Jump to content

Notatnik/Kalendarz

Recommended Posts

Szukam już dobre kilka lat notatnika połączonego z kalendarzem tzw. wiecznym. (bez określonego roku czy miesięcy, do wypełniania samodzielnie) Ostatnio kupiłam półdekadnik  od Justyny Mazur. O ile sama idea fajna i dużym plusem dla mnie jest kremowy papier, (może to i subiektywne odczucie, ale mniej męczy mi się wzrok przy czytaniu z tego typu papieru, poza tym jakoś wydaje mi się bardziej estetyczny od bieli) tak książkowy format na dłuższą metę męczy. Trochę ciężko targać taką cegłę dzień w dzień, ponadto miejsca na notatki jest niewiele. 

Dlatego na dłuższą metę chyba jednak skłaniałabym się ku miękkiemu formatowi notatnika, z możliwością dodawania kartek (rozważałam nawet skoroszyt).

Zastanawiam się nad Traveler's. Cena trochę kosmiczna, a ponadto nie wiem jak wygląda ten system łączenia kartek z okładką.

Ktoś może coś polecić?

Jesli mialoby byc tak od razu z polki, to Leuchtturm nie zadziala? 
Na pewno maja miekkie notesy, ich papier jest bardziej kremowy anizeli bialy, pioro daje rade, wybor formatow spory.

A jesli jestes az tak zdesperowany, ze gotow jestes zaplacic az taka kwote za notes Traveller's, to chyba juz wiekszy sens moze miec poszukanie jakiejs polskiej manufaktury, aby zrobila Ci rzecz absolutnie pod Twoje potrzeby?

Nie mam pojecia o jakosci, ale opcje dostosowania na pewno wybitnie lepsze anizeli gotowa rzecz z tasmy, no i przypuszczam, ze i cena bedzie nisza anizeli import z Tajlandii.

Ot tak na szybko trafilem m.in.
https://www.gusti-leder.pl/notatnik-pamietnik-szkicownik-z-motywem-wielblada-format-a6-brazowa-skora-p9
czy Papierniczeni.pl 

Albo moze jakies kombo - czyli skorzana okladka od rzemieslnika, a wklady z gotowych, miekkich notesow sklepowych (wtedy ogromny wybor papierow wszelakich, japonskich etc., nawet wklad Traveller's to jednak 25 PLN, a nie 250 PLN za caly "zestaw")?

Gusti Leder to indyjska skóra, radzę uważać. Etui na fajki - bardzo fajne. Torebka żony - wylazł z niej jakiś klej czy cóś, nie da się tego używać.

Mam też przeczucie, że polska manufaktura wyjdzie drożej (a niekoniecznie lepiej) niż Traveller's.

Edited by tom_ek

Coś podobnego do Gusti Leder dostałam kiedyś w prezencie od przyjaciółki, która kupiła taki notatnik w sieciówce india shopów. O ile pod długopis dawało radę tak z piórem potrafiło mi przebić nawet o dwie kartki. Ponadto nie wiem czy to wina kleju, ale przy grzbiecie kartki potrafiły całkowicie odchodzić od oprawy. 

Notatniki Leuchtturm dyskwalifikuje brak możliwości dodania kartek, ponadto mają numerowane strony. 

Znalazłam coś budżetowego, podobnego do Travellersa Notatnik voyager, granatowy - Peter Pauper Press | Sklep EMPIK.COM  natomiast nie wiem jak z jakością kartek. 

6 godzin temu, tom_ek napisał:

Gusti Leder to indyjska skóra, radzę uważać

O, czytalem za szybko i nie zauwazylem tego fragmentu, ze to z Azji jest.

4 godziny temu, Ziółko napisał:

Notatniki Leuchtturm dyskwalifikuje brak możliwości dodania kartek, ponadto mają numerowane strony. 

To mnie zaskakujaco zaskoczyles z tym Leuchtturmem.
Mam ich notes juz ladnych pare lat, i w zyciu bym nie stwierdzil, ze kartki sa tam numerowne - otworzylem, a tu taka siurpryza 😉

Zawsze mozesz kupic w Empkiu testowo sam wklad tej amerykanskiej firmy.
Z mojego punktu widzenia to tam kiepska sprawa jest plastikowa okladka - przy dluzszym uzywaniu plastik czesto sie brzydko starzeje (mam Kindle'a, i amazonowa pseudoskora tam jest wybitnie slaba).

