Skocz do zawartości

Kaweco Special FP - mosiężne pióro wieczne


Guest

Polecane posty

Cześć, to taka moja pierwsza recenzja, napisana z racji mojej fascynacji rzeczonym mosiądzem - Kaweco Special.
Zdjęcia są moje, ale też dla uzupełnienia dokumentacji fotograficznej, pozwoliłem sobie niektóre pożyczyć :) 

A teraz do dzieła. Ten model zaprojektowany przez Kaweco, wydaje się być wyjątkowym. Stanowi krok naprzód
względem dotychczasowej oferty - plastikowo - aluminiowej. Special wykonany jest z litego, obrabianego maszynowo mosiądzu w ośmiokątnym kształcie.
Na korpusie widnieje grawerunek - " KAWECO SPECIAL FP Germany". 
KJbYnmw.jpg

Pióro przyszło w metalowej kasetce Kaweco i zawierało jeden niebieski wkład, oraz tłoczek. Przy okazji zaznaczę, że sposób pakowania piór Kaweco może być
odmienny - (w kartonowym pudełeczku też się zdarza...). Prawdopodobnie wynika to z polityki oszczędności - sprzedawcy. Pragnę zwrócić uwagę, że kupiłem 
swój egzemplarz w sieci ebay.com i zapłaciłem o 1/4 taniej (łącznie z kosztami transportu) niż oferowały mi to pióro tzw. "polskie autoryzowane sklepy". Zaznaczę,
że pióro miało zapasowe naboje i konwerter w cenie pióra bez konwertera (u dystrybutora polskiego). Ale niech tam...

NGV1gXR.jpg

7X7EESj.jpg

X1Tu4hR.jpg

 

Skuwka ma srebrny "kapsel" osadzony w kapturku łączącym się z pierścieniowatą kopułą z trybikami. Te detale nadają Kaweco Special steampunkowy wygląd, dzięki czemu nie jest nudne i przyciąga wzrok.

koWkyZZ.jpg

qtYCVeD.jpg

 

Na końcu korpusu znajduje się gwint do przykręcenia skuwki. Zauważyłem jednak, że umieszczanie jej tam sprawia, że pióro jest niezbyt poręczne. 
Myślę jednak, że jeśli ktoś ma duże dłonie to gwint się przyda. 


CJOr5bR.jpg

Moje Kaweco przyszło zgodnie z życzeniem ze stalówką B. Pisze się tym doskonale i gładko. Atrament Kaweco Palm Green z domieszką
czarnego Kaweco. 
94pBQWp.jpg

Korpus odkręca się (gwint drobnozwojowy) w odróżnieniu do gwintu skuwki, który jest grubozwojowy.

PLGEf9E.jpg

U podstawy gwintu (tego skuwkowego) znajduje się dodatkowo gumowy pierścień, który zapewnia dobre uszczelnienie,

dzięki czemu stalówka nie wysycha.
sLW4p0F.jpg

Choć pióro jest mosiężne, nie jest zbyt ciężkie (sam korpus waży 20 gramów). Średnica sekcji ma tylko 8,2 mm. A sekcja = 15 mm. 
Dobrze, że projektant zrobił tak krótką sekcję, bo nawet osoby trzymające pióra nisko, nie trafią palcami na gwint. Osobiście trzymam
Speciala około 5 mm powyżej sekcji.
nmb5XbQ.jpg

Kiedy po raz pierwszy otwierasz Kaweco Special, jest obłędnie błyszczące, a fasetki lśnią w świetle słonecznym.
Ale nie trzeba dużo czasu, aby mosiądz pokrył się patyną.
Tak przy okazji, dla przypomnienia - mosiądz to stop miedzi i cynku.
Kaweco zapewnia, że nie ma w ich mosiężnych piórach nawet śladu ołowiu.
W tzw. mosiądzu przemysłowym, niestety ołów może występować. 
Jeśli patyna komuś przeszkadza, to trzeba zaplanować regularne przecieranie pióra.
Mnie nie przeszkadza, dlatego między innymi posiadam pióra z miedzi i mosiądzu. 
 

PODSUMOWANIE

Zalety:

Kaweco Special to wspaniałe mosiężne pióro wieczne o unikalnym ośmiokątnym kształcie.
Pióro jest dobrze wyważone i nie jest zbyt ciężkie, mimo że jest wykonane z metalu.
Stalówka tego pióra działa dobrze, pisze mokro i gładko z ledwie słyszalnym poszumem.
Gumowy pierścień tworzy hermetyczne uszczelnienie między skuwką a korpusem.
Wady:

Jak wspomniałem w Polsce kupisz to pióro bez konwertera, trzeba zamawiać osobno.
Cena pióra u rzeczonych sprzedawców wygórowana. (ale można temu zaradzić ;) )
Jak wynika z mojej recenzji pióro jest niewielkiej średnicy i dla kogoś może to stanowić problem (jednak wiele osób woli smukłe pióra).
Mosiądz nie pozostaje błyszczący przez długi czas, więc musisz albo pokochać patynę, albo być gotowym na częste  polerowanie.

Dziękuję wszystkim za cierpliwe przeczytanie i oglądanie mojej "twórczości". Przepraszam za ewentualne błędy. 
Zapraszam do zadawania pytań i dyskusji. 
Darek 

Edytowano przez Darek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, grain napisał:

Fajna recenzja. A jak z zapachem mosiądzu. Czy nie przenika na dłonie? Bo mosiądz kojarzy mi się ze specyficznym zapachem palców :)

Zapach jest. Mnie nie przeszkadza. Mam też pióro z miedzi, napiszę o nim kiedyś (Liliput Kaweco), nie pachnie tak agresywnie. Z tego co czytałem, zarówno mosiądz jak i miedź i srebro, mają właściwości bakteriobójcze. Mieszkam w domu gdzie są klamki z mosiądzu to się pewnie przyzwyczaiłem ;) .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zmija napisał:

@Darek długo już je masz? Po kilku miesiącach będzie wyglądać nieziemsko :) 

Dzięki za fajną recenzję.

Nie długo. Niecały miesiąc. Już ma mocną patynę. Natomiast te dwa zdjęcia, na których widnieje pióro w kasetce, zrobiłem tuż po rozpakowaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Wyraźna zmiana po ~ 3 tygodniach codziennego używania:

sVeCHtL.jpg

Powierzchnia stała się matowa, lekkie przebarwienia. Podobnie jak mosiężny takielunek żaglowca, ciemnieje pod wpływem wiatru i wilgoci. Można co jakiś czas
wypolerować, a można też tak zostawić. Ma swój urok 👍.

Edytowano przez Darek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Markol napisał:

Czarna wersja jest z aluminium, czerwona edycja specjalna jest z mosiądzu.

Dzięki. Miałem smaka na czerwonego "Speciala", ale brak wiedzy o tym z czego go robią, zniechęcił mnie skutecznie. Sprzedawcy strasznie mącą w tej kwestii. Na Amazonie widnieje "aluminium" (chodzi o czerwone). A wyraźnie widać, że spod czerwonego lakieru wyłazi mosiężna sekcja. Cóż stało się i nie żałuję. Ale to czerwone jest super. Lubię takie wyzywające kolorki :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...