Jump to content

Jinhao 80 - jak sprawny pisak kulkowy馃憣馃榾

Recommended Posts

Zach臋cony zakupem @greg_pen聽,聽

image.jpeg.0988a3e16f4dbae31ba1df8309d56

postanowi艂em i Ja zapozna膰 si臋 z tego typu pi贸rami, bo jak dot膮d je omija艂em a kopie Lamy Safari rozda艂em馃槝.聽 聽 Nie b臋d臋 si臋 wykosztowywa艂 na Lamy Aion,聽

U1120a0245abe4026b7a2974843410342j.jpg_6

albo Lamy Studio,聽

S03115637ae2446c48649e3fc9dc8a69bT.jpg_6

..ale Jinhao 80 obowi膮zkowo trzeba spr贸bowa膰 (jestem entuzjast膮 chi艅szczyzny馃槅)聽

SmartSelect_20220606-072735_eBay.jpg.776

Na pierwsze wra偶enie (pi贸ro zamkni臋te) okaza艂o si臋, 偶e najbardziej podobne jest owszem do Lamy, ale nie tych powy偶ej, tylko do Lamy 2000, nawet w tych szczeg贸艂ach s膮 identyczne:聽

SmartSelect_20220606-072803_eBay.jpg.b5a

Inni zauwa偶yli to przede mn膮:聽

https://www.fountainpennetwork.com/forum/topic/366653-budget-2000-the-jinhao-80-lamy-2000-clone/

Dopiero po otwarciu wiemy, 偶e mamy Jinhao 80馃槀

SmartSelect_20220606-072743_eBay.jpg.06a

Wybra艂em bez zastanowienia oczywi艣cie czarne, ale dalej mia艂em do wyboru stal贸wki: F, EF, i nowo艣膰: 03. Aby mie膰 por贸wnanie postanowi艂em wzi膮膰 najwi臋ksz膮 i najmniejsz膮, domy艣laj膮c si臋, 偶e 03 to miara metryczna 0.3mm, i rzeczywi艣cie tak jest, po prostu szpileczka. Podobie艅stwa do Lamy id膮 dalej, rozmiar szyjki konwertera, naboj贸w taki sam, a wi臋c mo偶na korzysta膰 wprost z atrament贸w Lamy, a gdy zgubimy /zepsujemy konwerter, to kupujemy Jinhao (kt贸re jest ta艅sze od konwertera), a posiada go w dobrej jako艣ci, t艂oczek z podw贸jnym uszczelnieniem.聽 聽A teraz wra偶enia z pisania, a te zdradzi艂em ju偶 na pocz膮tku, po prostu pisak kulkowy, do kt贸rego nalewamy ulubione kolory馃槏馃構. Musz臋 przyzna膰, 偶e te mikroskopijne ziarna stal贸wek nie hacz膮, nie przebijaj膮 papieru. S膮 sztywne, pisz膮 jednakow膮 kresk膮 bez wzgl臋du na nacisk, ale ju偶 od pierwszego mu艣ni臋cia papieru. Pomy艣la艂em, a mo偶e pr臋dko艣膰 pisania spowoduje ubytek atramentu? Owszem tak, ale linia nie zanika, nie przerywa, nawet podczas "machania po kartce" (atrament szkolny Pelikan 4001). Je艣li preferujecie "pisaki", albo dziecko nie lubi pisa膰 pi贸rem, a powinno馃憤, to 艣mia艂o kupujcie, polecam馃.聽

p.s.聽 Tanie pi贸ro, to chcia艂oby si臋 aby Dzieciak "pa膰ka艂" tanim atramentem, a naboje Lamy drogie. Do tego jest konwerter, ale naboje te偶 mo偶na nape艂nia膰 lekarsk膮 strzykawk膮馃槈.聽

Z tymi nabojami do Lamy to ju偶 troch臋 naci膮gactwo, nie jest tak 藕le pod wzgl臋dem ceny a od biedy mo偶na po tanio艣ci

Q6Ssp0D.jpg

@KlerkKusi艂e艣 tymi pi贸rami i nam贸wi艂e艣 mnie do ponownego zakupu...

