Skocz do zawartości

Pelikan Unique Collection


Akszugor

Polecane posty

Dostałem e-mailem taką informację, więc się z Wami dzielę:

theme-5.jpg

Po raz pierwszy w historii Pelikan zaprasza kolekcjonerów piór z całego świata do wzięcia udziału w internetowej aukcji wyjątkowych piór wiecznych Unique Collection, która rozpocznie się w październiku 2012. Dzisiaj chcielibyśmy Państwu przybliżyć ideę projektu i osobę naszego mistrza sztuki Maki-e. Mamy nadzieję, że aukcja wzbudzi u Państwa taki sam, jak w naszym przypadku entuzjazm!

signature.png

byakko-white-tiger.jpg

Pióra wieczne zostały wykonane przez słynnego artystę sztuki Maki-e w Japonii. Pelikan pragnie podkreślić, że każde z licytowanych piór ma wartość unikatowego dzieła sztuki i pióra te nigdy nie zostaną wprowadzone do seryjnej sprzedaży detalicznej. Dowodem ich niepowtarzalności jest specjalnie w tym celu wygrawerowany w kolorze czerwonym znak „Kao” pod podpisem artysty na korpusie pióra wiecznego.

kao-sign.jpg

Radością i zaszczytem jest dla nas możliwość zaprezentowania Państwu wywiadu przeprowadzonego z Panem Mushu Yamazaki, głównym artystą, który tworzy pióra wieczne z kolekcji Maki-e Unique Collection 2012 i nadzoruje pracę pozostałych, czterech artystów sztuki Maki-e.

Ile miał Pan lat, kiedy zaczynał Pan poznawać tajniki sztuki Maki-e?

Mając 18 lat zacząłem pracę u innego artysty, naukę pod jego okiem kontynuowałem do 22 roku życia. Potem zostałem niezależnym artystą. Jako artysta sztuki Maki-e pracuję już 28 lat.

Czy Pan sam wybiera motywy przedstawione na wiecznych piórach? Jeśli tak, czy mógłby Pan po krótce opowiedzieć, co Pana inspiruje?

Z pewnymi wyjątkami, kiedy klient prosi mnie o konkretny motyw, jest to mój autorski pomysł. Szkicuję, odwiedzam biblioteki i muzea. Często najlepszą inspiracją jest wizyta w galerii handlowej i oglądanie różnych produktów.

Dlaczego zdecydował się Pan związać swoje życie zawodowe z sztuką Maki-e?

Mój ojciec był znanym artystą sztuki Maki-e i to on w głównej mierze mnie ukształtował. Naturalnie chciałem być taki jak on.

Czy to jest dla Pana pełnowymiarowe zajęcie?

Tak, ta praca pochłania mnie całkowicie.

maki-e-artist-at-work.jpg

Co lubi Pan najbardziej w tej pracy?

Zdobienie sztuką Maki-e daje niepowtarzalną możliwość tworzenia i wyrażenia siebie.

Jak długo trwa praca nad piórem wiecznym Maki-e?

Zazwyczaj poświęcam dwie lub trzy godziny dziennie na zdobienie pióra. Na przykład wykonanie modelu “Byakko White Tiger” zajęło mi łącznie z suszeniem lakieru Urushi 3,5 miesiąca. W przypadku innych modeli, czas ten waha się w przedziale od jednego do 2,5 miesiąca.

Czy jest coś, czego nie lubi Pan w swojej pracy?

Trudne do wykonania jest powtórzenie kilku warstw rysunku i ich polerowanie, ponieważ nie ma ich na powierzchni pióra wiecznego Maki-e i z tego względu są niewidoczne.

Czy dekoruje Pan również inne przedmioty?

Za pomocą sztuki Maki-e zdobię również naczynia do parzenia herbaty, Inro (małe puzderko na pieczęci i leki wieszane przy kimonie), netsume, zegarki i inne przedmioty.

Które z wykonanych piór darzy Pan szczególnym sentymentem?

Spośród piór wiecznych Maki-e niezwykle ważne są dla mnie modele "Byakko (Biały Tygrys)" i "Samurai" ze względu na techniki sztuki Maki-e oraz uznanie profesjonalistów w branży. Poza tym lubię również puszką na herbatę „Soshun” (“wczesna wiosna”), którą można obecnie podziwiać w Muzeum Sztuki w Harvardzie.

W jaki sposób lubi Pan spędzać wolny czas?

Moje hobby to wędkarstwo, bardzo mnie odpręża. Kolekcjonuję również tradycyjne naczynia do wina japońskiego.

Dziękujemy za poświęcony nam czas, Panie Yamazaki!

Aby dowiedzieć się więcej o aukcji, należy wejść na stronę http://www.pelikan.com/auction.

Aby obejrzeć film ilustrujący pracę Pana Yamazaki, należy wejść na stronę http://www.pelikan.com/movie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...