Skocz do zawartości

Naprawa pióra wiecznego Sheaffer Snorkel


ArielN

Polecane posty

  • 9 months later...

Po powtórnym obejrzeniu tego filmu poprawiam, że moje pióro jest made in USA (bo te z filmu to australijskie) i moje nie ma, niestety, słynnej białej kropki. Ale budowę i stalówkę mam taką samą. A poza tym, na filmie wiele razy słychać wymowę nazwy "Sheaffer" o której to dyskusja trwała w innym miejscu forum

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...

Nie do końca zmierzyć:

- po pierwsze: to jest konstrukcja amerykańska w systemie imperialnym nie metrycznym;

- po drugie: pomiar oringa jest obarczony dużym błędem - mierzymy zabudowę (nie oring) i dobieramy oring wg. tabel.

- po trzecie: bez "calowej" suwmiarki przeliczenie średnic jest karkołomne.

Te oringi są powszechnie dostępne "na świecie" i jeżeli koszt nie jest dla kogoś "zabójczy" to lepiej kupić dedykowany. Ja osobiście polecam zakup całego "zestawu naprawczego" - nie tylko jednego oringa.

BTW wg. jednego ze źródeł oring 7x1mm nie pasuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi zawsze jakoś udawało się jakoś dobrać oring, pomimo braku nominałów. To nie stal hartowana, że się nie podda. Mam maszyny pracujące na wysokim ciśnieniu hydraulicznym i nie ma takiego cudu, żeby się nie psuły. Nie potrzebna też sufmiarka calowa, jeśli nie będziesz kupował calowych oringów. Poszukaj w necie blisko siebie pod hasłami pompy hydrauliczne naprawa, uszczelnienia, mechanika siłowa itp

Czy to sklep czy warsztat naprawczy to powinni mieć oringi i z kilku podobnych za drobne pieniądze dokupisz coś, co Ci będzie pasowało.

Edytowano przez zami
literówki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę adresów:

https://vintagepensacsandparts.com/collections/washers-and-seals/products/sheaffer-small-o-rings

https://www.etsy.com/dk-en/listing/732036281/sheaffer-snorkel-tm-o-rings

https://vintagepens.com/catill_sacs_seals.shtml

a najlepiej kupić taki zestaw i zrobić pełną naprawę

https://www.ebay.co.uk/itm/323258653378?hash=item4b43b79ac2:g:pHoAAOSwn35jEd9g&amdata=enc%3AAQAHAAAAsJw0LK%2BQ3zBz24Y7e5hgKxre%2FQSNWC0NO1yub6jk%2F4Xc2wfU8keTkfetzTAHcvHNjmo8hOJI5JzwgbIYA9tfFQndYwbbKlPiu6PCTLZ0bexeBhvWlMEwOjdb7iIMcfYVPYMwpemf9SdrfTZLVrFUasUfUptUn6dGpuBU4h2o4aVnZy6hToKyXWXU0ejMafHsk89zAP8j0btNuWCCRZW8LF2PHN8H7kIqfqxOsKX861Ie|tkp%3ABk9SR9yNuMWuYQ

Wbrew pozorom ceny nie są aż tak przesadnie wysokie (pióro jest na pewno tego warte).

Poza tym, jeżeli ten oring jest tylko lekko "niepewny" to można go nasmarować silikonem (np. takim jak smar silikonowy do maszyn spożywczych lub sprzętu do nurkowania) - stosowane przeze mnie.

Edytowano przez Tyci
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Tyci napisał:

Dziękuję za linki, na pewno skorzystam, jeśli nie przy naprawie tego pióra to przy naprawach innych piór. Niestety smar nie pomógł, bo oring jest bardzo twardy. Co ciekawe jest to oring biały. Zdobyłem dziś kilka oiringów o zbliżonych wymiarach, ale okazały się zbyt grube i mimo, że wpasowały się w kanałek w korpusie pióra, to nie pozwoliły włożyć sac protektora, bo były zbyt ciasne. Jutro kolejny dzień poszukiwań :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, ink diver napisał:

"Niepewnym" oringom dobrze robi "masaż" - pougniatać, pomiętosić między opuszkami kciuka i palca wskazującego przy okazji smarujac dokladnie silikonem, duża szansa, że oring odzyska pierwotną geometrię i sprężystość.

