Jump to content

Pióra od Engeiki


Recommended Posts

Witam, czy ktoś ma może informację jak to jest z przesyłkami od Engeiki? Czy zamawiając pojedyńcze pióro powiedzmy do kwoty 300 zł z przesyłką dostawialiscie w zestawie spore cło? Pozdrawiam

Pani na składzie celnym w Zabrzu powiedziała mi, że cło płaci się od zakupów powyżej 150 USD. Dotychczas od engeika (Taizo Okagaki) kupiłem dwa pióra (mam trzecie w planach :)). Jak do tej pory jestem zadowolony. Można na prawdę dobre ceny uzyskać na aukcjach u niego.

Link to comment
Share on other sites

No ale interesuję mnie rzeczywiście jak to jest z tym cłem czy kupując pióro jakieś do 150 USD nie doliczali ci czegos?

Sam engeika nic nie dolicza. Dolicza Pocztowy Urząd Celny. Kazali mi przedstawić dowód zakupu. Może być wyciąg w formacie pdf z paypal. Doliczyli 23% od kwoty zakupu wraz z kosztem wysyłki, co mnie trochę wkurzyło bo sam transport to w końcu nie jest ta rzecz, którą kupiłem. No ale nie było dyskusji.

Link to comment
Share on other sites

Interesuje mnie, czy jak zamówię 5 atramentów od Engeiki, to załapie się na cło.

Czy ktoś zamawiał podobną ilość atramentów od tego użytkownika?

a ja mam pytanie o wielkośc cła i VAT, bo gdzieś mi świta że cło jest ułamkiem wielkości VATu i zwykle to jego się boję... (może jest jakiś inny VAT na pióra, albo może można je sprowadzać jako przedmiot kultu bez VATu? ;) myślę że znalazłoby się kilku chętnych na zawiązanie związku wyznaniowego)

Link to comment
Share on other sites

Cło jest ułamkiem wielkości całkowitej ceny zakupu, łącznie z przesyłką. VAT od importu piór (i nie tylko) wynosi 23% i jeśli dobrze doczytałem, do podstawy opodatkowania doliczane jest także cło. Co do stawki cła, trzeba poszukać. Na przykład w ISZTAR. Wygenerowałem przykład dla pióra importowanego z Japonii. :)

W ogóle przepisy podatkowe mamy cudowne. Z jednej tylko ustawy o podatku od towarów i usług można się dowiedzieć, że stawka podatku wynosząca 22% wynosi 23%. ;)

Edited by Alveryn
Link to comment
Share on other sites

VAT Schrödingera? :)

niekoniecznie. Z kotem Schrödingera to jest tak, że on jest w konkretnym stanie, tylko nie wiemy w jakim. :-)

Chodzi o to, że wysłanie PDF z fakturą przez serwery w stanach, to EKSPORT dokumentów finansowych poza granice RP. A to jest zakazane bez zezwolenia :-)))).

A z drugiej strony, na pytanie do US czy PDF z fakturą jest fakturą nie ma jasnej odpowiedzi. Jest... nie jest... bo... ustawa nie określa co to jest e-faktura, tylko jaka może być.

Czyli jak sobie stwierdzą, że to faktura to eksportujesz bez zezwolenia. Ale czy to jest faktura elektroniczna? No nie - to nie jest faktura. Więc można wysyłać czy nie można?

Link to comment
Share on other sites

W zasadzie poprawka. Żeby stwierdzić w jakim stanie jest kot, musi nastąpić obserwacja - wtedy się dowiemy czy jest martwy czy żywy.

Tutaj jest pewna analogia. Nie wiemy, dopóki nie nastąpi obserwacja (często wnikliwa) ze skarbówki. No to po takiej obserwacji dowiemy się wszystkiego. :-)

Link to comment
Share on other sites

Czy sprawy z cłami nie załatwia wysłanie paczki przez sprzedawcę jako prezent? Doświadczenia nie mam w zakupach międzynarodowych, ale na forach motoryzacyjnych czytałem o częściach samochodowych wysyłanych w ten sposób. Przychodziły bez cła do Polski.

Link to comment
Share on other sites

Czysto teoretycznie, stare używane pióro powinno uniknąć VAT. Tylko trzeba jeszcze kontrolę przekonać, że tak jest. Pół biedy, jeśli to stare, w kawałkach, bez pudełka i uwalane skamieniałym atramentem.

Jeszcze nie miałem takiej sytuacji przy piórach. Ciekawe, czy komisyjne sprawdzenie zawartości wchodzi w grę i załatwiłoby sprawę. :hmm1:

Edited by Alveryn
Link to comment
Share on other sites

Wg mnie powinien wystarczyć fakt, że dany model nie jest już produkowany i sprzedawany jako nowy albo informacja od sprzedawcy, że jest to pióro używane i z jakich lat pochodzi. Ale racjonalne myślenie swoją drogą a działanie urzędników swoją ;]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...