Skocz do zawartości

Pierwsze pióro wieczne i atrament


Polecane posty

Witajcie :)

Zarejestrowałem się tu, ponieważ miesiąc temu zacząłem przygodę z kaligrafią i teraz chciałbym kupić swoje pierwsze wieczne pióro aby ostatecznie pozbyć się długopisów. Mam taki swój notatnik, w którym zapisuję ważne wydarzenia i chciałbym go porządnie przenieść na dobry papier z pomocą dobrego pióra i wyćwiczonej ręki :)

Zainteresowało mnie pióro Pilot 78g. Czytałem tu, na forum, że jest w miarę fajne (jak na tą cenę), widziałem na Youtube kilka filmów i wydaje mi się, że dość ładnie pisze.

Chciałbym jednak zapytać dla pewności, czy w tej cenie (około 50zł na początek) jest coś, co będzie lepszym wyborem niż ten Pilot?

---------

Moje drugie pytanie dotyczy atramentu. Jaki polecacie? Z tego co widzę, 78g jest pompowany, a więc nie na naboje. Byłoby super, gdybyście polecili mi jakiś atrament do niego :)

Będę wdzięczny za informacje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Pilota - nie wiem, nie miałem. Sam używam atramentów Waterman'a w swoich piórach, głównie Havana i Blue-black (tylko w safari mam naboje Lamy niebieskie) i sprawują się ok. Dobre są również opinie o "Pelikanach" i "Parkerach". Chyba, że wolisz droższe atramenty pokroju Pilot Iroshizuku.:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Na początek wszystko chciałbym w miarę tanio, bo podejrzewam że niewyćwiczona ręka nie wykorzysta możliwości drogiego pióra. Co do atramentu to cena też gra tu rolę, bo po prostu pierwsza buteleczka zapewne pójdzie na treningi i wyczucie pióra. W sklepie kaligraficznym z Krakowa widziałem taki oto atrament: http://sklep.kaligra...Manuscript.html Co o nim myślicie? Interesuje mnie kolor czarny lub niebieski.

Mogę oczywiście kupić coś takiego, http://sklep.kaligra...nt-chinski.html ale czy to nie będzie już przesada, która odbije się na jakości? :)

EDIT: Mam w domu atrament (tusz?) do kaligrafii, który był dołączony do całego zestawu kaligraficznego. Będzie pasował, czy może w piórach używa się jakiegoś innego atramentu?

Edytowano przez 6re6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyćwiczona ręka? Uważam, że takie coś nie istnieje, to jakiś mit, który słyszę nie po raz pierwszy. Po przesiadce pamiętej tylko ze pióra nie trzeba tak mocno naciskać, a nawet wystarczy bardzo lekko :)

Co do pióra nie doradzę, ale co do atramentu to Pelikany, Parkery i Watermany są tanie. Parker granat oraz waterman polecam z czystym sumieniem i starczy na długo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bym bardziej do pióra wiecznego polecał ten atrament : http://sklep.kaligraf.eu/product-pol-663-Atrament-Rohrer-Klingner.html Kolorama w tym sklepie to taka orientacyjna bardzo jest, żebyś był mniej więcej zorientowany jaki to odcień, a nie ma tak naprawdę nic wspólnego z tym jaki to jest atrament - atramenty są naprawdę bardzo dobrej jakości.

Musisz wziąć pod uwagę to że Pilot daje cienką kreskę - wybieraj kolory bardziej nasycone. Ta kolorama mam nadzieję pozwoli ci łatwiej podjąć decyzję :

http://www.thewritingdesk.co.uk/showproduct.php?brand=Rohrer+and+Klingner&range=bottled+ink&cat=ink&subr=

Inna sprawa że nawet 30 ml przy pilocie to całkiem spory zapas, spokojnie zdążysz wprawić się wpisaniu zanim zużyjesz 1/3 butelki.

Tusz kategorycznie odpada - może spowodować zapchanie pióra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Super jesteście, dzięki za odpowiedzi :)

Mówisz, Nicpon, że Pilot daje cienką kreskę. Widzę tutaj

(w okolicy 10 minuty), że różnica między kreskami jest bardzo fajna, czego niestety nie mogę osiągnąć w moim Watermanie z komunii :D Coś takiego właśnie mnie interesuje, chciałbym żeby to pismo było bardzo ładne, a grubość krechy zróżnicowana. Skoro pióro za 50zł daje taki efekt to jestem jak najbardziej za. Pytanie tylko, czy przy czarnym/niebieskim tuszu będzie to aż tak widoczne? Czerwień jednak daje o wiele większy kontrast i widać ją dokładniej.

Edytowano przez 6re6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pióra mają różne grubości kreski. piloty 78g sprzedawane są z F M i B. z tego co piszesz zależy Ci na stalówce ściętej - italić. w pilocie (wyjątkowo w przypadku współczesnych piór) stalówka B jest stalówką ściętą. "normalnie" stalówki są zaokrąglone. i dają w miarę równomierną grubość linii.

problem z tym piórem jest taki, że pisanie taką stalówką wymaga ciut wprawy i więcej uwagi. osobiście miałem problemy z przepływem atramentu w tym piórze z tą konkretną stalówką (F albo M piszą z każdym atramentem bez problemu) dobre rezultaty przepływu uzyskałem z niebieskim parkerem. inny problem to dostępność stalówki B. dla większości osób spraw jest prosta. im stalówka cieńsza tym lepsza. z tego względu grubość B jest rzadko dostępna na allegro. na ebayu nie ma z tym problemu.

różnice grubości będą widoczne praktycznie z każdym kolorem atramentu. o to się nie martw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F i M będą pisały cienko i taką samą grubością kreski w każdym kierunku, bo maja na końcu kulkę irydową. Natomiast "B" to stalówka "italic", czyli ścięta, jak na filmiku powyżej i tam osiągniesz efekt różnej grubości kreski zależnie od kierunku pisania. Z taką stalówką musisz poszukać Pilota na eBayu, ale będzie raczej drożej niż w przypadku popularnych F.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok więc znalazłem na Youtube bardzo przyjemną prezentację możliwości plumixa BB, widzę że jest za 25zł :D Oto link: http://allegro.pl/pioro-do-kaligrafii-pilot-plumix-bb-wawa-i2967096807.html Myślę, że to będzie dobry wybór, bo mam dość szerokie pismo i zazwyczaj piszę na formatach A4 lub B5, nie braknie mi więc miejsca.

Pisze tam, że do każdego rodzaju naboi (nabojów?). Tak się składa, że mam w domu naboje Pelikana, takie podstawowe do piór "szkolnych". Czy one będą się nadawać? Wyglądają dokładnie tak: http://www.abchurt.com.pl/_photo/base/184/naboje_kr_tkie_tp6.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze tam, że do każdego rodzaju naboi (nabojów?). Tak się składa, że mam w domu naboje Pelikana, takie podstawowe do piór "szkolnych". Czy one będą się nadawać?

"Każdy rodzaj" wśród laików zwykle oznacza standard international. Do Plumixa stosuje się właśnie takie naboje, w odróżnieniu od większości dostępnych Pilotów 78G.

Pelikan produkuje naboje international.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...