Skocz do zawartości

Niewpiórowiony szuka pióra - pomoc w wyborze przydałaby się... :)


rodia77

Polecane posty

Witam wszystkich, jestem tu nowy, to mój pierwszy post na tym forum.

Posiałem gdzieś swojego Pelikana Celebry P580 i stwierdziłem, że zanim zacznę polować na identycznego, zrobię małe rozeznanie w temacie i być może coś podpasuje mi bardziej.

Wstępnie takie kryteria sobie określiłem:

- stylistycznie coś podobnego do tego P580, czyli wąskie i w miarę nowoczesne, końce też lepiej "kanciaste" niż zaoblone

- kolorystyka - ciemne (czerń, bordo, zieleń...), ew. szare, srebrne (jeśli metalowe, to wolałbym mat od połysku, a złoty kolor tylko na stalówce przeboleję, jeśli niezbędny), generalnie kombinacje czerni ze srebrnoszarym preferowane

- proste, bez zbędnej ornamentyki, malunków, grawerunków itd., jednolite, ew. "marmurkowe"

- materiały - w zasadzie nie mam preferencji, byle nie jakieś lekkie plasticzane

- głównie na naboje, ale jakiś opcjonalny tłoczek/adapter w komplecie mile widziany

- o stalówkach, grubości, twardości, kształcie itd. nic nie wiem (np. nie wiem, jaką miałem w tym Pelikanie) - to będzie moje jedyne pióro na najprawdopodobniej parę lat, więc coś uniwersalnego (piszę raczej szybko, jeśli to ma znaczenie - lubię czuć płynność i gładkość, ale lubię też czuć lekki opór papieru, nie lubię "ślizgania")

- interesuje mnie dobra jakość (w przypadku pióra to chyba materiały, wykonanie, wykończenie, solidność, niezawodność)

- cena teoretycznie nie gra wielkiej roli, ale biorąc pod uwagę swoje potrzeby i stopień "wpiórowienia" raczej bez sensu byłoby w moim przypadku wydawać na to więcej niż 500-600 zł (ale nie jest to jakaś granica nie do przekroczenia, a i jak coś tańszego wartego uwagi się znajdzie, to też nie pogardzę)

Przychodzą Wam do głowy jakieś marki/modele, które wpisują się w powyższe? Jeśli tak, proszę o porady, sugestie i konstruktywne komentarze. Zakup będzie najprawdopodobniej internetowy, więc nie ma ograniczeń co do kraju czy waluty.

Z góry dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie to Visconti Van Gogh 2011 - Aukcja

Visconti Van Gogh Mini/Midi

co do modelu 2011 jest to dość ciekawa propozycja, wagowo przyjemna, kolorystyka nawiązuje do obrazów Van Gogha, nie są specjalnie pstrokate.

Visconti Rembrandt też są przyjemne.

Zrób przymiarkę do Pelikana m250, i m600, by zobaczyć jak wagowo Ci odpowiadają.

Pelikany są na Tłoczek, Visconti naboje/konwerter, jak przyjdzie mi coś jeszcze ciekawego do głowy to podrzucę:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się pospieszysz, to może uda się Ci złapać Watermana Gentleman'a w tej aukcji:

http://www.ebay.com/itm/WATERMAN-GENTLEMAN-Fountain-Pen-18k-Gold-Nib-/110948249977?pt=UK_Home_Garden_PensPencils_WritingEquipment_SM&hash=item19d507f179

Jak masz czas, to proponował bym Ci zapolować na Watermana Man 200. Czasem można go kupić za kwotę, którą zamierzasz wydać na pióro.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew.

Drake: Przejrzałem katalog Visconti - nie widzę tam żadnych wąskich (smukłych) modeli, wszystko za grube, jak dla mnie.

Konis: Dzięki za link, ale może uściślę - interesują mnie tylko nówki. Z WM z tego co widzę na ich stronie to najbardziej coś w stylu Hemisphere, wcześniej chyba też mieli linię Executive z takch węższych.

Lepki: Sheaffer Targa wygląda dość ciekawie, ale one nie są współcześnie produkowane?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie są współcześnie produkowane ale ciągle można kupić na aukcjach nowe egzemplarze. Mam Targe i to bardzo eleganckie narzędzie piśmiennicze, nie wiem tylko jakie naboje pasują bo sam mam oryginalny który napełniam strzykawką, ale konwertery też są do kupienia na ebayu.

http://www.sheaffertarga.com/ polecam zapoznać się z informacjami na tej stronie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie było chętnych, to kupiłem tego WM Gentleman'a z aukcji, którą wyszukałem. :) 51 funtów to jak za darmo za takie pióro.

Dla rodia77 przedstawiam linię Watermanów. Wszystkie posiadają złote 18 karatowe stalówki, które piszą jak marzenie.

54419fba3e844b97.jpg

Od lewej strony : Executive, Gentleman, Man 200, L'etalon, Liaison, Man 100 Patrician

zdrówka

PS. Był też model Exclusive, ale posiadam tylko ołówek z tego modelu. Walczyłem kiedyś o pióro, ale zostałem przebity, choć zaoferowałem ponad 200$.

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może lamy? np Cp1?

z innych cieńszych piór tego producenta jest jeszcze accent i logo. minusem są niestandardowe naboje

Mówią do mnie, nawet ten model "2000", mimo że pękate! Zgłębiam temat i oglądam recenzje na YT. Naboje niestandardowe na tyle, że w pierwszym lepszym papierniczym albo w dziale piśmienniczym w supermarkecie nie dostanę? (Mieszkam w Irlandii).

