Skocz do zawartości

Pytania dot. kolekcji Pelikana i Seaffer'a


kastorr

Polecane posty

Witam, jakie sa roznice pomiędzy piórami Sheaffer'a Prelude a Gift collection 300 - bo wizualnie nie dostrzegam żadnych wyraźnych różnic.

I czym się różnią poszczególne modele Pelikana np. m200 a m400 czy m600 oczywiscie procz ceny ktora wzrasta dwukrotnie przy poszczegolnych modelach. Wiem ze wielkoscia, ale czy to wszystko?

Wiem, ze pytania moze dla niektorych banalne ale nie moglem nigdzie znalezc takich cech wyrozniajacych te modele.

Z gory dzieki i Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jakie sa roznice pomiędzy piórami Sheaffer'a Prelude a Gift collection 300 - bo wizualnie nie dostrzegam żadnych wyraźnych różnic.

I czym się różnią poszczególne modele Pelikana np. m200 a m400 czy m600 oczywiscie procz ceny ktora wzrasta dwukrotnie przy poszczegolnych modelach. Wiem ze wielkoscia, ale czy to wszystko?

Wiem, ze pytania moze dla niektorych banalne ale nie moglem nigdzie znalezc takich cech wyrozniajacych te modele.

Z gory dzieki i Pozdrawiam

Co do pelikana wielkość, dostępność rozmiarów stalówek, rodzaj stalówki.

Od pelikana m250 i wyżej stalówka jest z 14k złota.

Od pelikana m800 stalówka jest z 18k złota

w pelikanie m150 dostępna jest stalówka F, M, B, BB i chyba tyle, w wyższych masz jeszcze OB/OM etc.

Pelikan m150 jest dostępny aktualnie tylko i wyłącznie w kolorze czarnym.

m200 w Czarnym/Zielonym/Demonstrator - nie wiem czy coś jeszcze aktualnie produkują.

A na przykład m600 możesz mieć niebieski/czerwony również.

W m800 elementy tłoka są mosiężne/stalowe - chyba ta pierwsza opcja, ktoś niech potwierdzi.

Trochę chaotycznie napisałem, moja wiedza na temat Pelikanów duża nie jest, więc lepiej będzie jak ktoś niektóre informacje potwierdzi, ale poza tym to mniej więcej tak to wygląda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w Pelikanie M215 ma stalówkę EF, więc ta opcja tez jest dostępna.

Wg mnie różnice w obu przypadkach poza oczywistą stylistyką w Pelikanach (wielkości) różnią się materiałami wykończeniowymi. Dlatego GIFT 300 ma roczną gwarancję a Prelude bezterminową przy czym w Prelude też są zróżnicowane ceny w zależności od modelu i tym samym materiałów użytych do konstrukcji czy wykończenia.

Wizualnie wg mnie są też różnice w kształcie - prelude jest bardzo obły na końcach, w przeciwieństwie do 300.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelikany do M2xx to Pelikany Tradition - nieco niższa półka, jeśli chodzi o jakość wykończeń. Wyżej są Pelikany Souveran - te są bardziej "wypasione", m.in. mają złote stalówki, między sobą zaś różnią się wielkością, poza tym, z tego co wiem, od M8xx stalówki są z 18k złota.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem Pelikana m400 według sprzedawcy, który się okazał m600 za 350zł na aukcji. Używany, ale stan jak nowy. 900 zł dla mnie to za dużo, nie dałbym tyle za tego Pelikana, chociaż to pewnie subiektywne odczucie ze względu na to, że m600 tak tanio złapałem, wolałbym polować i do pary kupić równie tanio:P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak - najlepiej, w rozumieniu stosunku kosztów do jakości - znaleźć pelikana m250 w dobrym stanie. M200 i M400 są identycznej wielkości. Kupiłem w podobnym czasie M200 i M400 i twierdzę, że M200 ze złotą stalówką (czyli M250) byłoby optymalnym rozwiązaniem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 1000? Albo jakiegoś ciekawego Pelikana, Parkera Duofolda (ale ze stalówką XF), Parkera 100 (mimo różnych opinii nt. jakości, to jednak sentyment do kultowego designu), jakiegoś MontBlanc'a (bo nie mam), Aurorę 88... A jak już bym wymaksował kartę, sprzedał pół domu i został z niego wyrzucony na kopach przez konkubinę, to dla przeżycia wystawiałbym pewnie pojedynczo na PWF... :P Ech, 1000 zł to jednak trochę mało do realizacji marzeń ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożyłbym do koperty z napisem "druga Nakaya" i czekałbym na drugiego tysiaka.

Albo Pilot/Namiki Falcon, wersja plastikowa (bo mi się bardziej podoba wykończenie, niż w Elabo), SF (bo lubię fantastykę naukową). Wtedy zostanie jeszcze kilka stówek do przepuszczenia w zatoce.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...