Skocz do zawartości

Manuscript Classic 5 Nib Set - czyli nie tylko dla benedyktynów


rbit9n

Polecane posty

  Mówią, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Może i prawda, zwłaszcza gdy mówimy o kotach z wyciętym podwzgórzem, ale czy w innych przypadkach się to sprawdza? Nie mam pojęcia. Wiem jednak, że zakupiona dodatkowo stalówka TWSBI typu stub, o szerokości 1,5mm rychło przestała mi wystarczać, czy też nie spełniła moich oczekiwań, których zresztą w momencie zakupu nie miałem. Dobra, miałem, ale niesprecyzowane. Dlatego kiedy już przebadałem wspomnianą stalówkę, postanowiłem kupić pióro specjalnie do kaligrafii stworzone. Jak zwykle w moim przypadku, musiało to być pióro na naboje lub z możliwością zastosowania konwertera. Chciałem też, żeby w jakichś ludzkich pieniądzach dało radę kupić zestaw posiadający kilka różnych stalówek. Te założenia powiodły mnie, ku produktowi angielskiej firmy Manuscript, to jest ku zestawowi o wdzięcznej nazwie Classic Calligraphy Set.

 

 

Manuscript_00003.jpg

 

  Zestaw jest zapakowany iście hipermarketowo, tj. w blister z otworem do zawieszenia. Nie jest to może szczyt elegancji, ale ważne, że blister można otworzyć bez pomocy nożyczek i bez ryzyka poniesienia większych obrażeń. Na blistrze oprócz nazwy producenta i zestawu wydrukowana jest "próbka" pisma stalówek wchodzących w jego skład. Są to w tym przypadku stalówki oznaczone jako:

  • fine - 0,85mm
  • medium - 1,1mm
  • broad - 1,35mm
  • 2B - 1,6mm
  • 4B - 2,8mm

  Oprócz opisywanego zestawu na zdjęciu widoczne są jeszcze dwie inne obsadki ze stalówkami:

  • 3B - 2,2mm
  • SCROLL No.6 -3,2mm (stalówka ornamentowa).

  Te dwie obsadki są starego (standard) typu, tj. mają rastrowaną powierzchnię sekcji, "złocone" stalówki i ring, który należy usunąć, jeśli chce się używać tych stalówek z korpusem typu classic. Sekcje nowego typu są nieco cieńsze i są gładkie. Musze przyznać, że trzyma się je o wiele wygodniej niż sekcje z rastrem.

 

  Na odwrocie blistra znajduje się skrócona informacja o produkcie wraz z instrukcją pielęgnacji pióra, opis zawartości i schematyczny rysunek, informujący użytkownika, o sposobie przechowywania zapasowego naboju w korpusie.

 

Manuscript_00011.jpg

 

  Pióro wraz z akcesoriami zapakowane jest w metalowe pudełko, na którym znajduje się wytloczone logo Manuscript'a.

 

 

Manuscript_00012.jpg

 

  Wewnątrz pudełka, na plastikowej wytłoczce pokrytej szarym welurem znajdują się pióro wraz z czterema sekcjami. Pióro oryginalnie było zapakowane tak, że skuwka była założona na tył korpusu, co miało na celu demonstrację wszystkich pięciu stalówek przez blister.

 

Manuscript_00020.jpg

 

  Po wyjąciu wytłoczki, znajdujemy pod nią cztery naboje z atramentami: czarnym, niebieskim, zielonym i czerwonym, konwerter typu strzykawka, broszurę zawierające podstawowe informacje o kaligrafii oraz o ćwiczeniach kaligraficznych oraz zawierającą wzory dwóch krojów pisma: foundational i italic, oraz broszurę z opisem stalówek (wraz z rysunkami objaśniającymi różnicę między sekcją standard, classic i dodec). Na tej ostatniej broszurce znajduje się także formularz zamówienia.