vrWDWs0.jpg

Ha ha ironia losu, temat o Jinhao a tu ni z gruszki, ni z pietruszki Lamy. Nosi艂em si臋 z zamiarem zakupu tego Jinhao ale po g艂owie chodzi艂o mi ponownie Lamy Studio po proponowaniu tego pi贸ra w jednym z temat贸w kt贸ry przewin膮艂 si臋 niedawno. Mia艂em Lamy Studio, kolor srebrny, odsprzeda艂em znajomemu bo d艂ugich podchodach, pro艣bach. Wczoraj znalaz艂em Chi艅skie wynalazki z tymi stal贸wkami, por贸wna艂em do Lamy, niestety to nie jest to. Kiedy艣 mia艂em ma艂ego fio艂a na punkcie tych stal贸wek, wciska艂em wsz臋dzie gdzie si臋 da sp艂ywaki i te stal贸wki, oczywi艣cie by艂y to klony. To nie to samo cho膰 stwarza takie pozory. Chi艅skie odpowiedniki s膮 z cienkiej blachy, na "wydr臋" da si臋 to wymienia膰 z Lamy ale trzeba korygowa膰 wszystko. Stal贸wka Lamy jest z nieco grubszej blachy, automatycznie inaczej wygi臋te s膮 te zaczepy w stal贸wce kt贸re jako ca艂o艣膰 ze stal贸wka wsuwamy na sp艂ywak. Mniejsza z tym, nie ma sensu por贸wnywa膰. Ze wzgl臋du na m贸j spos贸b pisania nie zale偶y mi na elastyczno艣ci stal贸wek, nie dociskam stal贸wek do papieru, nie u偶ywam przy tym 偶adnej si艂y. Po prostu swobodnie trzymam pi贸ro w trakcie pisania. W moim przypadku ma znaczenie przep艂yw atramentu i szlif ziarna. Sztywne stal贸wki nie s膮 dla mnie in minus, w艂a艣ciwie jest mi to oboj臋tne. Ale jak to w 偶yciu bywa, zdarzaj膮 si臋 przypadki gdy docisn臋 do艣膰 mocno stal贸wk臋, nag艂a sytuacja gdy na szybko chce co艣 napisa膰 na byle czym. Cienkie blaszki w tych nag艂ych przypadkach mog膮 zrobi膰 psikusa i stal贸wka wymaga r贸偶nych poprawek, rozjechane skrzyde艂ka itp. Z drugiej strony odpu艣ci艂em troch臋 pi贸ra, nie kupuje ju偶 wszystkiego co wysz艂o, ten zakup to raczej spontan wywo艂any ostatnimi tematami i ponowna ch臋膰 posiadania tego pi贸ra. Tak偶e w moim przypadku nie pad艂o na Jinhao 80 a na Lamy Studio ;)

@Syrius, skoro masz nowe Lamy Studio (ja nie mam), to jeszcze dokup za te 20 zyla Jinhao 80 i b臋dziesz m贸g艂 napisa膰 rzeteln膮 recenzje por贸wnawcz膮馃憤馃. Co do stal贸wki:

2 godziny temu, Syrius napisa艂:

...Cienkie blaszki w tych nag艂ych przypadkach mog膮 zrobi膰 psikusa i stal贸wka wymaga r贸偶nych poprawek, rozjechane skrzyde艂ka itp....

Ja nie rozwodzi艂em si臋 na ten temat, bo nie potrafi臋 doceni膰 zalet takich stal贸wek (nie moja bajka), ale nie po to kupuj臋 pi贸ra do test贸w aby nie mie膰 w ko艅cu jakiego艣 wyrobionego zdania. Stal贸wki J80 rzeczywi艣cie s膮 z cienkiej blachy (0.35mm) ale ze stali tak zahartowanej, 偶e "nie do ruszenia", nie ma mowy aby si臋 ugi臋艂a, mam wra偶enie, 偶e pr臋dzej odpry艣nie聽ziarno, nie ma mowy o jakiej艣 korekcji skrzyde艂ek (ziarno owszem mo偶na szlifowa膰) takie to twarde! Stal贸wka jest fabrycznie rozci臋ta na sta艂膮 szczelin臋 do samego ziarna, zawsze pisze jednakowo r贸wno i jestem przekonany, 偶e nie mo偶na tego zmieni膰 bez uszkodzenia stalki. Ma to drugie oblicze, bo gdy pechowo traficie na wadliwie rozci臋t膮 stal贸wk臋, to... kaplica鈽癸笍.聽

