 

Stosunek ceny do jakości (9/10) – za pióro z przesyłką do Polski zapłaciłem około 32 PLN. Jest to pióro dobrze wykonane i wygodne, pisze tak, jak lubię. Gdyby tylko klips był prosty, byłbym jeszcze bardziej zadowolony. 

 

Próbke pisma załączę w poniedziałek, skaner wrócił do serwisu, chyba już na niego czas (mimo że jest na gwarancji) :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zauważyłem, że nie załączyłem zdjęcia Duke'a, który zrobił na mnie duże wrażenie. Pewnie bym nim nie pisał, ale gdybym miał gablotę, to bym go w niej postawił :)

 

Duke Guibao:

 

qp10.jpg

 

ofkp.jpg

 

Źródło: http://giardinoit.wordpress.com/2012/02/21/authentic-chinese-crafts/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna recenzja. Osobiście używam Duke Air Force One i mam o nim całkiem pozytywną opinię. Duke w wielu produktach stosuje szklane tłoczki, co dla mnie akurat jest zaletą. Mam wrażenie, że atrament tak nie przylega do ścianek tłoczka i w związku z tym poprawia się przepływ do stalówki. Szczególnie pod koniec jak już niewiele atramentu zostaje w tłoczku. To takie moje subiektywne odczucie. @Visvamitra, a Ty w swoim 962 też chyba masz szklany tłoczek? W planach mam jeszcze kiedyś kupić Duke Bamboo, tylko nie wiem czy jest wykonany z autentycznego bambusa, czy to tylko jakaś imitacja. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...