Skocz do zawartości

Montblanc 146 z lat 70' i współczesny z XX wieku - porównanie


konis

Polecane posty

Przedstawiam dwa pióra firmy Montblanc model 146.

Jedno pióro pochodzi z lat siedemdziesiątych, drugie, dla lepszego odróżnienia, w kolorze ciemnoczerwony pochodzi już z XXI wieku. Gdzieś w sieci jest tabelka, jak zmieniał się model o numerze 149 na przestrzeni lat produkcji pióra. Na temat zmian, które zaszły w modelu 146 nic takiego nie udało się mi znaleźć. Pokuszę się więc na wyszczególnieniu kilku różnic, jakie zauważyłem.

Zamknięte pióra w zasadzie niczym się nie różnią. Ta sama wielkość, taki sam klips, takie same ringi i oznaczenia.

aa147c386148191c.jpg

56723e9bf06312b5.jpg

Po otwarciu piór już można zauważyć różnice.

Okienko podglądu atramentu starszego modelu jest jednolicie transparentne. W nowym okienko przedzielone jest wstawkami z materiału korpusu pióra.

daa3a792e6a2831f.jpg

e15724ede2ac6ae0.jpg

53ae56318a3ed34b.jpg

ae9b7d772b8775e5.jpg

Obrączka klipsa starszego modelu ma na obwodzie napis GERMANY. W nowszym modelu, dodatkowo precyzyjnie (zapewne laserem) nacięto numer produktu. Ma to chyba na celu odróżnienie oryginalnych produktów od masowej już produkcji podróbek tego modelu pióra.

192b354252fa3197.jpg

f9e569537537d4ba.jpg

Mechanizm tłokowego systemu napełniania pióra z lat 70’ jest z plastiku. We współczesnych wyrobach jest wykonany z metalu, a konkretnie z mosiądzu. Dlatego starsze modele są około 5 gramów lżejsze niż współczesne ważące około 30 gramów.

cfc25aa9f2ac6b51.jpg

b06069e156ae76fd.jpg

Stalówka starszego Montblanc’a 146 wykonana jest z 18 karatowego złota i jest jednolicie złota, bez srebrzystych wstawek wykonanych za pomocą rodowania. Nie wiem, czy nie stosowano w tym modelu w tym okresie stalówek 14 karatowych, bo moje pióro kupione zostało we Francji, a w tym kraju, najmniejsza próba dla stalówek w oficjalnym imporcie, wynosi 18 karatów. Współczesny model ma 14 karatową, dwukolorową stalówkę.

76d50216f1d16185.jpg

79cd0f1fbd3a1922.jpg

Spływak w starszym modelu wykonany jest z ebonitu i mechanicznie obrabiany. Nowszy model ma spływak z plastiku wykonany metodą wtryskową.

a45e750c3a5d7389.jpg

2df9db0f34ee759d.jpg

Pod względem komfortu użytkowania i przyjemności pisania, nic tych piórek nie różni. Oba są znakomite. Starsza stalówka jest bardziej ostra, aby nie powiedzieć, bardziej „charakterna” od stalówki z młodszego egzemplarza. Ale stalówka starsza to typowa cienka F, ta młodsza, bardziej miękka i „układna” to M.

I to by było na tyle.

zdrówka

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekne piórka :) gratulacje

Skoro 14k były były w pięćdziesiątych, osiemdziesiątych itp., to czemu nie w siedemdziesiątych?

Do różnic pomiędzy modelami 146 z różnych lat produkcji, można jeszcze dodać:

- "celluloid" vs. "precious" ;),

- przez okres ok. 10 lat stosowany był napis W-GERMANY

- no i oczywiście rozmiar

- dodatkowo inny two tone nib

Edytowano przez Pan_Q
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro 14k były były w pięćdziesiątych, osiemdziesiątych itp., to czemu nie w siedemdziesiątych?

Do różnic pomiędzy modelami 146 z różnych lat produkcji, można jeszcze dodać:

- "celluloid" vs. "precious" ;),

- przez okres ok. 10 lat stosowany był napis W-GERMANY

- no i oczywiście rozmiar

- dodatkowo inny two tone nib

Porównuję dwa pióra, które mam przed nosem.

Ano napisałem przecież :

" Nie wiem, czy nie stosowano w tym modelu w tym okresie stalówek 14 karatowych, bo moje pióro kupione zostało we Francji, a w tym kraju, najmniejsza próba dla stalówek w oficjalnym imporcie, wynosi 18 karatów."

Wiem, że na przestrzeni lat produkcji tego modelu było więcej zmian niż te, które wymieniłem. Moje porównanie dotyczy tych konkretnych okresów, w których prezentowane egzemplarze powstały i piór, które mogę dotknąć, powąchać, zmierzyć, zważyć, a nie poczytać o nich w literaturze lub zdobyć wiadomości z netu. Z założenia więc, nie może być przekrojem całego okresu produkcji tego modelu.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko takie? A dwukolorowe?

Na zdjęciu przedstawiłem 14 ct stalówkę z Montblanc'a 146 z lat siedemdziesiątych. Jest ona jak w moim egzemplarzu jednokolorowa.

Nie znam się na tyle na Montblanc'ach, aby stwierdzić, czy były też pióra ze stalówkami dwukolorowymi w tym okresie. Pewnie były, skoro egzemplarze z lat pięćdziesiątych już je posiadały. Zdjęcia stalówki MB 146 z lat pięćdziesiątych.

8f16dc0b5e6f35d1.jpg

7b4fa6e2643f6571.jpg

zdrówka

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...