Skocz do zawartości

Jakie pióro wieczne kupić / wybrać?


Polecane posty

Jakie pióro wieczne kupić/wybrać? To pytanie, które jako pierwsze nasunęło mi się podczas wizyty w sklepie. Rodzajów, kształtów, producentów, rozmiarów, wykończeń jest bez liku. Zwracam się więc do Was - jako do specjalistów - z prośbą o wyjaśnienie: na co zwracać uwagę kupując/wybierając pióro wieczne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie pióro wieczne kupić/wybrać? To pytanie, które jako pierwsze nasunęło mi się podczas wizyty w sklepie. Rodzajów, kształtów, producentów, rozmiarów, wykończeń jest bez liku. Zwracam się więc do Was - jako do specjalistów - z prośbą o wyjaśnienie: na co zwracać uwagę kupując/wybierając pióro wieczne?

na szybsze bicie serca :) autentycznie!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, my też Cię witamy. ;)

Przede wszystkim napisz, po co Ci pióro? Do pisanie na co dzień, do szybkich notatek, do podpisów, dla szpanu?

Wolisz pióra lekkie, ciężkie, metalowe, plastikowe, tanie, drogie...?

A, słusznie. Serce też jest ważne. :)

Edytowano przez Thay
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink: Szybsze bicie serca? Zaraz, zaraz. :hmm1: To wcale nie jest takie dziwne, jak mogłoby się wydawać. Czyli decyzja na podstawie emocji?

Tak, my też Cię witamy. ;)

Przede wszystkim napisz, po co Ci pióro? Do pisanie na co dzień, do szybkich notatek, do podpisów, dla szpanu?

Wolisz pióra lekkie, ciężkie, metalowe, plastikowe, tanie, drogie...?

A, słusznie. Serce też jest ważne. :)

Ze stylistyką i doborem koloru szybko sobie poradzę. Powiedzcie mi tylko proszę jakie kluczowe elementy pióra świadczą o jego jakości. W przypadku zegarków jest to mechanizm, w przypadku aut - silnik i wykończenie wnętrza, itd. Chciałbym uniknąć ryzyka zakupu pięknego pióra, które po dwóch latach będzie nadawało się na śmietnik. :unsure:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku pióra, to stalówka, mechanizm napełniania, jakość wykonania korpusu. Czyli wymieniłem 3 główne elementy pióra.

Na 100% nie może to być z marnej jakości plastiku, bo wtedy po 2 latach może pisać, ale będzie wyglądało bardzo słabo.

Co do systemu napełniania to mogą być naboje i po problemie.

Czyli zostaje stalówka chyba, chociaż jakoś mi to nie do końca pasuje jako kluczowy element trwałości pióra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? W końcu to stalówka najintensywniej pracuje w piórze. Grubość, sprężystość stopu, wielkość i szlif ziarna, mocowanie+wykonanie sekcji (czy jest podatna na pękanie/rozklejanie/rdzewienie). Z tworzyw, pod względem odporności niezastąpiony jest ebonit. Błąd, że w ogóle produkuje się sekcje z innych materiałów, bo ebonit wydaje się do tego doskonały: ciepły w dotyku i nie pęka. Tylko że do obróbki wymaga tokarki, a nie wtryskarki i formy, przez co się producentom nie kalkuluje...

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ABS? Ponoć też niezły... choć ebonit ma ten klimat ;)

Co do wyboru pióra, to ja bym jako najważniejszy wskaźnik jakości uznał stalówkę. Zasadniczo przy wyborze nowego pióra robię 3 odsiewy: najpierw odrzucam za drogie, potem brzydkie, potem te ze słabej jakości/uszkodzoną stalówką, a potem wybieram z tego, co zostaje :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pozwolę sobie przyłączyć się do tego wątku, bo moje pytanie dotyczy właśnie wyboru pióra.

Przez kilkanaście lat pisałem piórem Vector marki Parker, pióro to dostałem od brata, gdy ten zaprzestał pisania piórem i do tej pory nie było z nim problemów. Niestety od jakiegoś czasu pióro lubi "napluć" do skuwki (pomimo tego, iż nie jest narażane na wstrząsy) na szczęście dzieje się to powiedzmy raz na pół roku, a co gorsza na korpusie pojawiła się rysa, która z czasem przerodziła się w pęknięcie. Obawiam się, że w najbliższym czasie ów Vector może mi się zwyczajnie rozsypać.

