Skocz do zawartości

Sailor, Acme, Visconti czy Platinum?


Polecane posty

Witam

Mam taki problem, upatrzyłem sobie piora marek wymienionych w temacie, poczytalem opinie na temat i nadal nie potrafie znalezc jednoznacznej odpowiedzi, dlatego sie zwracam z pytaniem do osob bardziej obeznanych nizeli ja w temacie.

Czy lepiej jest kupic pioro Visconti czy Acme (firmy sadzac po dostepnosci w prawie co 2 sklepie w Polsce popularne) czy moze wybrac Sailora lub Platinum (firmy niby "wiekowe" ale w Polsce prawie niedostepne w normalnej sprzedazy i tym samym mniej "wiarygodne")?

Pioro potrzebuje kupic lubej z dosc waznej okazji i nie ukrywam nie chcialbym kupic bubla, choc nie wiem czy mozna mowic o bublach za okolo 1 800 zl. Dla mnie ten temat to czarna magia, moge powiedziec czy mi sie pioro podoba czy nie, ale wiem ze luba bedzie nim pisac i to duzo wiec nie chce jej rozczarowac.

Dzieki za odpowiedz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje zestawienie można z marszu ograniczyć o połowę. ACME to taniocha z marketingową obudową, a Visconti to przede wszystkim wygląd - mam i nawet lubię (zwłaszcza VG Midi, którego już nie produkują), ale z Japończykami przegrywa.

Sailor i Platinum są w Polsce dostępne w normalnej sprzedaży, w Warszawie nawet stacjonarnie. :)

W przedziale do 1000 zł, z wyglądu wolę Sailora, ale Platinum ma moim zdaniem lepsze (mniej sztywne) stalówki. Bliżej 2000 zł rozważyłbym zainwestowanie w Nakayę.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zainteresowałem się na poważnie Visconti Homo Sapiens. W Polsce do kupienia w przedziale 1500-1700 zł. Tak z ciekawości śledziłem aukcję na eBay, która zakończyła się 11.02.2013 i ten model poszedł za 335 USD, ale były i takie które kończyły się na poziomie 250 USD. Niestety po przeczytaniu kilku negatywnych opinii o tym piórze i w ogóle o obecnym poziomie firmy Visconti wiem, że nic u nich nie kupię. Marka sama w sobie bardzo dobra. Ceny zapowiadają pewien pułap jakości, który nie ma niestety odzwierciedlenia w rzeczywistości. Z włoskich marek polecałbym Aurorę ew. Omas. Gdyby mnie było stać kupiłbym Aurorę 88 i Omas Extra.

Uważam, że ogólna zasada jest taka. Producenci japońscy nawet w bardzo budżetowych produktach utrzymują jakość, która w produktach europejskich dostępna jest dopiero w najwyższym pułapie. Osobiście polecałbym Platinum lub Sailor. Popatrz tutaj Możesz się zorientować w produktach i przedziałach cenowych.

Nie wiem czego szukasz, ale z flagowych produktów ww. producentów zwróć uwagę na modele Platinum: Century i President, oraz Sailor: 1911, Pro Gear. Widziałem, że np. Sailor Pro Color - kosztuje na poziomie 50 USD, albo 'SAILOR 1911 PROFIT STANDARD ORIGINAL EDITION Black Color Gold Accents 14K Gold Nib' - 99 USD czyli na poziomie 300 zł, a jakością wymiata.

Osobiście kupiłem Pilot Namiki Custom 742 i 743 i jestem zachwycony jakością, zwłaszcza stalówek. Zauważ, że np. Pilot produkuje aż 15 rodzajów stalówek. Paleta możliwości wyboru naprawdę duża. Tylko jedna ważna uwaga. Stalówki japońskie są jakby o 1 nr cieńsze niż innych producentów, czyli np. japońskie M to jak europejskie F. Tabela porównawcza jest do ściągnięcia z witryny Richarda Bindera. Poszukaj w witrynie http://www.richardspens.com/.