 

Manuscript_00022.jpg

 

Manuscript_00024.jpg

 

  Pióro, prócz stalówek i klipsa skuwki, wykonane jest z czarnego plastiku, podejrzewam że z ABS. Sprawia to, że pióro waży (razem z nabojem), bagatela 11g. Piórem pisze się bardzo wygodnie, niezależnie czy ze skuwką na końcu czy bez. Masę skuwki można bowiem pominąć. Pióro ma wygląd iście spartański, dwa czarne walce urozmaicone metalizowanymi plastikowymi zakończeniami korpusu i skuwki oraz pierścieniem znajdującym się między sekcją, a korpusem. Pierścień o tyle niefortunny, że domyślnie "trzymający" się korpusu, ale w ogóle się go nie trzymający. W efekcie, za każdym razem kiedy rozkręcamy pióro, pierścień chce spaść i spada. Na klipsie znajdujemy wytłoczony napis UK oraz cztery "ozdobne" wtłoczenia. Na skuwce, poniżej klipsa znajduje się srebrzyste logo Manuscript'a. Ogólnie jeśli chodzi o wygląd, pióro na kolana nie powala, widać w fabryce uznali, że pióro ma pisać, a nie wyglądać.

 

Manuscript_00015.jpg

 

  Stalówki w wersji classic to typowe twarde blaszaki solidnie wykonane przez angielskiego rzemieślnika. Nie jest to może światowa ekstraklasa stalówek, ale zasadniczo nie ma się do czego przyczepić. Stalówki suną po papierze z cichym szelestem, nic nie drapie (w przeciwieństwie do nieszczęsnego stub'a TWSBI). Na stalówkach znajdują się napisy: MANUSCRIPT ENGLAND oraz oznaczenie grubości śladu. Stalówkę można bez problemu wyciągnąć, podobnie jak i spływak. Zdaje mnie się, że jedną (2B) to można wyciągnąć nawet za lekko, ale póki sama nie wypada, to nie stanowi to dla mnie problemu. Wyciągnięcie i przemycie stalówki i spływaka wydaje mnie się szczególnie ważne, kiedy kończymy pracę z czarnym atramentem Manuscript'a. Atrament ten zawiera dużo pigmentu, co może spowodować niebezpieczeństwo zatkania pióra. Spływak cechuje się dość szerokim kanalikiem, wiadomo - kiedy się pisze taką 4B lub scroll 6 w naboju, tudzież konwerterze robi się wir. Spływak bardzo obficie podaje atrament, co sprawia że pióro startuje od pierwszego dotknięcia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy piszemy na papierze oxforda, który jest dość śliski. Znaczy problem jest, kiedy używamy atramentów innych producentów, bowiem atrament Maniscript'a raczej nie zawodzi, nawet na wspomnianym oxfordzie.

 

 

Manuscript_00008.jpg

 

  Na zakończenie kilka próbek bazgrołów, wykonanych stalówkami ze wspomnianego zestawu na papierach różnych, wykonanych atramentami Manuscript'a, Watermana i Camela...:

 

manuset.jpg

(zwiększony kontrast)

 

 

manuskrypt.jpg

 

manonegra2.jpg

(zwiększony kontrast)

 

 

 ... oraz dane techniczne:

  • długość pióra zamkniętego: 138mm;
  • długość pióra bez skuwki, mierzona bez stalówki: 112mm;
  • długość pióra bez skuwki, mierzona ze stalówką: 127mm;
  • długość pióra ze skuwką zatkniętą na korpus, mierzona ze stalówką: 169mm;
  • długość skuwki: 63mm;
  • średnica korpusu: 11mm;
  • średnica skuwki: 14mm;
  • masa pióra z nabojem: ca 11g.