Osobiscie jednak szukalbym kogos, kto robi takie rzeczy sam.
Sila rzeczy ma nizsze koszty anizeli "swiatowy brand", ktory potrzebuje utrzymac zarzady i wielu posrednikow po drodze, sprzedajacych jego produkty. No i na pewno gotowi sa zmodyfikowac tego typu okladke pod ewentualne zyczenia, w gotowym sklepie pewnie nawet z wyborem koloru moze byc problem.

Ot np. na Etsy jest wielu kaletnikow (to wlasciwe slowo?).
https://www.etsy.com/pl/listing/493413761/handmade-leather-travelers-notebook
https://www.etsy.com/pl/listing/1609825886/travelers-notebook-covergenuine-leather

A odrobine z innej beczki - ktos ma pomysl, do czego ma sie odnosic to dziwadlo slowne w opisie, "ekoskora"? Przeciez nie ma tam nic z ekologii, bo bierze sie rope naftowa, zasob calkowicie nieodnawialy, robiac sie z niej jednorazowa imitacje innego produktu.

Natomiast prawdziwa skora jak najbardziej ma opcje eko - jest knur i maciora, robia prosieta, ktore mozna przerobic na skore i kolejne prosieta. I cykl ten mozna powtarzac chyba niemalze do konca swiata - zasob nie dosc ze w 100% odnawialny, to jeszcze moze byc go znaczaco wiecej.

Ale spójrz - ten z pierwszego linku w rozsądnym rozmiarze (prawie A5) z wysyłką to już 170 zł, kraj pochodzenia to Chiny, zdjęcia typowe dla Aliexpress, więc nie jestem pewny, czy to "handmade". Ten z drugiego to 160 zł - w dodatku sama okładka, bez papieru. Za naprawdę dobry zeszyt z wysyłka trzeba liczyć ok 100 zł, więc taniej nie wyjdzie. No, ale zawsze to jakiś wybór.

Edited by tom_ek

58 minut temu, tom_ek napisał:

Ale spójrz - ten z pierwszego linku w rozsądnym rozmiarze (prawie A5) z wysyłką to już 170 zł, kraj pochodzenia to Chiny, zdjęcia typowe dla Aliexpress, 

Co do rozmiaru - i w efekcie ceny... - to oczywiscie subiektywna sprawa, ale format A5, jak na notatnik dosc duzy mi sie wydaje, taka standardowa ksiazka, a autor watku chyba wolalby cos mniejszego.

Az zapomnialem, ze badzo wiele mozna na AliExpress kupic!

Calkiem niezle to wyglada, wiele opcji jest, ot taki: https://pl.aliexpress.com/item/32853556839.html

Nabywca twierdzi: "if you are a fountain pen user, the notebooks I received are great with fountain pens. doesnt bleed through, doesnt smudge. works great"

No i jeszcze najoczywistsza opcja - zaden Internet, ale zwykly warsztat rzemieslniczy. Bo w odrobine wiekszych miastach wciaz chyba jest jeszcze szansa na znalezienie kaletnika. 
Taka standardowa, notesowa okladka ze zdjec sprawia wrazenie dosc prostej pracy (zero szycia!), wiec moze podejsc / podjechac do takiego zakladu?

Rzemieślnicy się cenią, do tego nierzadko dochodzą koszty materiałów. Mam sąsiada, który co prawda jest kuśnierzem, ale często sprzedaje "odpady" ze swojej pracy. Za skrawki skóry, z których nie da się złożyć sensownej całości bierze ok.  200 zł. 

Spróbuje znaleźć na żywo ten notatnik z empiku i ocenić czy do czegoś w ogóle się nada. 

• 2 weeks later...
  • 1 month later...
Dnia 11.05.2024 o 22:53, Agnieszka napisał:

A Filofax? Wymienne wkłady w fajnym etui,  można dokładać kalendarz, albo kartki do pisania, ciekawy system. Czasem bywa w TK-Maxx, w dobrych cenach.

Też polecam Filofax. Mam od kilku lat i tylko wkład wymieniam (nawet nie ich, a od Astra za ok 10zł).