Jump to content

Orgea - ki czort?


zirk

Recommended Posts

W przypływie fantazji wylicytowałem dzisiaj takie oto coś.

2929449124_zps78bd88d7.jpg

4_f_zps471e89b3.jpg

2_f_zps0a5a00ce.jpg

3_f_zpse4594c48.jpg

Czy ktoś może mi coś o nim napisać? Zrobiłem szybki riserz i jedyne czego się dowiedziałem, to że trudno się coś na jego temat dowiedzieć, oraz że jest prawdopodobnie niemieckie.

Edit - http://www.penexchange.de/forum_neu/viewtopic.php?f=18&t=5405 tu coś jest, ale po krzyżacku. :( Było się uczyć w szkole...

Z tego co widzę to stalówka dość mocno wygięta. Będzie coś z tego w ogóle?

Edited by zirk
Link to comment
Share on other sites

Stalówka nie tyle wygięta, co zbyt słabo podparta*, ale wszystko w normie, da się wyregulować. Po regulacji powinna fleksować. Całkiem ładny spływak. Samo piórko zalatuje trochę taniością wykonania, ale widać, że producent miał fantazję (wzorek na korpusie). Może być z tego całkiem przyjemne pisadło z ponadprzeciętnym potencjałem kaligraficznym.

*Gdzieś na FPN był ciekawy tekst na temat zbyt mocno zaciśniętych stalówek. Jak sobie przypomnę i znajdę - podlinkuję. Generalne przesłanie było takie, że to nie stalówka jest wygięta, tylko spływak z wiekiem się "opuścił". Natomiast w piórze prezentowanym na zdjęciu, podejrzewam, że po prostu stalówka jest wsadzona zbyt płytko.

Edited by Alveryn
Link to comment
Share on other sites

Ja natomiast podejrzewam, że to stalówka z innego pióra. Znalazłem pióro Ric-Lei gold no6 z lat 20/30. Chyba, że używali ich stalówek.

Cóż, zobaczymy jak do mnie dojdzie co będzie bo obawiam się, że będzie wymagało trochę doprowadzenie go do jako takiego stanu. Zobaczymy. W każdym razie jest to pierwsze wylicytowane przeze mnie pióro.

Na marginesie dodam, że moja żona nie jest zachwycona moim nowym hobby. ;)

Link to comment
Share on other sites

nie tak dawno odbyła się tu urocz dyskusja o wartosci piór ze złotymi stalówkami, jak i samych stalówek

ale została ewaporowana (G.Orwell, 1984)

nie wiem nic, ale... jak napisałem - poczekaj na wypowiedź konisa

nie dość, że po krzyżacku, to jeszcze z podlinkowanej przez ciebie strony wynika, że to może być daleki kuzynka gejów, osmii albo jeszcze inszych ptaszorów

szkoda, że się nie uczyłeś niemca - w ostatnim zdaniu gość życzy słonecznego pierwszego maja :P

Link to comment
Share on other sites

Cześć Zirk,

Orgea to niemiecki producent piór wiecznych z rejonu Heidelbergu. Z przywołanego przez Ciebie wątku opublikowanego na Penexchange wynika, że jej założycielem był Georg Reinhard (data rejestracji przedsiębiorstwa to rok 1949r.).

Jeżeli chodzi o stalówkę, to istnieje prawdopodobieństwo, że nie jest oryginalna. Producenci z Heidelbergu i okolic zaopatrywali się u Bock'a lub Mutschler'a, a wyroby tych firm były w miarę charakterystyczne. Na zdjęciach piór marki Orgea znalezionych w sieci zainstalowane stalówki to produkty Bock'a. Nieco więcej o samym Bock'u na Pióromaniaku: http://pioromaniak.blogspot.com/2013/01/stalowki-bocka.html

Nie przejmuj się przesunięciem skrzydła stalówki. Tak jak wskazał Alveryn, to kwestia odpowiedniego ułożenia na spływaku lub delikatnego wyprostowania. To co będzie wyzwaniem, to naprawa systemu napełniania i odnalezienie oryginalnego klipsa (niewidoczny na zdjęciach).

PS. Wygląda na to, że za niewielkie pieniądze nabyłeś elastyczną stalówkę. Gratulacje.

Edited by ArielN
Link to comment
Share on other sites

Poszperałem jeszcze trochę, ale okazuje się, że to musiała być mała firemka bo nie ma na jej temat praktycznie żadnych iformacji nawet na niemieckich forach. Z tego co zrozumiałem po przefiltrowaniu bełkotu translatora to firma ma przynajmniej 70 lat. Być może przed 1949 nie składała wniosków patentowych, ale raczej na pewno jest starsza.

Tutaj jeszcz trochę o naprawie i o stalówkach, nie tylko od Bocka: http://www.penexchange.de/forum_neu/viewtopic.php?f=18&t=6482

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...