Skocz do zawartości

Jak zatankować pióro z próbki KWZ (za wąska dla pióra fiolka 2mm)?


greg_pen

Polecane posty

Cześć,

Kupiłem parę próbek atramentów KWZ (w fiolkach 2mm -- przy okazji są dużo większe niż się spodziewałem -- w porównaniu do strzykawki 1mm).

Niestety pióra (np. Jinhao 80) nie mieszczą się w fiolce -- za mała średnica aby stalówkę i spływak dało się zanurzyć.

Na razie mam dwa pomysły:

  1. Strzykawka i igła -- nie powinno być problemów -- jaką pojemność ma standardowy chiński konwerter Jinhao (1, 2mm)?
  2. Zatankować konwerter bezpośrednio z fiolki -- nie wiem, czy dam radę wyczyść później końcówkę konwertera i czy to może być problem.

No i pisząc posta skojarzyłem, że Pelikan M200 nie ma konwertera, więc metody 1 i 2 odpadają :( -- pozostaje odkręcić spływak i zatankować bezpośrednio (strzykawką) zbiornik?

Pytania:

  1. Czy jest lepszy sposób na napełnienie pióra z konwerterem lub tłokowego niż strzykawa i igła?
  2. Czy przepłukanie wodą (destylowaną) strzykawki i igły po użyciu wyczyści strzykawkę dostatecznie dokładanie przed nabraniem innego atramentu (KWZ) -- nie grozi mi jakaś reakcja z wytrąceniem osadu?

Moje próbki KWZ to: 

4307 el dorado
4306 miodowy
4500 gumijagodowy
4305 zielonozłoty #2
4401 bordowy
4601 brąz #2
4400 czerwony #1
4403 wisienka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie napełniam opróżnione naboje strzykawką z igłą. Płuczę je w zwykłej wodzie z kranu i później suszę. Wolę naboje od konwerterów, bo przeważnie są szersze i mniej przylega atrament do ścianek. Na koniec napełniania naboju kilka razy ruszę tłokiem strzykawki, żeby lepiej opróżnić zakamarki z atramentu i dopiero płuczę strzykawkę w wodzie. Najpierw razem z igłą, później jeszcze osobno. Na koniec można dodatkowo przedmuchać paszczowo lub sprężonym powietrzem, dzięki czemu szybko wysychają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam prób tankowania piór bezpośrednio z eppendorfa. Glownie dlatego, że samo zanurzenie stalówki może spowodować podniesienie lustra atramentu na tyle, że część się wyleje. Nawet gdyby wyczuć ten moment i juz wtedy obrócić tloczek, to bardzo szybko zajdzie odwrotna sytuacja - atramentu szybko ubywa, więc lustro obniży się do poziomu uniemożliwiającego napełnianie.

Igła+strzykawka to moim zdaniem najbardziej optymalna opcja.

Żeby napełnić tak M200, to jest tak jak piszesz - wykręcić stalówkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepiej przelej (odessij) zawartość próbek do strzykawek, zawsze gotowe do użycia, nawet przechowywane poziomo (z igłą) nie wylewają pod warunkiem, że bez powietrza. Ja tak robię, ale głównie dlatego że wewnątrz strzykawek mieszam kolory, dodaję "ingredientcje", wypuszczam kropelki testowe na papier albo na stalówki maczanki i sprawdzam. Po wytłoczeniu powietrza spokojnie leżakują a ja kontroluję czy czasami kolory się nie "pogryzły".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzykawka 2ml + igła (razem za mniej niż 1pln) doskonale się sprawdziły.

Szybko i prawie bez problemów -- przelałem atrament w tłoczku.

Do tankowania tłoczków wziąłbym strzykawkę 1ml.

Tłoczek Jinhao ma mniejszą pojemność niż zakładałem, za to Pelikan M200 dużo większą :).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...