 

  No i na zupełny koniec postaram się subiektywnie podsumować opisywany zestaw. Otóż myślę, że jest on wart zainteresowania, dla wszystkich tych, którym zależy na mobilności. Dostajemy bowiem pióro zasilane standardowymi nabojami i konwerterami, zapakowane w eleganckie (nie dosłownie rzecz jasna) metalowe pudełko. Dzięki temu możemy mieć pióro wszędzie tam gdzie potrzebujemy, a jeśli nie potrzebujemy, to też możemy je tam mieć. Do tego nawet jeśli stalówki, jak to się mówi: głów nie urywają, to jednak są dość niezawodne i pisze się nimi dość łatwo, przez co są idealne dla początkujących. Także zbierając wszystko do tak zwanej kupy, uważam że zestaw Manuscript'a wart jest tych 70zł, które na niego wydałem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny zestaw i świetna recenzja, dziękuję :). Byłem kiedyś w aptece, bodajże w Poznaniu, gdzie na półkach stały słoje opisane pięknie taką właśnie ‘skryptową łaciną’. Wyglądało to wspaniale. Już widzę oczami wyobraźni jak klienci mówią o Twojej aptece – „… wiesz to ta apteka, gdzie takie ‘gotyckie’ napisy są” hahaha gratulacje :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podoba mnie się, że się podoba. recenzja rzecz jasna, bo przecież że nie pióro.

 

Fajny zestaw i świetna recenzja, dziękuję :). Byłem kiedyś w aptece, bodajże w Poznaniu, gdzie na półkach stały słoje opisane pięknie taką właśnie ‘skryptową łaciną’. Wyglądało to wspaniale. Już widzę oczami wyobraźni jak klienci mówią o Twojej aptece – „… wiesz to ta apteka, gdzie takie ‘gotyckie’ napisy są” hahaha gratulacje :).

 

prędzej mówią, to ta apteka w której magister słucha metalu.

 

Okazuje się że to świetny zestaw, mnie zawsze odstraszała od niego straszna brzydota tego pióra i tandetny wygląd, jednak jak widać pozory mogą mylić :) Brakuje mi możliwości zamontowania stalówki 3B albo 4B w Plumixie albo Scripcie.

 

to pióro wygląda jakby je projektował Ruski. proste, żeby nie powiedzieć prostackie, ale przy tym bardzo funkcjonalne. jak napisałem, wyszli z założenia, że ma działać, a nie się podobać. trochę szkoda, bo mogliby zrobić coś na kształt rotringa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem. Fajna recenzja. Bardzo ładna kaligrafia, szczególnie gotyk.

Apteka z magisterm słuchającym metalu byłaby moją ulubioną, choć rzadko choruję.

A jaki najczęściej metal tam słychać?

 

najczęściej doom i stoner, ale nie gardzę też thrashem i speedem.

 

Apteka z aptekarzem słuchającym Apteki to byłby dopiero czad :)

 

apteki mam całą dyskografię, gdyż jak to mawiał pewien prezes, zasady zobowiązują. czasem zdarza się posłuchać i Kodyma, choć polskie bluzgi w aptece nie licują z powagą apteki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

O proszę Pana. Pan mnie tu pogłębia frustrację. Po tej recenzji uznaję zakup tego zestawu za właściwy, słusny i uzasadniony. Niestety, mamy z Barackiem podobny kłopot, więc muszę pozostać przy cieszeniu się Twoim zadowoleniem.:P

 

Ps.

Czy w sprawie drapiącej stalówki TWSBI pisałeś do nich? Mają bardzo otwarty na uwagi i zastrzeżenia klientów serwis, o czym przekonałem się osobiście. Stalówka nie powinna drapać i tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O proszę Pana. Pan mnie tu pogłębia frustrację. Po tej recenzji uznaję zakup tego zestawu za właściwy, słusny i uzasadniony. Niestety, mamy z Barackiem podobny kłopot, więc muszę pozostać przy cieszeniu się Twoim zadowoleniem. :P

 

Ps.

Czy w sprawie drapiącej stalówki TWSBI pisałeś do nich? Mają bardzo otwarty na uwagi i zastrzeżenia klientów serwis, o czym przekonałem się osobiście. Stalówka nie powinna drapać i tyle.

tez nie możesz się dogadać z republikanami? :D

co do stalówki, to dla mnie nowość, że można tak to załatwić. dzięki za cynk. zgłoszę to na oddział i zobaczę co mi odpiszą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...