Skocz do zawartości

JiF Waterman S-series


maxi75

Polecane posty

Wpadł w moje ręce, nie przez przypadek - po prostu musiał być mój. Wyprodukowany pomiędzy 1948, a 1950 - w sam raz dla historyka. Idealnie czarny, ze złoconymi zdobieniami.

Pióro duże - 12.8 cm z założoną skuwką rośnie do 16.5 cm.

Stalówka Waterman Ideal 6 z 16-karatowego złota.

Napojony Visconti Brown.

Wrażenia z pisania:

- WOOOOOOOOOWWWWWW,

- reaguje na każdą zmianę siły nacisku,

- fleksuje.

My Precious...... ;)

Poniżej wspólnie z Pelikanem M250.

v_p_01.jpg

v_p_02.jpg

v_p_03.jpg

v_p_04.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne pióro z super stalówką.

Stalówki te : Waterman Ideal Nr 6 ewoluowały w stalówki Waterman Super Nr 6 i były montowane

w takich modelach jak Waterman Strong i Waterman Gentleman Old Style z lat 60 i 70

Są takie same wielkością i własnościami pisarskimi. Doszło tylko niewielkie rodowanie i zmiana nazwy z IDEAL na SUPER.

1c95da85a988627e.jpg

Ot taki mały wycinek z bogatej historii tej marki.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne pióro z super stalówką.

Stalówki te : Waterman Ideal Nr 6 ewoluowały w stalówki Waterman Super Nr 6 i były montowane

w takich modelach jak Waterman Strong i Waterman Gentleman Old Style z lat 60 i 70

Są takie same wielkością i własnościami pisarskimi. Doszło tylko niewielkie rodowanie i zmiana nazwy z IDEAL na SUPER.

1c95da85a988627e.jpg

Ot taki mały wycinek z bogatej historii tej marki.

zdrówka

A tak przy okazji to ta kropka na skuwce to tak śladem za Sheaffer'em jeśli dobrze kojarzę, prawda?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji to ta kropka na skuwce to tak śladem za Sheaffer'em jeśli dobrze kojarzę, prawda?

Człowiek to istota w gruncie rzeczy dość próżna. Wiedzą o tym doskonale wszyscy specjaliści od marketingu i sprzedaży.

Stąd biorą się dodatkowe, różnorodne oznaczenia luksusowych dóbr wszelakich. Piór wiecznych też.

Chyba masz rację, mówiąc, że pierwszą firmą produkującą pióra wieczne i wyróżniającą swoje luksusowe wyroby był Sheaffer.

Pióra oznaczone sławetnym White Dot miały dożywotnią gwarancję jakości i były synonimem dobra luksusowego.

Inne firmy poszły w ślady Sheaffer'a i na przykład Parker oznaczał swoje wyroby najwyższej jakości błękitnym diamentem.

204d9ac53228389c.jpg

Wahl Evesharp oznaczał swoje wyroby znaczkiem Gold Seal, a czasem dodatkowo podkreślał klasę tego wyrobu na stalówce.

a712e2b5e9b1f156.jpg

e05aeb7b70adcd0d.jpg

Nic dziwnego, że Jules Fagard rozkręcając interes we Francji, poszedł za tym trendem. Lecz pióra JIF Waterman's tak oznaczone są niezwykle rzadkie.

61379f6708e9a831.jpg

Oczywiście, po paru bolesnych wpadkach, firmy wycofały się z owej "dożywotniej gwarancji", a biała kropka na piórach Sheaffera nie oznacza już wyrobu z najwyższych półek. Ale tradycja pozostała.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebałem trochę w necie i dokopałem się do paru informacji o tym pięknym Watermanie.

Był to swego czasu topowy model, co można wywnioskować z ówczesnych reklam.

Na tej pióro to jest pokazane pierwsze od prawej strony.

2772d4d6638c1ef5.jpg

Do tego modelu JIF Waterman's produkował specjalne szklane naboje oznaczone dużą literą S w odróżnieniu od tych normalnej wielkości.

58d7fda913fc2b9b.jpg

5ea1966591511120.jpg

Opakowanie tych naboi wyglądało tak.

3dabb519f925036d.jpg

4d11fd75b0ab27e0.jpg

W późniejszym okresie, szklane naboje zastąpiono nabojami plastikowymi, sprzedawanymi w takich opakowaniach.

1d32bc3e8ec83970.jpg

Jak widać, dalej w celu odróżnienia od innych, oznaczone były literką S, tak jak pióro.

Na tym zdjęciu jest reklamowy display, zawierający wszystkie modele JIF Waterman's zasilane szklanymi nabojami.

