Jump to content

Hongdian wysycha

Recommended Posts

Dostałem pióro Hongdian M2 z konwerterem. Napełniłem je atramentem Waterman. Po dłuższym pisaniu stalówce widać że nie ma atramentu (widzę to po przerwie w nacięciu na białym tle) przez co przestaje pisać. Muszę przekręcić konwerterem. Samo trzymanie w pozycji pionowej stalówką w dół nie pomaga. Duża część atramentu pozostająca w górze konwertera nie spływa, nawet podczas stukania/potrząsania. Mam podejrzenia że to problemem jest napięcie powierzchniowe. Są jakieś sposoby na to oprócz wrzucenia do środka kulki?

Konwertery są w środku nasmarowane silikonem aby były szczelne i gumowy tłoczek łatwo się przesuwał, i tu raczej nic się nie wymyśli.  Można zmniejszyć napięcie powierzchniowe samego atramentu przez dodatek detergentu, ale jest to korzystne tylko w przypadkach szczególnych (duży fleks), normalnie niekorzystne bo przesiąka papier. Zdecydowanie najlepiej włożyć kulkę, a jeszcze lepiej metalową sprężynkę.

@zmija faktycznie, nie wpadłem na to. Zanim przeczytałem Wasze podpowiedzi to na szybko wyjąłem z pustego naboju standardowego tą małą plastikową kuleczkę. Już czuć różnicę. Jak na razie ani razu sytuacja się nie powtórzyła. Problem jest taki że konwerter nie dochodzi do samego dołu i mniek przez to zaciąga atramentu. A konwerter jest mały, ale aż tak mi to nie przeszkadza. Dziękuję wszystkim za wskazówki. 

To odwieczny problem tych małych konwerterów a ten użyty w HD M2 jest mały choć wygląda jak każdy inny konwerter

4NL2Il2.jpg

Kiedyś pisaliśmy o tym. Mniej więcej wiem w czym problem, tworzywo z którego robią te przezroczyste tuby jest głównym problemem, przy określonej długości a w tym przypadku jest to nieco ponad 2cm tworzywo z którego robi się te tuby potęguję efekt napięcia powierzchniowego, sama uszczelka tłoczka też to robi, oczywiście użyty atrament też doda 2gr od siebie. Ostatnio pisałem że problemów nie ma lub występują sporadycznie gdy mamy tak mały konwerter/tłoczek w którym ta tuba jest zrobiona z nylonu. I wielokrotnie to sprawdzałem i jest w tym jakaś prawidłowość, nylon ma właściwości odpychające, czasami tylko sama uszczelka tłoczka zwiększa efekt napięcia powierzchniowego, po prostu niektóre atramenty przylegają do gumy czy plastikowej części bo tłoki mamy różne zrobione. Można trafić zwykłe, tanie tłoczki za 1,50 góra 2,50zl, są małe ale ta tuba wygląda dosłownie tak samo jak nabój. Te tłoczki nawet mają stożkowy kształt bo klasyczny nabój minimalnie zwęża się w kierunku jego szyjki. Nie ma problemów z napięciem powierzchniowym, te tubki/zbiorniczki na atrament mają 2,5cm nawet mniej i nie ma problemów. 

Kulki, też temat znany, chyba najlepsze to są jednak szklane, kiedyś kupowałem maleńkie kuleczki do łożysk, niby nierdzewna stal itd., spisują się genialnie, można dokupić sobie praktycznie każdy rozmiar tylko po tygodniu robią się czarne a po kilku miesiącach korodują - działanie atramentu. Robiłem też kulki z cyny, różnie to wychodzi, pod względem wagi najlepsze wychodzą ze stopu cyny z dużą zawartością ołowiu ale też pojawia się problem oddziaływania atramentu głownie na ołów. Zero problemów z kulkami z czystej cyny ale ta znowu jest lekka, maleńka kulka waży tyle co ta z naboju, nie warte to nakładu pracy. I tutaj kolega @zmija podał świetny pomysł na pozyskanie dobrych kulek a zdarzają się nawet takie które przypominają szkło, to jakieś tworzywo twarde i nawet cos waży. Także warto rozbierać te dozowniki-pompki przed wyrzuceniem, rozmiary są różne tak samo kulki

yIxr4sw.jpg

Niestety co byś nie wsadził to ograniczy pojemność konwertera.