Skocz do zawartości

Waterman piston filler


konis

Polecane posty

Udało się mi kupić ciekawe pióro - Watermana o systemie napełniania piston filler.
Chodzą pogłoski, że pióra te robiono w USA z przeznaczeniem na rynek szwajcarski.
Czemu szwajcarski? Tak do końca nie wiadomo. Można znaleźć w necie informacje, że Waterman chciał przetestować powodzenie nowego dla firmy systemu napełniania na tym specyficznym, dość konserwatywnym rynku. W końcu lat czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych system ten był już bardzo popularny w Europie. Wszystkie znaczące europejskie firmy z powodzeniem sprzedawały pióra z tym systemem napełniania. Czemu Waterman nie wprowadził tego systemu w większej skali nie wiadomo. Może już nie zdążył, bo zaczęła się epoka długopisu i bardziej prostych konstrukcyjnie piór na naboje.
W publikacji Maxa Davisa i Gary Lehrer'a -  "Waterman Past and Present The First Six Decades" tak przedstawiono ten model.
b9fd1abf035c9b51.jpg
Użytkownik @Christof z FPN zamieścił takie fotki.
542f18c16a99f6ed.jpg
1869a25750ee5a25.jpg
6ce0cc3cd53dc986.jpg
e36117e1bbf3e51a.jpg
Kilka fotek mojego piórka.
f5300249dbe20caa.jpg
beb0c6ee838f561d.jpg
03085e5f24476054.jpg
Pióro ma dwa okrągłe okienka podglądu poziomu atramentu.
32a11d26e11dbae9.jpg
36e9cc0924ad39bb.jpg
Stalówka - piękna, hamerykańska jak koń Kargula. :D
 Po długości skrzydełek można domyśleć się jej właściwości.
c6d50b668c4cedf4.jpg
1e2f03b8556d8bd9.jpg
54c3e5fda4aaa881.jpg
0f7dfd4d1d4ffc4f.jpg
Tak to wszystko wygląda w detalach.
509d0e0f51293977.jpg
Próbka pisma.
a709dd042caa709c.jpg
zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to czysto fizyczne zjawisko różnicy momentów obrotowych potrzebnych do pokonania oporu sił tarcia występujących pomiędzy powierzchnią uszczelki tłoka i wewnętrzną powierzchnią korpusu i samego gwintu śruby. Jak wiadomo moment obrotowy to siła razy ramię (w tym wypadku ramionami są promienie śruby i uszczelki) Promień uszczelki jest tak na oko ze trzy razy większy niż promień śruby. Śrubę łatwo wprawić w ruch obrotowy. W tym wypadku jest to obracające się pokrętło napędu mechanizmu. Proste i skuteczne.

To tak mniej więcej jak w samochodach. Aby ruszyć nie jest ważne ile silnik ma mocy, ważne jaki ma moment obrotowy.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe. większość tłoków z jakimi miałem do czynienia była 3 częściowa.

co prawda nie próbowałem rozkręcić jeszcze noodlersa, ale wydaje mi się że tam może być podobne rozwiązanie

NoodlerPens9.jpg

zdjęcie z tego wątku: http://www.fountainpennetwork.com/forum/index.php/topic/174848-noodlers-pens-complete-lineup/


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...