@KlerkDzi臋ki za propozycje ale daruje sobie. Ju偶 da艂em sobie spok贸j z kupowaniem pi贸r w tym chi艅szczyzny na masow膮 skal臋. Ju偶 do艣膰 tego ""z艂omu"". Kupuj臋 rzadko pi贸ra, raczej spontanicznie wybrane modele kt贸re kiedy艣 mia艂em a potem "wyda艂em" lub pi贸ra kt贸re chcia艂em mie膰 a nie by艂o mi dane je kupi膰. Kupowa艂em, potem rozdawa艂em bo ile偶 mo偶na cieszy膰 si臋 jednym i tym samym w r贸偶nym opakowaniu. Co tu testowa膰? No dobra jak wida膰 mo偶na sprawdza膰 post臋p w rozwoju chi艅szczyzny, upadki bardziej uznanych firm/marek, ju偶 mnie to nudzi i nie widz臋 sensu by dalej dr膮偶y膰 temat.聽 Co do stal贸wek, mam odmienne zdanie ale to zdanie jest czysto subiektywne, wiem ganie wszystkich za te subiektywy ale z drugiej strony przecie偶 widz臋, czuj臋 co mam w r臋kach. To 偶e odpuszczam ju偶 pi贸ra nie znaczy 偶e ca艂kowicie odchodz臋 w sin膮 dal. Ci膮gle nimi si臋 zajmuj臋 cho膰 nie w takiej skali jak wcze艣niej.聽 Efekt zara偶enia kolejnych pokole艅 a teraz ""musz臋"" serwisowa膰, poprawia膰 te wszystkie cuda(pi贸ra og贸lnie) na kt贸re kiedy艣 namawia艂em. Ch臋ci ju偶 nie te ale dzieciom znajomych nie potrafi臋 odm贸wi膰. Ci膮gle mam dost臋p do tych "nowinek", hit贸w Ali itp. To kiedy艣 mnie kr臋ci艂o, dzisiaj ju偶 zbrzyd艂o. Sta艂em si臋 krytyczny wobec pi贸r, mniej zaanga偶owany pod wzgl臋dem hobby jakim by艂o pi贸ro. Oceniam je surowo bo sta艂y si臋 z jednej strony sztucznie kreowane na produkt niszowy a z drugiej mas贸wka udaj膮ca co艣 lepszego, masa wyrob贸w pi贸ropodobnych kt贸re s膮 promowane niemal wsz臋dzie tylko dlatego bo przypominaj膮 pi贸ro.聽

PS. Pisz膮c "Wczoraj znalaz艂em Chi艅skie wynalazki z tymi stal贸wkami, por贸wna艂em do Lamy, niestety to nie jest to" nie mia艂em na my艣li przegl膮d ofert w internecie, unikam tego typu por贸wna艅, nie powielam czyi艣 test贸w, wypowiedzi itp. Tak si臋 z艂o偶y艂o 偶e szuka艂em pewnej stal贸wki, znalaz艂em woreczek ze stal贸wkami ala Lamy od paru chi艅skich pi贸r, przypadkowa akcja. Dzisiaj zrobi艂em przegl膮d co tam w tych moich pud艂ach jeszcze zosta艂o, ano jest tego troch臋 wi臋c mam rzeczywisty materia艂 por贸wnawczy a nie opowie艣ci internetowe. Ponadto jak wspomina艂em sporo kombinowa艂em z tymi stal贸wkami, sp艂ywakami. Nie zaprzecz臋 偶e w J80 mog膮 by膰 lepsze od tych kt贸re posiadam, nie w przypadku chi艅szczyzny bo tej nie da si臋 wrzuci膰 do jednego wora. Tu mo偶na si臋 naci膮膰 w obr臋bie jednej marki, konkretnego egzemplarza a co dopiero przyjmowa膰 jako og贸艂.

Edited by Syrius

Wcze艣niej napisa艂em:聽Ma to drugieoblicze, bo gdy pechowo traficie na wadliwie rozci臋t膮 stal贸wk臋, to...聽kaplica鈽癸笍. A nieprawda, @Syrius聽ma racj臋

41 minut temu, Syrius napisa艂:

....Tak si臋 z艂o偶y艂o 偶e szuka艂em pewnej stal贸wki, znalaz艂em woreczek ze stal贸wkami ala Lamy od paru chi艅skich pi贸r, przypadkowa akcja. Dzisiaj zrobi艂em przegl膮d co tam w tych moich pud艂ach jeszcze zosta艂o, ano jest tego troch臋...

Nie ka偶dy ma taki woreczek馃, ale nie pozostajemy bezradni, stal贸wki s膮 i za par臋 z艂ociszy bra膰, wybiera膰 i przebiera膰馃榾. Nie tylko mo偶na uzdrowi膰 pi贸ro po kontuzji, ale dobra膰 ciekawe, r贸偶niste stal贸wki, tak dla zaspokojenia ciekawo艣ci.聽

Sbaf2fb339b2a496383b4ad154466d1ceU.jpg_6

Nie mog臋 zagwarantowa膰 100% zamienno艣ci, bo brak takiego do艣wiadczenia. Tylko raz si臋 tym zaj膮艂em, po kontuzji pi贸ra C贸rci, ale uda艂o si臋!聽聽

hqLwYZj.jpg

Do powstania tej stal贸wki, jak to bywa, przyczyni艂 si臋 wypadek 鈥 upadek:cry:.聽 Postanowi艂em stal贸wk臋 uratowa膰 a potem, skoro ju偶 tak si臋 z ni膮 m臋cz臋, p贸j艣膰 o krok dalej;).