Topowy model z gold seal zawierającą literkę S leży na samym dole.

6f1bf0f795ca63a1.jpg

Wspaniałe pióro ! :)

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to "zero filozofii"??

A gdzie transcedentalność empirycznego poznania działania pokrętła konwertera w świetle jego metrologii i wynikającego z tego deterministycznego dogmatu - "kręcić w prawą stronę lub w lewą stronę", podczas gdy immanentyzm atawistycznie podpowiada, a może jednak " w górę lub w dół".

Wszystko mój Panie, to filozofia.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Pozazdrościłem (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) swojemu koledze @maxi75 pięknego pióra i postanowiłem takie same sobie sprawić.

Kupiłem je we Francji w Awinionie. Sprzedawca 22 lutego wysłał do mnie przesyłkę z piórem i jej drogę mogłem śledzić na bieżąco na stronie poczty francuskiej. Na początku wszystko szło OK. 23 lutego była już w Paryżu i w ten sam dzień została odprawiona w placówce LaPoste na lotnisku Roissi pod Paryżem. Tu trop się na trzy dni urwał. Przez trzy dni na stronie LaPoste widniał komunikat, że przesyłka została odprawiona za granice RF, a na stronie PP " brak przesyłki o podanym numerze identyfikacyjnym". Troszkę mi w tym momencie ścierpła skóra, ale postanowiłem jeszcze chwilkę poczekać z rozpętaniem trzeciej wojny światowej. Na czwarty dzień na stronie PP ukazał się komunikat, że oto ta właśnie przesyłka znajduje się na poczcie w Stambule w Turcji. Muszę przyznać, że w tym momencie lekko zbaraniałem, bo po kiego z Paryża przesyłkę do Polski ekspediować via Stambuł. Na drugi dzień rano przesyłka została już zarejestrowana w Warszawie, skąd po kolejnych dwóch dniach dotarła do mojej wsi.

Po przemyśleniu całej sprawy, doszedłem do wniosku, że coś musiało się pokićkać w sortowni przesyłek w Roissi i moja przesyłka trafiła nie do tej przegródki co trzeba. Muszę też pochwalić postawę Poczty Tureckiej, że nie odprawiła tej przesyłki z powrotem do Francji, lecz od razu wrzuciła do worka z przesyłkami do Polski, mimo tego, że nie była ona w Turcji opłacona. Na szczęście sprawa ma szczęśliwe zakończenie.

Rozgadałem się, a miało być o piórze.

Piękny Waterman z zachowanym oryginalnym szklanym kartridżem.

Kartridż jeszcze napełniony wodą. Wewnątrz widać korek, który zamykał kartridż, a który został tam wepchnięty w czasie mocowania w piórze.

113bab4d683133de.jpg

Klips fajnego kształtu, trochę już sponiewierany przez wieloletnią eksploatację pióra, ale jak na swoje lata ma się dobrze.

ea8800582199066b.jpg

Imprint na korpusie. Proszę zwrócić uwagę, jak spasowana jest do korpusu zaślepka. Tu, na zdjęciu w dużym powiększeniu, widać to łączenie po prawej stronie. W rzeczywistości, bez uważnego i wnikliwego spojrzenia, jest prawie niewidoczna.

665a3c2c482e56ea.jpg

Okrągłe dwa, transparentne okienka, pozwalające ocenić ile jeszcze atramentu jest w kartridżu.

0dd08b3fe1ce920f.jpg

Modne w ówczesnych czasach oznaczenie dobra o najwyższej jakości - tak zwana gold seal.

4205d250c565c4c2.jpg

Piękna, wielka 18 karatowa stalówka Waterman's Ideal Nr 6 an face.

78f3a3a00e975f1f.jpg

I od spodu z widokiem na ebonitowy spływak.

59a2e5bf99b58227.jpg

Końcówka szklanego kartridża jeszcze wypełnionego wodą. Widać bąbelki powietrza wewnątrz.

Średnicę otworu tak dobrano, że napięcie powierzchniowe płynu nie pozwala mu wylać się z tego zbiorniczka.

057fcc2301a08417.jpg

Kartridż już wypełniony moim ulubionym atramentem Watermanem Florida Blue, gotowy do umocowania w gnieździe sekcji pióra.

18bb1963736a54a9.jpg

Tak wygląda umocowany w piórze.

bb4f668edfdd70fa.jpg

Pióro gotowe do pracy.

d619acd5c4786520.jpg

Próbka pisma.

e824063a0cef0423.jpg

Przez najbliższe kilka dni, będę tego pióra używał, bo ciekaw jestem, na jak długo wystarczy atramentu.

I to by było na tyle.

zdrówka

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...