Wobec tego postanowiłem zakupić jakieś inne pióro, drugiego Parkera Vector mam, dostałem go kiedyś w prezencie, chciałbym spróbować czegoś innego. Dość uważnie przestudiowałem tematy dotyczące zakupów piór, przeczytałem recenzje tych polecanych, wobec czego nieco sprecyzowałem swoje wymagania.

Pióro ma służyć do codziennej pracy, piszę dość sporo, zapewne więcej niż przeciętny Kowalski, głównie notatki, pisma, ale także notatki, poprawki na wydrukach komputerowych. Nie chciałbym, żeby kreska była zbyt gruba, ale nie musi być też ultra cienka (Vector w tym względzie był/jest w miarę ok). Wolałbym, żeby pióro miało bardziej klasyczny wygląd, żeby to nie był jakiś modernistyczny image, ale nie jest to dla mnie cecha priorytetowa, pióro ma służyć do pracy, nie do podpisywania umów międzynarodowych. Co najważniejsze, chciałbym żeby pióro posłużyło te kilka-kilkanaście lat, przyzwyczajam się do przedmiotów. System napełniania atramentem jest mi kompletnie obojętny, może być tłoczek, może być nabój (piórami z gumką, nigdy nie pisałem) standardowy nabój do pióra starcza mi na 1-2 dni, czasem nieco dłużej, długi nabój Parkera nieco dłużej.

Dlatego też zwracam się do Państwa o pomoc w wyborze pióra, chciałbym kupić coś do około 100 zł (w grę wchodzą także dwa pióra, po to żeby spróbować, jakie typy/modele mi odpowiadają):

Lamy Safari- powiem szczerze, że wygląd tego pióra do mnie nie przemawia, wolałbym coś bardziej klasycznego, ale oczywiście jak pisałem nie jest to jakoś szczególnie ważne.

Czytałem, że polecają Państwo pióro Pilot 78 g, czy to pióro jest jeszcze produkowane/ dostępne w sprzedaży w Polsce? Przeszukałem polski internet i niestety nie mogłem znaleźć.

http://penclassics.com/wp-content/uploads/2012/03/Matte-Safari-and-Pilot-78G-0131.jpg

Czy to ten model? Jeśli tak, to powiem szczerze, że odpowiadałoby mi pod względem wyglądu.

Czytałem też o piórach marki Pelikan. Z tego co się orientowałem, to jest to już wyższa półka. Znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/pelikan-pelikano-pioro-wieczne-p480-i2771848479.html

Wygląda jak pióro dla dzieci, być może nawet nim jest :). Powtórzę się, ale wolałbym coś bardziej klasycznego. Jak z jakością wykonania tego pióra?

Z forum dowiedziałem się, że na przyzwoitym poziomie są niektóre pióra chińskie. Przejrzałem oferty allgerowych sprzedawców.

Po czym rozpoznać, które pióro marki Hero jest oryginalne? Podobno zdarzają się jakieś podrabiane, czy też niższej jakości. No i czy te pióra (na allegro 10-30 zł) do czegoś się nadają? Cena budzi trochę moich wątpliwości, czy mi się to nie rozsypie przy pierwszym

Co do piór Jinhao, które są godne polecenia, z tych które są obecnie dostępne? Tutaj też mam wątpliwości co do jakości, ale ja się na piórach kompletnie nie znam, więc proszę o rady.

Znalazłem coś takiego:

http://www.highclass.pl/pismienne/piora_wieczne/duke/pioro_wieczne_duke_p06,p1830410765?PHPSESSID=1147ea2a60a2bfea6f6a302f41f20db2

Czy to jest w miarę dobre jakościowo pióro? Oczywiście biorąc pod uwagę cenę. Wygląda solidniej niż np. pióra Hero z Allegro.

Jeśli to pomoże, to oprócz wspomnianych Parkerów posiadam także pióro szkolne Herlitz My Pen, takie: http://www.testberichte.de/imgs/p_imgs/Herlitz+my.pen+Schulf%C3%BCllhalter-339261.jpg

Nie jest złe, czasem go używam. Mam je kilka lat, a mimo to nic się z nim nie dzieje. Jedyny zarzut jaki mam, to to,że strasznie grubo pisze.