 

Jeszcze go trochę popieszczę, może dzięki czułemu masażowi zmięknie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę sensowne doradzić, ale muszę wiedzieć jakie wymiary ma oryginalny O-ring, z dokładnością 0,1mm.

1 godzinę temu, Tyci napisał:

...można spróbować wykąpać oring w glicerynie (do kupienia czysta w aptece).

Gliceryna apteczna nie jest czysta chemicznie, zawiera 14,57% wody aby nie powodowała oparzeń skóry przez odwodnienie tkanki, podobnie jak niektóre kwasy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Klerk napisał:

 

Gliceryna apteczna nie jest czysta chemicznie, zawiera 14,57% wody aby nie powodowała oparzeń skóry przez odwodnienie tkanki, podobnie jak niektóre kwasy.

Dokładnie tak, chodzi o to że nie zawiera zanieczyszczeń, np. żadnych innych rozpuszczalników organicznych (szczególnie ketony są nieciekawe) i innych agresywnych środków oraz jest bezpieczna przy stosowaniu. Woda akurat w tym zastosowaniu jest obojętna.

Ja teraz próbuję sobie przypomnieć jaki może być ten oring (jednak nie zdecyduję się na wyciąganie mojego) i wydaje mi się, że ma średnicę w przekroju ok, 0,6-0,7mm i znowu zacząłem sobie przypominać, że chyba w praktyce nie spotkałem się z tak małymi przekrojami okrągłych oringów, jedyne co kojarzę takie małe - to uszczelki do pneumatyki, ale o przekroju zbliżonym do kwadratu.

Edytowano przez Tyci
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tyci, to w takim razie sięgnijmy do podstawówki, niech ta wiedza w końcu na coś się przyda, twierdzenie Talesa (jeśli czegoś nie pomyliłem😉). Zmierz i napisz wymiary:

1. Średnica rurki snorkela; 

2. Śred. sekcji na gwincie;

3. Śred. korpusu w miejscu metal. pierścienia;

4..... jakiś charakterystyczny wymiar wg. uznania...;

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Klerk napisał:

@Tyci, to w takim razie sięgnijmy do podstawówki, niech ta wiedza w końcu na coś się przyda, twierdzenie Talesa (jeśli czegoś nie pomyliłem😉). Zmierz i napisz wymiary:

1. Średnica rurki snorkela; 

2. Śred. sekcji na gwincie;

3. Śred. korpusu w miejscu metal. pierścienia;

4..... jakiś charakterystyczny wymiar wg. uznania...;

???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Klerk napisał:

@Tyci ?  Masz suwmiarkę? Jeśli nie masz, to powiedz, nic tu nie poradzimy. Zmierz swoje pióro w tych miejscach 1) 2) 3)... 4)... odpowiednio jak pokazuje foto:

large.Anatomy-Snork.jpg.628512805a04a3d9

Jak skorzystasz z matmy, to sam możesz przeliczyć wymiary o-ring, bez rozbierania pióra oczywiście😉.

Po pierwsze najprościej byłoby znać wymiary rowka pod pierścień, ale to można w zasadzie tylko założyć na około 0,4 do 0,5mm - zakładam, że grubość minimalna  ścianki w przekroju rowka wynosi minimum 0,5mm. Druga metoda to zdjęcie rtg, ale z tego co wiem tej klasy aparat jest tylko gdzieś w Katowicach.

Po drugie z pomiarów nazwijmy to w uproszczeniu "zewnętrznych" i zakładając wymiary gniazda wychodzi oring około fi 7,0 - 7,2 x 0,5-0,7.

Swoją drogą znalazłem taki oring 7x0,5 w Holandii, ale koszt jego jest wyższy niż całego zestawu naprawczego w Danii. W PL nie zauważyłem, że ktoś oferuje takie oringi.

Po trzecie snorkel czyli rurka nie współpracuje z oringiem.

Po czwarte z obliczeń geometrycznych chyba nic nie wyjdzie - szacowana niepewność wyniku będzie zbyt duża (np. średnica zewn. gwintu sekcji jest inna niż średnica wewnętrzna korpusu - zmienia się skokowo, zarys tworzącej korpusu jest łukowy).

Nadal moim zdaniem najlepszy jest zakup dedykowanych części zamiennych (no i nie ma się świadomości posiadania "składaka".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...