Skocz do zawartości

Jakie stalówki wybrać do pióra?


Polecane posty

1 godzinę temu, Mateusz123321 napisał:

Wielkie dzięki👍

tylko nie zawiedz sie na stalowkach lamy. Ja kupilem stalowke LH (cos jak <M>) i straszny drapak. Uzbroj sie w cierpliwosc i mozliwe odsylanie na wymiane.

Moze przy prawie 2mm nie jest to az tak istotne, ale radze przyjrzec sie stalowce z bliska ;)

Edytowano przez PaJaC
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, PaJaC napisał:

tylko nie zawiedz sie na stalowkach lamy. Ja kupilem stalowke LH (cos jak <M>) i straszny drapak. Uzbroj sie w cierpliwosc i mozliwe odsylanie na wymiane.

Moze przy prawie 2mm nie jest to az tak istotne, ale radze przyjrzec sie stalowce z bliska ;)

Dzięki za uprzedzenie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz123321 gdy kupisz za 50,-zł stalówkę drapak, to rzeczywiście możesz się poczuć zawiedziony, dlatego proponuję kupić 3 stalówki za 8,-zł (z przesyłką), wielokrotność jest taniej, a  dobierzesz jeszcze wg. szerokości i na pewno się nie rozczarujesz za te parę zł.

https://www.piorawieczneforum.pl/topic/16351-jinhao-80-jak-sprawny-pisak-kulkowy👌😀/?do=findComment&comment=207502

S6a3f44d604d9415799ac7695d3adb49e2.jpg_6

To jest typowy rozmiar Lamy, pasuje do Jinhao i kilku innych. Mając garść takich stalówek będziesz mógł dobierać/szlifować wszelkie rozmiary.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się zastanowić, to po co rozbierać dobre pióro i kombinować. Może po prostu zestaw do nauki:

S914d20f4595a4d6881721984a8e997e84.jpg_6

24,71 zł

48,44 zł-49%

Cena z VAT, Bezpłatna dostawa

6 sztuk kaligrafii zestaw długopisów równoległych 0.7mm 1.1mm 1.5mm 1.9mm 2.5mm 2.9mm pisanie długopis do gotyckiego listu kaligrafii pióra do pisania

https://m.pl.aliexpress.com/item/1005001887958998.html?gps-id=storeRecommendH5&scm=1007.18500.300835.0&scm_id=1007.18500.300835.0&scm-url=1007.18500.300835.0&pvid=afbb46b9-9791-4686-b91b-e5e7a7af6b74&_t=gps-id:storeRecommendH5,scm-url:1007.18500.300835.0,pvid:afbb46b9-9791-4686-b91b-e5e7a7af6b74,tpp_buckets:668%232846%238116%232002&pdp_npi=3%40dis!PLN!48.44!24.71!!!!!%40211b5e2c16816514527716945e312d!12000018018970410!rec!PL!

Ja nabyłem takie piórka, co prawda dość dawno, oparte o inny model -Jinhao 992, ale nie mam powodów do narzekania, no może tylko to, że krótko używałem bo szybko przeszedłem na fleksy🤗😄.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PaJaC napisał:

tylko nie zawiedz sie na stalowkach lamy. Ja kupilem stalowke LH (cos jak <M>) i straszny drapak. Uzbroj sie w cierpliwosc i mozliwe odsylanie na wymiane.

Moze przy prawie 2mm nie jest to az tak istotne, ale radze przyjrzec sie stalowce z bliska ;)

Potwierdzam. Jako, że piszę lewą ręką, po awarii oryginalnej emki, kupiłem dla spróbowania stalówkę dla leworęcznych LH i... kiepsko to wygląda. Szczerze mówiąc lepiej pisała M.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Klerk napisał:

@Mateusz123321 gdy kupisz za 50,-zł stalówkę drapak, to rzeczywiście możesz się poczuć zawiedziony, dlatego proponuję kupić 3 stalówki za 8,-zł (z przesyłką), wielokrotność jest taniej, a  dobierzesz jeszcze wg. szerokości i na pewno się nie rozczarujesz za te parę zł.

https://www.piorawieczneforum.pl/topic/16351-jinhao-80-jak-sprawny-pisak-kulkowy👌😀/?do=findComment&comment=207502

S6a3f44d604d9415799ac7695d3adb49e2.jpg_6

To jest typowy rozmiar Lamy, pasuje do Jinhao i kilku innych. Mając garść takich stalówek będziesz mógł dobierać/szlifować wszelkie rozmiary.

