Skocz do zawartości

Parker Sonnet - czyli jak (chyba) zrobiłem interes życia...


piter22

Polecane posty

... a przynajmniej miesiąca.

Wybrałem się dziś na targ staroci w poszukiwaniu fajnych piór. Czyli jak zwykle. Gdy myślałem, że niczego już nie znajdę, a po powrocie do domu pierwszą rzeczą będzie obłamanie zamarzniętych palców, zobaczyłem stragan, na którym wśród "Montblanców" i kilku innych piór leżał samotny Parker Sonnet. Po chwili namysłu, krytyki pogiętej stalówki i ogólnego kręcenia nosem, nabyłem pióro drogą kupna. :D

P1000366

Ładny, nienadszarpnięty z zewnątrz zębem czasu Parker Sonnet. Na skuwce widnieje napis "Parker Sonnet France I"

P1000369

Generalnie lubię stalowe pióra, ta stylistyka bardzo wpisuje się w mój gust. Jak dla mnie jest to pióro dość eleganckie, ale nie kłujące w oczy luksusami. Takie standardowe.

P1000372

Niestety stan pióra nie wydawał się najlepszy. Zaschnięty atrament, przybrudzony korpus i skuwka, oraz pogięta stalówka spowodowały, że postanowiłem niczym opiekuńczy ojciec zająć się tym piórkiem.

P1000376

P1000380

P1000383

Zacząłem od odmoczenia całej sekcji.

P1000388

Po kilku zmianach wody, gdy stwierdziłem, że sekcja jest już w miarę oczyszczona, osuszyłem ją lekko...

P1000399

P1000400

Oraz przystąpiłem do delikatnego, acz stanowczego demontażu spływaka oraz stalówki.

P1000403

Chyba się udało, ale trzeba znowu trochę pomoczyć całość...

P1000405

Miejsce zbrodni.

P1000407

Po odmoczeniu zespołu stalówki...

P1000410

...przyszedł czas na zdjęcie jej ze spływaka.

P1000411

Pfe pfe, brudasek. Po umyciu stalówki (spływak i sekcja zażywały w tym czasie kąpieli) przyszedł czas na wyprostowanie stalówki. Tu przed...

P1000413

P1000414

P1000420

A tu po wymęczeniu.

P1000425

Wiem, że nie jest to zrobione doskonale, ale zostanie poprawione po pewnym okresie pisania tym piórem. Poniżej stalówka, spływak i sekcja przygotowane do złożenia.

P1000428

Stalówka osadzona na spływaku.

P1000430

Oraz skręcona sekcja. Wypłukana i z wyprostowaną stalówką.

P1000432

A tu demonstracja całości. Złożonej, wypucowanej i zainkowanej Watermanem Florida Blue :)

P1000437

Cała zabawa zajęła relatywnie niewiele czasu. Mam nadzieję, że samo piórko będzie sprawowało się dobrze, a stalówka zostanie wyprostowana perfekcyjnie po pewnym czasie. Co do stalówki - czy w tej wersji jest ona wykonana ze złota, czy tylko złocona? Jak dla mnie pióro było genialnym interesem, gdyż zostało kupione za szesnaście złotych. Niemal zupełnie sprawne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to jest to Sonnet Flighter GT z 4 kwartału 1994 roku, z tego co się orientuje, jeżeli nie posiada on wyraźnych oznaczeń co do próby, to była to stalówka pozłacana 23 karatowym złotem. Zainspirowałeś mnie do zatankowania mojego sonneta ;) ja mam wersję CT z 2001.

Edytowano przez Nicpon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miękka, bo to dość cienka blaszka, a na czubku prawie płaska, więc łatwo się prostuje. Jeśli nigdzie nie masz oznaczenia próby złota (najczęściej w Sonnetach 18K/750), to jest to stal. Zresztą, zgodnie z tą wersją pióra i zdobieniami na stalówce.

Za 16 zł to rzeczywiście bardzo dobry interes. Kółko z przodu sekcji nie wygląda na odrapane, to dobrze.

Złote stalówki z tego okresu wyglądają tak, jak na poniższym zdjęciu; wersja jedno- i dwukolorowa:

SonnetVF2_zps61639c53.jpg

Warto też rzucić okiem tutaj: http://penhome.co.uk/sonnetcatalogue.htm

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że nie do końca jestem przekonany, czy się w ogóle da. Sekcję rozbieramy zależnie od jej budowy, stalówek też nie klepie się w taki sam sposób, a już klejenie to cała wiedza (tajemna? ;)).

Tak, że nie wiem... Alverynie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś jest chętny wysłać mi taką paczuszkę? Za darmo, tylko po pokryciu wysyłki :D

Mogę Ci dostarczyć osobiście. Z tym, że stalówka nie pogięta, a skrzydełka są chyba za bardzo rozsunięte. Trzeba byłoby je "przysunąć" - jeżeli to możliwe.

Zakładam i akceptuję, że stalówka może nie przeżyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...