Skocz do zawartości

Potrzebuję Waszej opinii/pomocy. :)


Mamba28

Polecane posty

Witajcie,

 

Mam pewien problem, za miesiąc mój przyjaciel obchodzi 29 urodziny, aktualnie przebywa w Aleksandrii - celem nauki języka arabskiego, a co za tym idzie przez najbliższy rok będzie sporo pisał. W związku z tym zwracam się do Was o poradę - jakie pióro kupić? Może ktoś ma doświadczenie w tym temacie? Na pióro chcę przeznaczyć 350 zł.

 

Z góry dziękuję za wszystkie pomocne odpowiedzi. :) 

 

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze przy takich tematach pojawiają się podobne modele ;) a więc nie będę orginalny i dodam coś od siebie modeli w tej cenie które mam i mogę polecić.

 

Pelikan m200

 

kv73.jpg

 klasyczny wygląd, ładne opakowanie (w sam raz na prezent), tłokowy system napełniania (~2ml atramentu) dwa razy więcej niż w standardowym tłoczku ale może być trochę małe i lekkie dla faceta.

 

Waterman Perspective

 

5z7n.jpg

 

przeciwieństwo co do wielkości tego wyżej, ciekawe, nowoczesne wykończenie, długie naboje mają ~1,5ml więc niewiele mniej od Pelikana, piękna duża stalówka. Z założoną skuwką może być trochę ciężkawe. 

 

Sheaffer Prelude

v72o.jpg

 

Wygląd przeciętny ale są też ciekawe wersje kolorystyczne. Stalówka do bólu twarda ale przyjemnie się nią pisze. Pancerne dosłownie! W tym modelu może występować tzw. nib creep (wypływanie atramentu na stalówkę) częściej niż w innych modelach.

 

Waterman Hemisphere

Sam go nie mam obecnie ale jest u dziewczyny i czasem go chwycę, fajne zgrabne pióro, mimo iż jest cienkie to super leży w dłoni, w przyzwoitej cenie i dobrze się reprezentujące. Ciekawe też są wersje Deluxe ze skuwką w innym kolorze niż korpus pióra.

HEMISPHERE%20Deluxe%20Silky%20Black%20FP

Warto też rozważyć propozycję Ann_gd.

 

Niemiecka firma Lamy też robi bardzo dobre - proste i niezawodne pióra, co nie kupisz z ich oferty jest naprawdę bardzo wysokiej jakości. Model Lamy Studio 

065_stahl_eng.jpg

 

Wygląda ciekawie ma stalówkę może dosyć prostą ale chwaloną nie raz tutaj na forum. Sam mam 3 pióra z tą stalówką i bardzo lubię nimi pisać! Ale nie mam samego pióra więc warto poszukać jakieś recenzji użytkownika.

 

To wszystko co mi przychodzi do głowy na ten moment.

 

Mam nadzieję że pomogłem.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się dochodzić nad wyższością któregoś z tych Pelikanów :P Na prezent poleciłbym Sheaffera Prelude w wersji czarnej z chromowaną skuwką (ok 250zł), mam Prelude i to super pióro, pisze dobrze, dość mokro i jest bardzo wytrzymałe. Gdyby to nie było pióro na prezent tylko dla ciebie to w tej cenie można zakupić Watermana L'Etalona którego jestem fanem. Za taką cenę to super pióro. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te arabskie robaczki (mam tylko nadzieję, że to jakoś cenzuralny napis...) były pisane podczas testowania moich piórek przez osobnika leworęcznego (może to ma znaczenie, może nie, ale wolę wspomnieć), ze wszystkich jakie były pod ręką te trzy zostały wybrane jako takie, którymi się da i jest wygodnie.
po kolei:
- czarny atrament - Pelikan M150, stalówka M
- fioletowy atrament - Pilot Plumix, stalówka BB
- brązowy atrament - Parker Urban Premium hebanowy, stalówka F
 
3d46.jpg

n7t8.jpg
 
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze przy takich tematach pojawiają się podobne modele ;) a więc nie będę orginalny i dodam coś od siebie modeli w tej cenie które mam i mogę polecić.

 

Pelikan m200

 

kv73.jpg

 klasyczny wygląd, ładne opakowanie (w sam raz na prezent), tłokowy system napełniania (~2ml atramentu) dwa razy więcej niż w standardowym tłoczku ale może być trochę małe i lekkie dla faceta.

 

Waterman Perspective

 

5z7n.jpg

 

przeciwieństwo co do wielkości tego wyżej, ciekawe, nowoczesne wykończenie, długie naboje mają ~1,5ml więc niewiele mniej od Pelikana, piękna duża stalówka. Z założoną skuwką może być trochę ciężkawe. 

 

Sheaffer Prelude

v72o.jpg

 

Wygląd przeciętny ale są też ciekawe wersje kolorystyczne. Stalówka do bólu twarda ale przyjemnie się nią pisze. Pancerne dosłownie! W tym modelu może występować tzw. nib creep (wypływanie atramentu na stalówkę) częściej niż w innych modelach.

 

Waterman Hemisphere

Sam go nie mam obecnie ale jest u dziewczyny i czasem go chwycę, fajne zgrabne pióro, mimo iż jest cienkie to super leży w dłoni, w przyzwoitej cenie i dobrze się reprezentujące. Ciekawe też są wersje Deluxe ze skuwką w innym kolorze niż korpus pióra.