@KlerkI tu mnie masz. Niew膮tpliw膮 zalet膮 "klon贸w" Lamy(nie chce tak nazywa膰 tych pi贸r ale ju偶 tak si臋 przyj臋艂o na forum)jest ogromna, wr臋cz przepastna r贸偶norodno艣膰 tych pi贸r i stal贸wek. Pal licho jakie one s膮, je偶eli chcemy p贸j艣膰 na ilo艣膰 i dost臋pno艣膰 to nic nie przeskoczy oferty Chi艅skich tw贸rc贸w pi贸r. I ma to sens bo ta r贸偶norodno艣膰 utrzymuje pewien standard. Tu wam zdradz臋 pewien sekret. Nie kombinujcie z podmian膮 stal贸wek a nawet sp艂ywak贸w w oryginalnych pi贸rach Lamy na te Chi艅skie. Owszem da si臋 dopasowa膰 ale ca艂y knif polega na tym 偶e Chi艅skie klony s膮 sparowane ze sp艂ywakami podobnie jak orygina艂y Lamy. Te stal贸wki i sp艂ywaki r贸偶ni膮 si臋 mi臋dzy sob膮. Proste, je偶eli Chi艅ski klon ma cie艅sz膮 stal贸wk臋 to musi to by膰 uwzgl臋dnione w sp艂ywaku. Analogiczna sytuacja jest w komplecie Lamy tylko tam mamy grubsz膮 stal贸wk臋. Te stal贸wki i sp艂ywaki na pierwszy rzut oka wygl膮daj膮 tak samo ale nie s膮 kropla w kropl臋 takie same. Kupuj膮c Chi艅skiego klona, kupujcie na worki Chi艅skie stal贸wki i sp艂ywaki, wyb贸r jest przeogromny, nawet z podr贸bki Lamy Safari mo偶ecie zrobi膰 niby orygina艂 bo s膮 stal贸wki z grawerem Lamy. Nie wk艂adajcie na si艂臋 tych klon贸w do pi贸r Lamy. Chi艅ski odpowiednik wejdzie na si艂臋 ale nie jest dopasowany do sp艂ywaka bo zaczepy maj膮 inne wymiary, jest uwzgl臋dniona grubo艣膰 metalu. Tu tkwi haczyk. Por贸wnywanie klon贸w do orygina艂u w艂a艣ciwie mija si臋 z celem, maj膮c na uwadze pewn膮 losowo艣膰 kt贸ra niemal jest wpisana w jako艣膰 dzisiejszych pi贸r mo偶emy dosta膰 genialne pisad艂a lub "atrapy" udaj膮ce 偶e pisz膮 i nie ma znaczenia czy to Chi艅czyk czy Lamy.聽 Trzeba te偶 zachowa膰 czujno艣膰 w Chi艅skich klonach, nie wszystkie s膮 klonami Lamy. S膮 pi贸ra kt贸re maj膮 podobne stal贸wki, podobne tylko z wygl膮du. S膮 mniejsze, s膮 te偶 wi臋ksze.

Poniewa偶 w temacie pojawia si臋聽pisak kulkowy, to mo偶e tutaj trafi膰 kto艣 kto szuka聽pi贸ro kulkowe. Mam tak膮 nadziej臋, 偶e po przeczytaniu wybierze jednak stal贸wk臋, ale gdyby koniecznie...

Sae5967409bef41f6b2ff7edc47760d2bG.jpg_6

..musia艂o to by膰 pi贸ro kulkowe, to chwalebne b臋dzie to, 偶e chocia偶 u偶yje prawdziwy atrament:聽聽

S3e499e28776c45a58e6bd19adf59cadaI.jpg_6

Ja trafi艂em na to buszuj膮c w necie za stal贸wkami, ale skoro ju偶, to szkoda aby informacja nie posz艂a dalej. W cenie jednego Jinhao 80 mo偶na naby膰 dwa takie i jeszcze na atrament starczy 馃榾馃槈:

S1b12eb7a577e49528d6e68d6a025c961R.jpg_6

Dla zainteresowanych: s膮 te偶 kolorowe鉁嶏笍.聽