Skocz do zawartości

Sheaffer - identyfikacja pióra


dar

Polecane posty

Witajcie,

czy mogę liczyć na Waszą fachową pomoc przy identyfikacji poniższego modelu Sheaffera? Zdjęcia słabej jakości pochodzą z Internetu. Pióro to ma pozłacaną stalówkę z oznaczeniem Sheaffer F-4, poniżej wielkość „M”. Pasują do niego wyłącznie naboje Sheaffera typu Slim, obecne standardowe Sheaffery są już za grube.

Charakterystyczne, że z tyłu skuwki widnieje napis „Japan”.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

302264_120218182218_Pen_-_Scheaffer_Black_fountain_-_nib.JPG

302264_120218182904_Pen_-_Scheaffer_black__Fountain_a.JPG

Edytowano przez Thay
- na prośbę Autora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest to po prostu Sentinel robiony dla Sheaffera przez Sailora w latach 80?

Nie wiem :)

Dlatego pytam specjalistów-entuzjastów.

Egzemplarz, który posiadam, został zakupiony w Krakowie (w sklepie, jako nowy) między rokiem 1991 a 1995. Pióro nie posiada jeszcze obecnej sheafferowskiej „białej kropki”, a jedynie wycięte w klipsie „S” z kropką nad literą (widoczne na pierwszym zdjęciu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki sugestii Thaya (dzięki!) poszperałem w sieci i znalazłem opis tego modelu w wersji srebrnej:

http://strangeknight.wordpress.com/2010/07/07/sheaffer-sentinel-made-by-sailor-japan/

Oraz następującą informację:

During 1983 Sheaffer initiated distribution of several writing instruments imported from its Japanese distributor, Sailor Pen. A new line called Sentinel appeared in 1984 with the “S-Dot” imprint on the pocket clip.

(http://www.sheaffertarga.com/Sheaffer%20History/History%20of%20sheaffer.html)

A zatem wszystko by się zgadzało: model, napis Japan, S-dot na klipsie.

Prawdziwa wydaje się też informacja z pierwszego źródła, iż stalówka oznaczona jako „M” w rzeczywistości (europejskiej) odpowiada raczej wielkości F - pióro pisze bardzo cienką linią.

Jeszcze raz dziękuję Thay za pomoc. Pióro to ma w rodzinie „status sentymentalny”. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie jeszcze na uzupełnienie.

Na forum http://www.fountainp...nese-sheaffers/ znalazłem dodatkowe wiadomości oraz lepsze zdjęcie. Dokładnie tak wygląda nasz Sheaffer:

138194298_o.jpg

The pen in the photo is a Sentinal. The "S" on the clip was used for a bit when Textron owned Sheaffer. The "S" was used on other Sheaffers during the Textron years. Every Sentinal like this that I have seen had the "S" and not the white dot. The Sentinal was made by Sailor for Sheaffer. Sailor and Sheaffer go back to after WW2 when Sheaffer helped out Sailor after the war. They really never did much co-development except this Sentinal and some other small projects. The Sentinal is the same pen as the Sailor Hi-Ace. The Hi-Ace just had a different clip and takes a Sailor vice a Sheaffer cartridge. It also says Sailor on the cap and nib instead of Sheaffer. I think I have a Hi-Ace someplace still. Sailor made them up to just 3-4 years ago. Sheaffer stopped selling the Sentinal in the 1990's I think. They may have sold it in Japan and Asia after they stopped in the USA.

Edytowano przez Darek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...