HEMISPHERE%20Deluxe%20Silky%20Black%20FP

Warto też rozważyć propozycję Ann_gd.

 

Niemiecka firma Lamy też robi bardzo dobre - proste i niezawodne pióra, co nie kupisz z ich oferty jest naprawdę bardzo wysokiej jakości. Model Lamy Studio 

065_stahl_eng.jpg

 

Wygląda ciekawie ma stalówkę może dosyć prostą ale chwaloną nie raz tutaj na forum. Sam mam 3 pióra z tą stalówką i bardzo lubię nimi pisać! Ale nie mam samego pióra więc warto poszukać jakieś recenzji użytkownika.

 

To wszystko co mi przychodzi do głowy na ten moment.

 

Mam nadzieję że pomogłem.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelikan m200 ma pozłacaną stalówkę czy złotą?

Jeżeli pozłacaną to który pelikan ma już zlote? m215?

Czy inne?

M200 ma pozłacaną, m250 ma złotą.

Tego drugiego już nie produkują i raczej w żadnym sklepie go nie znajdziesz.

M215 nie ma złoceń.

Od m300 w górę masz już złote.

Jeżeli chodzi o pozłotę to jest trwała raczej przed 3 rokiem normalnego użytkowania pióra nie powinna zejść.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M200 ma pozłacaną, m250 ma złotą.

Tego drugiego już nie produkują i raczej w żadnym sklepie go nie znajdziesz.

M215 nie ma złoceń.

Od m300 w górę masz już złote.

Jeżeli chodzi o pozłotę to jest trwała raczej przed 3 rokiem normalnego użytkowania pióra nie powinna zejść.

 

Pozdrawiam

dzieki

mam jeszcze drugie pytanie z Twoich propozycji 

Waterman Hemisphere ma taką, ja bym to nazwał grubą obwolutę (pierścień) na którym zamyka się pióro ale widziałem też z dość cienką

czy to sa różne generacje tego samego pióra?

 

przykładowy wygląd pióra:

http://grawermistrz.istore.pl/pl/pioro-wieczne-waterman-hemisphere-czarne-gt.html

Edytowano przez endru098
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki

mam jeszcze drugie pytanie z Twoich propozycji 

Waterman Hemisphere ma taką, ja bym to nazwał grubą obwolutę (pierścień) na którym zamyka się pióro ale widziałem też z dość cienką

czy to sa różne generacje tego samego pióra?

 

przykładowy wygląd pióra:

http://grawermistrz.istore.pl/pl/pioro-wieczne-waterman-hemisphere-czarne-gt.html

Dokładnie, niektóre modele po prostu ulepszają/zmieniają z wiekiem - takie zmiany jeżeli model pióra jest ten sam to zazwyczaj kosmetyka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. :)

Mam jednak wrażenie, że pióra z cieńszą obwolutą są to starsze modele.

"Grubsze" wyglądają barfziej efektownie.

Czyli z tego co napisałeś polecasz to pióro?

Tak tym bardziej że można go dosyć tanio wyrwać na allegro. Pamiętaj w wersji lakierowanej kiedy zakładasz na korpus pióra skuwkę to z czasem się ona wyciera znaczy matowieje ale to dopiero tak po roku użytkowania. Nie jest to jakąś wadą bo większość modeli z "laki" tak ma, nie wygląda też to źle :) Tak tylko piszę żeby nie było, że poleciłem a nie wspomniałem  ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tym bardziej że można go dosyć tanio wyrwać na allegro. Pamiętaj w wersji lakierowanej kiedy zakładasz na korpus pióra skuwkę to z czasem się ona wyciera znaczy matowieje ale to dopiero tak po roku użytkowania. Nie jest to jakąś wadą bo większość modeli z "laki" tak ma, nie wygląda też to źle :) Tak tylko piszę żeby nie było, że poleciłem a nie wspomniałem  ;)

dzieki :)

generalnie nie zakładam skuwek, aby nieporysowac, chyba że końcówka jest do tego przystosowana.

Próbuje teraz coś znaleźć w dobtrej cenie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Tak tym bardziej że można go dosyć tanio wyrwać na allegro. Pamiętaj w wersji lakierowanej kiedy zakładasz na korpus pióra skuwkę to z czasem się ona wyciera znaczy matowieje ale to dopiero tak po roku użytkowania. Nie jest to jakąś wadą bo większość modeli z "laki" tak ma, nie wygląda też to źle :) Tak tylko piszę żeby nie było, że poleciłem a nie wspomniałem  ;)

A czy F-ka nie jest za cięnka, czy lepiej wybrac m-kę. Mam obawy że będzie z zbyt cienko pisało. tak jak np pilot f-ka

Ma ktoś jakieś porównnaie. A może jest gdzieś o tym na forum?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy F-ka nie jest za cięnka, czy lepiej wybrac m-kę. Mam obawy że będzie z zbyt cienko pisało. tak jak np pilot f-ka

Ma ktoś jakieś porównnaie. A może jest gdzieś o tym na forum?

jeśli idzie o Hemisphere to stalówka F jest znacznie grubsza niż w Pilocie.

dla mnie stanowczo za gruba, jak każda europejska Fka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...