Dzięki, też o tym myślałem. Właśnie zamówiłem jakieś stalówki od chińczyka z AliExpress. Było napisane "Color: F", a wyglądało na ewidentne 1,9. Zobaczymy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Petanker napisał:

Potwierdzam. Jako, że piszę lewą ręką, po awarii oryginalnej emki, kupiłem dla spróbowania stalówkę dla leworęcznych LH i... kiepsko to wygląda. Szczerze mówiąc lepiej pisała M.

Jestem leworęczny.
Moje Lamy Safari z LH pisze dobrze (na 9 piór które mam) i jest w czołówce (z Platinum Prefounte i Pilotem MR) -- Kaweco i chińczyki są później.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka własnych spostrzeżeń związanych ze stalówkami dla leworęcznych. Stalówki LH(left hand) różnią się szlifem, jest to bardziej asymetryczny szlif ziarna a bazą wyjściową jest m.in stalówka M. Ogólnie rzecz biorąc im większe ziarno tym stalówka bardziej gładko sunie po papierze dlatego zwykła M może pasować leworęcznym. Jak w każdym typie stalówki ma znaczenie dokładność tego szlifu. Podobnie jest ze stalówkami LH, różnie wychodzi ta asymetryczność szlifu ziarna. Miałem kilka dłuższych epizodów z piórami dla leworęcznych, szlifowałem z różnym skutkiem stalówki by możliwie jak najbardziej mogły sprostać oczekiwaniom użytkownika i na odwrót, szlifowałem stalówki LH do klasycznych "rozmiarów" gdy po wielu próbach okiełznania pióra przez leworęcznego nic z tego nie wyszło i pióro poszło w odstawkę. Temat jest zawiły i przeważnie kończy się stwierdzeniem że leworęczny "musi" przyjąć kompromis, dopasowuje się za wszelką cenę do pióra by nim pisać lub daje sobie spokój z piórami, idealnego rozwiązania nie ma.

Temat związany z Chińskimi odpowiednikami stalówek określanymi jako Lamy. Tak na marginesie to nadużycie, ten typ stalówek nie zapoczątkowało Lamy a Parker. To jemu przypisuje się "patent" na te stalówki, Lamy czerpało wiele pomysłów od Parkera bo przecież zaczynało jako importer/dystrybutor piór Parkera. Stalówek o tym wyglądzie jest bardzo dużo, różnią się wymiarami, po prostu w swojej formie wyglądają tak samo ale nie są wszystkie takie same. Podobnie jest z Chińskimi odpowiednikami, te wyglądają niemal tak samo ale nie koniecznie będą zamienne ze stalówkami Lamy. Tu kolejna ciekawostka. Na rynku Chińskim można kupić pióra Lamy które są podróbkami, niemal tak wiernymi, dokładnymi że trudno je odróżnić. Do tego mamy niezliczoną ilość piór które naśladują pióra Lamy, do podróbek pasują praktycznie wszystkie, Chińskie odpowiedniki tych stalówek. Niekoniecznie do oryginałów Lamy. Chińskie stalówki i spływaki nie są dokładnie takie same jak oryginał, cały myk polega na tym że na "siłę" można założyć Chiński spływak, stalówkę do Lamy. Podobnie wygląda to idąc w drugą stronę, np.zakładając oryginalną stalówkę Lamy do Chińskiego "klona". Wejdzie bez problemu ale będzie minimalnie ciaśniejsza. To i tak duże uogólnienie bo w tych Chińskich klonach też nie ma stosowanych jednych i tych samych zamienników. Osobiście znalazłem 4 warianty spływaków w których były drobne różnice. Także przy próbach założenia zamiennika do Lamy, sugeruje ostrożność bo można sobie zniszczyć spływak. Owszem wejdzie ale może już nie wyjść łatwo taka stalówka a jak wyjdzie to spływak może ulec odkształceniu, poharataniu itp. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle @Syrius ma trafne uwagi. Ja tylko dodam, że dla własnych celów (kaligrafia, grafika, testy) nie warto rozbierać oryginalnego pióra Lamy, przecież to dobre pióra, relatywnie kosztowne, po co ryzykować?  Lepiej kupić te "podróbki", z nimi działać, a wierzcie mi, piszą zadowalająco dobrze (wiem, bo mam):

Hb588f3edc5e241d491ed58ee16ffb069U.jpg?w

H47dbf48ed059460dbe44292eb8dbf33a6.jpg?w

 

Hd80ceec09426498aa170f47515e31cc1c.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...