Oprócz tego mam także pióro noname- z tych bardzo tanich, również służy mi kilka lat, ma podobną stalówkę do pióra "Pelikano". Podoba mi się w nim, że można nim pisać dość cienką kursywą.

Już ostatnie pytanie: Czy nie lepiej w moim przypadku byłoby kupić jakieś pióro Parkera czy Watermana ze średniej półki? Na forum są dość skrajne opinie, na temat tych produktów, ale mnie zawsze te marki kojarzyły się pozytywnie.

Z góry bardzo dziękuję za przeczytanie tego mojego przydługiego posta, dziękuję również za ewentualne rady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie, piszę od wielu lat piórem, w sumie zawsze 1-2, rzadko je zmieniam, ostatnio "trochę" wietrzę portfel na przyrządy do pisania. Preferuję ciężkie metalowe pióra, przewazni piszę bez nasadki i... co wybrać?.

Czy przy swojej wiedzy, ktoś z doświadczonych forumowiczów (może mikrosonda, może praca grupowa) mógłby pokusić się o subiektywny rzecz jasna poradnik na zasadzie tabeli:

pióra lekkie, średnie i ciężkie - 3-4 przykłady każdego, w przedziałach cenowych do 300, do 600, do 1000 zł? Na pewno ograniczyłoby to wątki "co kupić" albo naprowadziło na ciekawe rzeczy, warte zastanowienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muam:

Co do Pilota: Tak, to to pióro, w Polsce to tylko na Allegro po ~50 zł. W twoim limicie cenowym to Pilota polecam bardzo gorąco, ale jeśli nie chcesz "supercienkiej" stalówki, to musiałbyś szukać M, a tej jeszcze na Allegro nie widziałem. Jeśli pismo grubości włosa jednak by ci pasowało, to jakaś F-ka jest na Allegro niemal zawsze :)

Co do Pelikano: Pelikano, z tego, co wiem, zasadniczo jest kwintesencją pióra szkolnego dobrej jakości.

Co do Hero: W rozpoznaniu oryginału niestety ci nie pomogę, ale niektórzy się tu znają. Ja mogę powiedzieć, że mam Hero 330 i bardzo je sobie chwalę :)

Co do Jinhao: Mają bardzo dobre opinie, w wyborze ja bym się kierował podejściem "które najfajniej wygląda" ;)

Co do Duke: Nie wiem, lud forumowy je chwali, mi nie podchodzą stylistyką, więc żadnego, mimo atrakcyjnych cen, nie kupiłem.

Co do Parkera/Watermana ze średniej półki: Nie wiem jak z Watermanem, ale co do Parkerów to często pojawiają się doniesienia o wadach. Ja mam stalowego Parkera 45 (już nieprodukowany, mój jest z końcowego okresu produkcji, co do półki cenowej, to taka pomiędzy niską a średnią) i wymagał on szlifowania stalówki, zanim dało się nim komfortowo pisać.

Dobre pióra robi też Sheaffer, poza tym możesz też porozglądać się po nieco starszych piórach. Zwykle mają raczej lepszą jakość, ale mogą być zniszczone przez czas i nieostrożnych użytkowników ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo odradzam Pelikan Pelikano. Stalówki piszą grubością B :cry:. Dziecko miało ze 4 egzemplarze. Straszne.

Jinhao - mój pisał bardzo cieniutko, ale twardo (dostałam w prezencie bordowy model z szafirkiem, nie wiem co to - muszę poszukać). Niestety chwilowo dobite czerwonym atramentem Watermana. Po płukaniu, z załadowanym Blue-Black ale na razie ciągle mocno przerywa. Leżakuje głową do dołu ale ogólnie warto coś potestować tej marki. Stalówkę mam lekko krytą w tym modelu ale załapuje jakieś odbarwienia.

Pilot 78G - jak najbardziej. Chwilowo nie ma na Allegro ale warto sprawdzać, zazwyczaj są dostępne w cenie około 50zł. Ja mam ich w domu kilka w ciągłym rodzinnym ruchu,m są świetne pod warunkiem, że się lubi cienką kreskę.

