Jump to content

Atrament Manuscript Black


rbit9n

Recommended Posts

siła i moc obywatele!

 

nie wiem co się pisze w recenzjach atramentów, więc napisze w kilku żółnierskich słowach, że jest to "recenzja" czarnego  atramentu manuscript'a. atrament jest wyraźnie pigmentowy - tuszowy, po wstrząśnięciu atramentu we flaszce na ściankach siada czarna dziura i nic się przez nie przedrze. przy tym atrament ma dobry przepływ i smarowanie. w piórach wiecznych manuscripta sprawdza się wyśmienicie, w normalnych piórach może być gorzej. widac to po diplomacie esteem, który ma średni przepływ i z tak gęstym atramentem jakoś sobie radzi, ale lepiej moim zdaniem nie ryzykować.

 

asb0.jpg

 

skany jak zwykle z aptecznego kombajnu wyszły blade, jednak na powyższym zdjęciu widać, że czerń tego atramentu prawdziwie czarną czernią jest.

 

sndb.jpg

 

podkreślone 4B i górny zygzak napisane brylantową czernią pelikana.

lewa kratka manuscripta, prawa pelikana. obie pod woda puściły pigment. czerń manuscripta nadal czarna. pelikan mocno szary.

 

jkly.jpg

 

pozdrawiam serdecznie!

p.

Edited by rbit9n
Link to comment
Share on other sites

Nareszcie! :D faktycznie, dobra, czarna czerń, nie dziwię się, że mój ulubiony pan Paul go używa. Próbowałeś w innym piórze? Esteem radzi sobie świetnie z moim Hero, co to go zostawiłam otwartego na pastwę losu i nic nie dolewałam do atramentu, nawet kropli gliceryny, i pióro pisze bez mruknięcia.

Link to comment
Share on other sites

spróbowałem w esteem'ie i przez chwilę pożałowałem. przemyłem pióro dokładnie, napełniłem diamine blue dream i podczas pisania listu pióro zaczęło pisać coraz słabiej, aż przestało. musiałem jeszcze raz dokładnie umyć pióro i je przedmuchać. także do piór do kaligrafii jest to atrament jak najbardziej, inne pióra mogą się niem zapchać.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Tego tuszu używam na codzień do ćwiczeń kaligraficznych i potwierdzam, że czerń jest naprawdę piękna. Nadaje się świetnie do maczanek, również tych flexujących do copperplate czy spencerian. Niestety przy tych stylach niewiele papierów jest w stanie "udźwignąć" ten tusz, na większości się rozpływa, nawet przy dużej gramaturze papieru.

 

Tu moje "zapiski", choć wydaje mi się, że mój skaner trochę za bardzo rozjaśnił tę czerń. Wiersz Tetmajera jest pisany na bardzo delikatnym papierze (prawie przeźroczystym) i stąd pewnie przekłamanie.

 

wg0u.jpg
 

uox6.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...