Skocz do zawartości

Parker Vector do kaligrafii - poradnik DIY


Gość Zero

Polecane posty

Gość Zero

Witajcie! Tak jak obiecałem, piszę dla Was poradnik, jak przerobić, znane pewnie wszystkim pióro Parker Vector do celów kaligraficznych - po modyfikacji będzie miało stalówkę oblique, o szerokość praktycznie dowolna ;)

UWAGA - nie biorę odpowiedzialności za żadne szkody, spowodowane używaniem instrukcji podanych przeze mnie.

No więc, zaczynamy od wyczyszczenia stalówki - najlepiej porządnie przepłukać ją wodą, żeby nie został na niej atrament. Następnie przyglądamy się czubkowi stalówki - widzimy "dziubek", "ziarenko", "kulkę". Jest to część, której musimy się pozbyć, zeszlifować ją, aby końcówka stalówki była zupełnie płaska. Ale zanim to zrobimy - dla ułatwienia czynności, przycinamy troszkę spływak. Nie zmieni to przepływu pióra, a będzie prościej pracować nad stalówką, i pozwoli na uzyskanie większych szerokości końcówki. Używamy do tego celu noża, i precyzyjnie, nie używając dużo siły, nacinamy prostopadle do osi stalówki (przesuwając nożem po plastiku w przód i w tył, czynność powtarzając, aż nie da się kawałka plastiku wyłamać czubkiem nożyka albo paznokciem), o około 1-2 mm.

ywNXkQHh.jpgl

Na dole - jak wygląda przed przycięciem, góra - jak powinno wyglądać po

Następnie zabieramy się za wyrównywanie czubka stalówki. Patrzymy jak wygląda przed:

sMiIXajh.jpg

gjE5Msmh.jpg

Tak trzymając, przesuwamy w lewo i prawo, wzdłuż krawędzi kamienia

hKvW7ifh.jpg

Jak wyżej.

I w ten sposób, trzymając cały czas ten sam kąt, możliwie jak najbardziej równolegle do osi stalówki, przesuwamy w lewo i prawo, lekko przyciskając. Czas trwania operacji, jak i potrzebna siła docisku, zależy od używanej osełki. Gdy widzimy że schodzi szybko, zwalniamy, aby nie zrobić rysy, a tym bardziej wgłębienia na stalówce! Gdy idzie ślamazarnie, można użyć więcej siły, ale nadal uważając na możliwie płaski kąt. Nie chodzi o to, żeby naostrzyć stalówkę na szpic, tylko żeby wyrównać "ziarenko" do poziomu reszty stalówki.

stwYi46h.jpg

Tak powinno wyglądać po - nie ma już "ziarenka".

Kolejnym krokiem jest ustawienie pióra pionowo do kamienia i zeszlifowanie stalówki do odpowiadającej nam szerokości. Im dłużej szlifujemy, tym krótsza, ale i szersza będzie. Należy cały czas trzymać pióro prostopadle do ostrzałki, przesuwając je w przód i tył, tak długo, aż nie uzyskamy zadowalającego efektu.

bWmLDhdh.jpg

4XNFABdh.jpg

Teraz trzeba "naostrzyć" końcówkę stalówki - trzymając ją pod niskim kątem, przesuwać w przód i w tył tak długo, aż końcówka będzie cienka - dzięki temu i linia rysowana piórem w poprzek będzie cienka. Opcjonalnie, jeżeli stalówka szarpie/tnie papier, należy na sucho popisać nią na drobnoziarnistym papierze ściernym, a następnie na już zwykłym papierze do pisania.

dPyUWS2h.jpg

B1TIhHBh.jpg

I tym sposobem, przerobiliśmy tanie pióro Parker Vector, w niczego sobie piórko do kaligrafii. Powodzenia w próbach ;) W razie czego proszę pytać. A poniżej jeszcze raz, różnica między zwykłą stalówką F, a stalówką po przeróbce.

ywNXkQHh.jpg

Tadam! ;)

Edytowano przez Zero
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradnik :)

Warto tak profilować ziarno, żeby go nie usunąć całkowicie. Dzięki temu zyskujemy względną odporność na ściernie podczas pisania. Uważałbym też na ścinanie fragmentu spływaka, bo o włos za daleko i pióro będzie lało.

(temat przypięty)

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 months later...

a masz może jak sprawdzić szerokość stalówki? sklep Parkera kompletnie mnie nie zrozumiał, a pytałam czy wielkość stalówek między Vectorem, Urbanem i IM jest taka sama, przynajmniej na zdjęciach tak wygląda. zrobiłam krzywdę takiej jednej stalówce, ale ciii redface szukam teraz czegoś, żeby ją wetknąć, a myślę, że obsadka Vectora się nadaje, no tylko że nie mam jak organoleptycznie sprawdzić...

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

też pomysł. myślałam o tym, żeby nawet sprawdzić kilka obsadek, czy ta stalówka będzie pasować i zrobić maczankę, ale nie mam pojęcia, jak się będzie zachowywać. jak na razie wymieniłam w Urbanie sekcję z firmowo działającą stalówką na tą zmaltretowaną i tak sobie dłubię po papierze :)

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trochę szkoda tego 45, Parkery 45 są śliczne, za bardzo żeby je do takich celów niszczyć :o

Ja traktuję przeróbkę na stuba jako ostatnią próbę ratunku dla źle piszącej stalówki, gdy nie uda mi się w żaden inny sposób przywrócić jej do używalności. To było po prostu jedyne, co byłem w stanie zrobić, żebym mógł jeszcze tego ślicznego Parkera 45 do czegoś używać. Teraz służy mi jako główne pióro do podpisów i wypisywania tematów lekcji, wypierając z tej pozycji Piloty Plumix i Pluminix :)

P.S. Ale dalej poluję na gładko piszącą XF do Parkera 45 ;)

Edytowano przez skwercio
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Urban i IM mają takie same stalówki, natomiast Vector ma na pewno podobną, ale nie wiem czy identycznej długości i budowy. Trochę szkoda tego 45, Parkery 45 są śliczne, za bardzo żeby je do takich celów niszczyć :o

Widziałem 'zepsutego' w ten sposób Montblanka 146 ;)

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 weeks later...

Oblique...? A nie czasem italic? Oblique powinny być ścięte pod kątem a ta jest ewidentnie na prosto. Chyba, że ja coś niedowidzę. :huh:

Pomysł swoją drogą genialny. Zainspirował mnie do odrobiny zabawy ze stalówkami i do popsucia pary piór. :D

Teraz tylko czekam, aż pojawi się temat z koncepcją zamiany stalówki z Vectora czy innego piórka tego typu na flexa... całowałbym po stopach. :lol:

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

No to szlifuj i sprawdzaj np. suwmiarką co chwilę czy już masz szerokość 1 mm, aż jej nie uzyskasz. Po skończeniu można trochę pojeździć stalówką prostopadle do jej osi po kawałku ceramiki, żeby była bardziej gładka (ale bez przesady, żeby nie zetrzeć za wiele materiału).

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...