Jump to content

Wybór pióra do pisania (kaligrafia)


Nicpon

Recommended Posts

Witam

Chodzi mi po głowie zakup maczanki z flexem, ale szczerze powiedziawszy to jestem oszołomiony możliwością wyboru ;)

Z takich pośrednich informacji zauważyłem że wiele osób bardzo sobie chwali stalówki Brause i w sumie to zwróciłem uwagę na kilka stalówek tego producenta, Stenograf, Róża, Pfannen - która z nich jest najbardziej elastyczna i nadaje się dla początkującego? Na razie nie posiadam zapędów na naukę jakiegoś konkretnego stylu kaligrafii, bardziej na początek bym chciał się trochę pobawić i sobie pomazać ;)

Kolejna firma na którą zwróciłem uwagę to Manuscript i stalówki EF Principal, Stenograf i tzw Stalówka Miękka, czy odbiegają one jakością od produktów firmy Brause?

Trochę zignorowałem asortyment Joseph Gillot, ale z drugiej strony posiadają one możliwość zamontowania dodatkowego zbiorniczka na atrament (tej blaszki).

Nie ukrywam że skorzystam pewnie z oferty najbardziej popularnego sklepu dla kaligrafów ;) Koszt takich maczanek jest relatywnie niski, z drugiej strony, nie chce gromadzić nikomu nie potrzebnego złomu, którego potem będzie mi szkoda wyrzucić.

Z góry dzięki za porady.

Link to comment
Share on other sites

Stenograf jest trudną stalówką, dla zaawansowanych - każdy Stenograf. Pfannen nie jest z fleksem. Róża Brause jest świetna. Także Gillot 303, Brause EF66. Polecam sklep Matthiasa Kallipos.de, gdzie jest od groma antycznych stalówek, warto kupić garść różnych i zobaczyć co Ci akurat pasuje. Każda jest inna.

EF Principal też jest OK. Manuscript to średnia firma. Tak czy siak weź garść stalówek, bo niektóre są fabrycznie uszkodzone. Zbiorniczka do stalówek z fleksem nie polecam. Za to do skośnie ściętych Brausego jak najbardziej.

Edited by inkyzen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...