Edytowano przez endoor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Wam bardzo za odpowiedzi, przeczytawszy to co napisaliscie mam mala zagwostke. Juz nie chodzi o stricte piora ale

o specyfike rynku. Wydawalo mi sie ze jak czegos na rynku jest duzo i jest wmiare wszedzie dostepne to znaczy to ze jest to produkt "uznany" przez kupuacych a tu czytajac to co napisaliscie odnosze wrazenie ze wcale tak nie jest. Jezeli Sailor i Platinum sa takie dobre jak piszecie to czemu sa tak slabo dostepne na rynku, bo wydawalo mi sie ze zakres dostepnosci pokrywa sie z "uznaniem" kupujacych. Szukajac piora po warszawskich sklepach wkolko widzialem to samo a kiedy np w autografie w klifie pytalem sie o sailora i platinum to z odpowiedzi wywnioskowalem ze nie sa to marki ktorymi warto sie zainteresowac, takie samo podejscie zaprezentowano mi jeszcze w innym sklepie w warszawie stad tez moja delikatna obawa co do danych marek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie polecali, bo nie mają. ;)

co do tego dlaczego nie są popularne to dlatego że nie są prestiżowe. mało osób kupuje pióro sugerując się tylko i wyłącznie tym jak dobrze pisze. liczy się też wygląd, marka itd. zapytaj z 10 przypadkowych osób o to jakie pióro jest dobre. pewnie większość odpowiedzi to będzie parker i waterman. może 1-2 odpowie że pelikan, albo montblanc. potem poproś żeby wymienili wszystkie marki jakie znają. pewnie nikt z "ankietowanych" nie zająknie się o firmach z japonii. dlatego ciężko polecać coś o czym się nic nie wie ;) ciężko też sprzedawać coś o czym prawie nikt nie wie (sailora, pilota, platinum itd) ;) ludzie o nie nie pytają, bo ich nie znają, nie znają bo są słabo dostępne, a słabo dostępne, bo nikt o nie nie pyta, i koło się zamyka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukajac piora po warszawskich sklepach wkolko widzialem to samo a kiedy np w autografie w klifie pytalem sie o sailora i platinum to z odpowiedzi wywnioskowalem ze nie sa to marki ktorymi warto sie zainteresowac, takie samo podejscie zaprezentowano mi jeszcze w innym sklepie w warszawie stad tez moja delikatna obawa co do danych marek

................................................................................................................................................................................................

Pisząc tutaj na forum zapytałeś dlatego że wierzyłeś w doświadczenie i wiedzę Pióromaniaków...........natomiast z wiedzą w sklepach bywa różnie ......................oprócz podstawy kup, zapłać i spadaj...............pióra Acme są tylko dlatego znane że ktoś wpadł na prosty pomysł aby do projektowania wyglądu zatrudnić znane osoby w danej branży i gdyby nie to - pióro by kosztowało właściwą cenę 30 zł., a nie 300 zł...............ostatnio byłem w sklepie (Galeria Mokotów) gdzie widząc kilka piór Lamy, zapytałem w jakiej cenie są konwertery, pani sprzedawczyni nie rozumiała o co mi chodzi i po moim tłumaczeniu "wyjaśniła" że do tego pióra są naboje i nigdy nie było nic innego...................po takiej rozmowie powinno coś opaść ale już sam nie wiem co.................

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym jest marka "prestiżowa"?

Bo jeśli chodzi o cenę, to rzeczywiście - najtańszy Platinum z 14K stalówką kosztuje (AFAIR) poniżej 300 zł.

Powtórzę jak mantrę lament pióromaniaka: w Polsce pióra to głównie Parker i Waterman (ostatnio może jeszcze Sheaffer zaczął być kojarzony), dla wtajemniczonych i bogaczy jest Pelikan i "Montblanc" (koniecznie pisany z odstępem :P) i... tyle.

