Skocz do zawartości

Atrament jednego producenta w piórze innego producenta - prawda czy fałsz?


szalonakrowa

Polecane posty

Rdzewiejące stalówki w Watermanach to znana sprawa. Niestety. :(

Nieelegancko, ale to chyba znak czasów. :angry:

Stali można jeszcze wybaczyć, ale gdy zauważyłem dosyć poważne ogniska korozji na aluminiowej (!) ramie mojego roweru, straciłem wiarę we współczesną metalurgię... :o

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieelegancko, ale to chyba znak czasów. :angry:

Stali można jeszcze wybaczyć, ale gdy zauważyłem dosyć poważne ogniska korozji na aluminiowej (!) ramie mojego roweru, straciłem wiarę we współczesną metalurgię... :o

A ja obserwuję rudą na Viscontim, wreszcie i mi się przytrafiło :wacko:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Atrament (łac. atramentum) – barwny roztwór wykorzystywany w przyborach pisarskich (np. długopisachflamastrachmarkerach,pisakachwiecznych piórach). W zależności od rodzaju przyrządu oraz producenta skład atramentu może się różnić, jednak na ogół składa się on z kilku podstawowych składników:


Najbardziej popularny czarny atrament zawiera ponadto wyciąg z garbników (taniny i kwasu galusowego) orazsiarczan(VI) żelaza(II) (czernienie atramentu na papierze jest spowodowane procesem utleniania jonówżelazaFe → Fe).


Atrament znajdujący się we wkładzie do długopisu zawiera dodatkowo:


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze jeden konserwant KWAS SALICYLOWY

 

Konserwantów jest mnóstwo - akurat te są bardzo tanie i przez to bardzo popularne, ale nie jakoś super wydajne. Aby roztwór fenolu posiadał właściwości biobójcze w wystarczającym stopniu, aby w długim przedziale czasu hamować roztwór mikroorganizmów musi go być prawie 1%. Kwas salicylowy chyba wymaga podobnego stężenia (jest to do sprawdzenia). W mojej nowej formule atramentu stosuje biocyd którego na 10 l wody potrzeba około 0,5g, aby mieć pewność że nic tam się nie będzie rozwijało, przy stężeniu około 0,4g na 1 litr wody posiada on silne właściwości biobójcze i jest w stanie zakonserwować praktycznie dowolny płyn na dekady (i takie stężenie ja stosuje  :ninja:  B)). Niestety podobno przez to atrament śmierdzi podobnie jak Hero ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...