Skoro nie było chętnych, to kupiłem tego WM Gentleman'a z aukcji, którą wyszukałem. :) 51 funtów to jak za darmo za takie pióro.

Gratulacje. :)

Dla rodia77 przedstawiam linię Watermanów. Wszystkie posiadają złote 18 karatowe stalówki, które piszą jak marzenie.

Dzięki, na oko faktycznie zdecydowanie Executive by mi pasował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówią do mnie, nawet ten model "2000", mimo że pękate! Zgłębiam temat i oglądam recenzje na YT. Naboje niestandardowe na tyle, że w pierwszym lepszym papierniczym albo w dziale piśmienniczym w supermarkecie nie dostanę? (Mieszkam w Irlandii).

Lamy 2000 to fajne pióro ale jest na wbudowany tłoczek. (żadne naboje nie będą pasować) co do dostępności w Irlandii to niestety nie mam pojęcia, ale gdzieś słyszałem że pasują też naboje herlitza (mają dwa różne "złącza" na obu końcach). ale używanie konwertera ("naboju-tłoczka") nie jest az tak kłopotliwe, i jeśli dużo piszesz to znacznie tańsze.

Do smukłych nie należą ale podam takie jakie mi się podobają;

Faber Castell Ambition...

O, i to też miałem zaproponować, ale jakoś za późno mi się przypomniało. trochę bardziej "stateczny" niż Lamy ale też fajne. z ciut bardziej "nowoczesnych" piór FB ciekawy jest Ondoro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejne sugestie i wyjaśnienia.

FC Ambition fajne, ale nie wygląda mi na zbyt ergonomiczne.

Parkery generalnie odpadają - nie chcę pióra tej marki.

WM Preface jeszcze bardziej mi podchodzi niż Executive.

Na razie spisuję sobie listę potencjalnych nabytków - jak wystarczająco ogarnę temat, to przejdę do etapu selekcji.

W międzyczasie czytam o stalówkach. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicach tych circa about 600 zł, to Visconti Rembrandt/Van Gogh wydają się niegłupie. Sam mam Rembrandt'a i nie narzekam.

Jeśli możesz przekroczyć ten budżet i chcesz coś rzadziej spotykanego to może Sheaffer Valor? Nie wiem jak na Emerald Isle, ale w PL w sklepach występuje w okolicach 900 zł. Mam niejasne wrażenie, że w Eire możesz dostać go taniej ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, update.

Wciąga mnie to przeglądanie i szukanie (jak na gadżeciarza przystało). ;)

LAMY - po pierwszym zachwycie na razie na boku. Pytanie: czy np. w przypadku cp 1 zwykły użytkownik odczuje różnicę między stalówką stalową a platynową, czy to bajer dla pasjonatów? Z wyglądu bardziej podoba mi się to tańsze, czarne.

SHEAFFER Agio - mocny kandydat, ale zdaje się złoto na stalówce to tylko powłoka, a nie lity materiał. Czy to jest problem?

LEVENGER

L-Tech Stealth http://www.levenger.com/Pens---Refills-8/Fountain-Pens-831/L-Tech-Stealth-Fountain-Pen-(M)-Core-8057.aspx

L-Tech http://www.levenger.com/Pens---Refills-8/Fountain-Pens-831/L-Tech-Fountain-Pen-Core-6480.aspx

Budzą zaufanie?

KAWECO Special - solidne?

http://www.kaweco-pen.com/de/Schreibgeraete/andere_serien/special/fuellhalter/special_fuellhalter_neu.php

CARAN d'ACHE Ecridor - przeglądając ich stronę, miałem wrażenie, że te pióra bardziej biżuteryjne niż użytkowe, ale akurat linia Ecridor wygląda w miarę sensownie dla mnie.

ROTRING 600/Newton - bardziej podoba mi się stara wersja, przemawia do mnie jego surowo-użytkowy charakter. Jak miałby się do ww. CdA jakościowo?

CROSS Century II też się nieźle prezentuje...

Do obcykania jeszcze japońce.

I pytanie natury ogólnej - czy przy piórach za 35-40 euro nie powinna mi się zapalać lampka ostrzegawcza? (Mam wbite w głowie, że taniość rzadko idzie w parze z jakością). Brać je pod uwagę, czy jeśli już zdecydowałem, że mogę wydać więcej to raczej się obracać w okolicach tych 150 euro?

Dankie z góry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o porównanie stalówek złota-stalowa (platynowe jest chyba pióro, stalówki masz do wyboru złote-14k i stalowe) to podejrzewam że zauważysz różnicę pisząc piórami jednym po drugim. Zauważyłbyś też pewnie różnicę pisząc okazyjnie jednym jeśli drugim pisałbyś na co dzień. Ja czuję taką różnicę pisząc parkerami 45 ze złotą i stalową stalówką ze starej serii. w przypadku 45tki różnica jest raczej subtelna. Ciężko ją opisać, złota stalówka wydaje się bardziej miękka, podatna. stalowa jest bardziej sprężysta i twarda. ale obie są "gładkie".

Przechodząc już do konkretu - Lamy: ich stalowe stalówki są dobre. Bardzo gładkie, twarde, trochę grube tzn jeśli chcesz średnią linię lepiej wziąć Fkę. niestety nie miałem okazji pisać złotą stalówką Lamy.

innych piór o których piszesz nie znam. Rotring już nie jest produkowany więc albo polowanie w mniejszych sklepach na końcówki asortymentu (często bywają przecenione) albo eBay i poszukiwania "new old stock".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...