Inahon kiedyś dystrybuował Sailora. Podobno nie miewali żadnych reklamacji. Tylko że musiał kiepsko schodzić, bo już go nie prowadzą. Jeszcze 4 lata temu można było kupić pióra Sailora w sklepach stacjonarnych w Warszawie.

Platinum raczej nie nastawia się na budowanie prestiżu. Sprzedają fajne pisaki zaczynające się od niskich cen, produkują też droższe modele, ale od budowania "legendy marki" jest Nakaya.

Pilot/Namiki posiada oficjalnego polskiego dystrybutora. Największym osiągnięciem polskiego dystrybutora było przekroczenie przez Caplessa ceny detalicznej 1000 zł i ponad 150 zł za butelkę Iroshizuku. Z droższych modeli w ofercie mają aż cztery (!) wykończenia maki-e, Caplessa, kiedyś widziałem jeszcze Bamboo. W Warszawie jest aktualnie chyba aż jeden sklep z upominkami, w którym sobie te dobra leżakują. Od kilku lat. W międzyczasie Bazarnik zaczął sprzedawać Labana. :D

Jeśli dystrybutor nie wykazuje się aktywnością, to i marki nigdzie nie widać.

Anatol: w GalMoku w Kaligrafie? Bo w Wariackich Papierach powinny wiedzieć, sprzedają po około 14 zł. Chyba, że jakaś nowa była. W Kaligrafie na wystawie trzymali ostatnio Carene ze stalówką pogiętą w "schodki". <_<

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jesli dobrze zrozumialem Sailor i Platinum to nie a prestizowe marki?

Nie do końca rozumiem co chciałeś napisać, ale mimo to postaram się rzucić troszkę światła na nurtujące cię kwestie. Marki Sailor, Platinum i Pilot powstały w latach 1911r, 1918r i 1919r zatem są to producenci o ugruntowanej pozycji na rynku, moim zdaniem jest to jakiś wyznacznik zaufania i popularności. Fakt, że coś nie jest znane w Polsce, ale za to znane i uznane na świecie, nie musi produktu dyskwalifikować. Proponuję zadzwonić do pana Stefana Ogidela z firmy Abernatopen z Łodzi (w necie znajdziesz wszystkie namiary) myślę, że bardzo chętnie opowie ci o tych markach. Możesz też zobaczyć na sklep buylux.pl. Nie tylko w materiałach piśmienniczych, ale i w wielu innych dziedzinach jesteśmy daleko w tyle za bardziej rozwiniętymi społeczestwami ;), np. jak pytałem o jakiś inny atrament niż Waterman, Parker, lub Hero, to każda sklepowa panienaka robiła "wielkie oczy". Nazwy Diamine, Noodler's, Private Reserve brzmiały jakbym pytał jak zbudować prom kosmiczny, a obleciałem sklepy w Gdańsku, Warszawie, Katowicach, Krakowie. Już w Anglii pióra japońskie są powszechnie dostępne i bardzo popularne. Zasadnicza przyczyna moim zdaniem dla której produkty japońskie są drogie w UE leży w stosunkowo dużych barierach celnych. Na przykład wiem od exporterów z japonii, że cena pióra, które cennikowo kosztuje ok 280 USD w USA dochodzi do ok 400 USD. Wymieniłeś konkretne marki wiec ludzie na tym forum starają się odpowiedzieć ci zgodnie ze swym najlepszym przekonaniem co byłoby najbardziej wartościowe. Jeśli nie pióro japońskie, to np. możesz kupić coś z marek: Osmia, Motegrappa, Stipula, Aurora, Omas i wiele innych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alveryn.......oczywiście że nie w Wariackich Papierach...........tylko w przeniesionym z 1 pietra na parter sklepie Kaligraf......a zirytowało mnie jeszcze bardziej to że na wystawie frontowej sklepu umieścili całą kolekcję Acme po 240zł, i to nie piór tylko tych mazaków pióropodobnych........co oczywiście odebrałem jako AFRONT od sklepu................

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...