Ze średniej półki - ja nie narzekam ani na Watermana Apostrophe (po 6 latach w wersji GT odpryskuje pokrycie ze stalówki), ani na Sheaffera GIFT 100 (można za 109-119zł dostać) - Sheaffera wyjątkowo lubię. Warto pomyśleć o Sheaffer Prelude - średnia półka ale gwarancja nadal dożywotnia co jest dużym plusem. Gift 100 i 300 mają gwarancję tylko roczną.

Parkery lubię średnio ze wskazaniem na nie (ale ja jestem bardzo cienko-kreskowa) ale na IM nikt z moich znajomych nie narzeka. Ja dziecku kupiłam więc sama przetestuję. W tej chwili na Allegro są za 42-54zł z gwarancją, opakowaniem prezentowym itp. Ostatnio też dużo Hemisphere z drugiej ręki ale nowych było na Allegro w bardzo dobrych cenach.

Może wybierz się do jakiegoś dużego sklepu z piórami, pooglądaj różne marki a potem sobie zakupisz przez internet w niższej cenie.

Natomiast moje kryterium to jest

- stalówka jako nr 1, najważniejsza - w rozumieniu cienkości pisania, lekkości i gładkości pisania, dobrego przepływu, nie lania.

- wygląd i "chemia" do pióra jako drugie i ostatnie kryterium. Z tańszych piór mam taką chemię do Sheaffera Gift 100 srebrno-niebieski i Friends of Winter Wiśnia, ze średnich uwielbiam Faber Castell Ambition Pearwood a z wyższej Carene w każdej postaci i Edson....

Edytowano przez malwes
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie rady. Wybiorę się do kilku porządnych sklepów, żeby zobaczyć jakie mają pióra i jak będą mi "leżały" widząc je na żywo. Chyba kupię Pilota/ któregoś z tych porządniejszych Watermanów + któreś Jinhao. Ale wstrzymam się jeszcze na jakiś czas żeby się zastanowić i może w międzyczasie na allegro pojawi się Pilot.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest cały czas na aukcjach.

Rzuć jeszcze okiem na nowość - Pilota Metropolitan (albo MR). Wprawdzie pakują do niego tylko stalówkę M, ale ponoć jest z kształtu identyczna, jak w Plumixach, a to daje duże możliwości późniejszego tuningu.

Użytkownik na FPN pieje z zachwytu: http://www.fountainpennetwork.com/forum/index.php?/topic/233120-pilot-metropolitan/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Na początek radzę Lamy Safari. Nie każdemu wygląd przypadnie do gustu. Ale jakość jest b.dobra, trwałość jeszcze lepsza. Jeśli Ci nie przypadnie do gustu, to na spokojnie określisz już własne preferencje na podstawie pierwszych doświadczeń. A Lamy pozostanie do noszenia bez większego ryzyka. Ja do szastania po kieszeniach mam dwa chińczyki (ładnie piszące i nic nie kosztujące) oraz dwa tańsze Parkery (piszące lekko ale grubawo). Na podstawie własnego doświadczenia wiem, że warto mieć pióro nad którym się nie "trzęsę" i bez obawy mogę komuś pożyczyć - a nuż zachwyci się pióropisaniem? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerażę cię: Przy mojej sytuacji finansowej Pilot odpada w tym pierwszym odsiewie.

Skwerciu, na Zagranicznym Popularnym Portalu Aukcyjnym kupisz nowego Pilota do 30 zł. Przesyłka 2-3$. Tak właśnie zrobiłem! Chciałem wypróbować to sławione piórko. Jestem pod bardzo dobrym wrażeniem! :) Pióro solidne, ze zdejmowanym sprężynowym sakim i miało dołączone paczkę naboi. Możesz sprawić sobie takie cacko :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Dzień dobry. A może i dla mnie coś doradzicie? Piszę do Was dłońmi umazanymi w atramencie - mój około 5-letni Parker Jotter prawie chyba wyzionął już ducha :cry: . Strasznie rozlewa się w nim atrament, gdy jest zamknięty i leży w torbie. Potem go wyjmuję, żeby coś napisać i palce całe w plamach od atramentu  :unsure:

 

Szukam czegoś do częstego pisania, czegoś na naboje, wyglądającego elegancko i przede wszystkim trwałego. Cena? Powiedzmy do 150 zł maksymalnie... Wiem, że to nie dużo, ale może coś polecicie?  :)

 

Myślałam o:

Parker IM Brushed

Waterman Graduate

Paker Urban

Waterman Hemisphere

Edytowano przez kat123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...