Skocz do zawartości

Pelikan M215. Tłok - wypadł


ObutN96

Polecane posty

Witam,

 

podczas napełniania pióra... wyjąłem tłok. Nie wiem jak.

Czy jest jakiś prosty sposób na zamontowanie go z powrotem?

 

Dodam, że tłok co prawda da się włożyć, ale jest problem z pokrętłem. Tłoka jest jakby "za dużo" na zewnątrz i nie jestem w stanie nakręcić na gwint pokrętła.

 

Da się jeszcze uratować to pióro?

Jaka może być przyczyna?

 

Dzięki za pomoc.

post-252-0-18996200-1376219643_thumb.jpg

post-252-0-75818900-1376219777_thumb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że zdjęcia takie niewyraźne. Czy tłok ma gwint na zewnątrz? Skoro wyjąłeś, wnioskuję, że ma, bo te wciskane wybić trudno, więc wyjęcie graniczy z cudem, chyba, żę korpus jest popękany. Generalnie procedura polega na złożeniu i ustawieniu mechanizmu tłoka i włożeniu go do pióra. Jeśli mógłbyś wrzucić lepsze zdjęcie...

Sam mam M215. Zawsze bałem się rozkładania tłoka właśnie.

Edytowano przez piter22
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zespół tłoka w większości współczesnych Pelikanów jest mocowany na wcisk, dopiero od modelu M800 w górę jest gwint (lewoskrętny). Szkopuł w tym, że stykające się ze sobą nie są gładkie, ale mają wypustki/żebrowania mające utrzymywać je we właściwym miejscu -- kiedy wymontujesz zespół tłoka (dokręcając pokrętło do pozycji zamkniętej i kręcąc dalej), wypustki te się wyrabiają i z czasem tłok może zacząć wypadać nawet przy normalnym użytkowaniu (dlatego właśnie serwis Pelikana traktuje go jako jedną część zamienną razem z całym korpusem).

 

Na FPN był kiedyś wątek ze zdjęciami i diagramem, na przykładzie M205 w wersji Demonstrator, dobrze tam widać kształt obudowy tłoka z użebrowaniem i prowadnicami: http://www.fountainpennetwork.com/forum/index.php/topic/51449-pelikan-m205-ink-residue-behind-piston/#entry761050

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@rbit9n - No ładnie...to się Staruszek wykazał ;) Nawiasem mówiąc, mój też tak miał z większością "gadżetów". Kiedyś mi tak rozwalił maszynkę do nabijania papierosów usiłując przy jej pomocy nabić tytoń fajkowy do gilzy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...