Jump to content

Polskie pióra wieczne Kawuska w Rosji


Recommended Posts

Według córki profesora Simko (książka o kolekcjonowaniu wydana w 1933 roku), firma Wasilewskiego była znana z produkcji świetnych piórek. Czyli, po naszemu, stalówek do obsadek. O piórach wiecznych pisało dziewczę (ręką tatusia, jak mniemam) jako o nowości importowanej z Zachodu i raczej w kontekście Parkera/Watermana. Nie mogę sobie przypomnieć, czy cokolwiek napomknęła o Pelikanie. Chyba nie.

Wygląda na to, że w 1933 roku pióro wieczne było w Polsce przedmiotem na tyle ekskluzywnym, że nadal królowały piórka, a jak już ktoś się szarpnął na zakup czegoś droższego, raczej celował w marki zagraniczne. Być może to było przyczyną wysypu sponsorowanych artykułów prasowych, zachęcających, a wręcz błagających o kupowanie polskich piór, jako nie gorszych od zagranicznych.

Konrad Wasilewski prawdopodobnie nie widział na oczy żadnej Kawuski. Nie dożył, a przynajmniej nie był już wtedy właścicielem firmy.

Edited by Alveryn
Link to comment
Share on other sites

Raczej nie były. Kawuska zaczęła produkować pióra na poczatku lat 30. po zamknięciu gigantycznego rynku wschodniego, gdy straciła zbyt na stalówki - Rosjanie otworzyli własną fabrykę, zaczęli chronić rynek i podziękowali za współpracę.

Czy w związku z tym Kawuska zalała ZSRR piórami? Nie sądzę, zważywszy, że nie zalała nawet polskiego.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...