Jump to content

Co sztuczna inteligencja wie o piórach?


Recommended Posts

Zapytałem ChatGPT o pióra wieczne.

Jakie pióro wieczne powinienem wybrać?

Cytat

Wybór pióra wiecznego zależy od Twoich indywidualnych preferencji dotyczących stylu pisania, ergonomii oraz estetyki.

Jeśli chodzi o styl pisania, warto zwrócić uwagę na grubość i rodzaj końcówki pióra. Grubość końcówki pióra wpływa na szerokość linii pisania, a rodzaj końcówki określa kształt i styl linii. Należy wybrać pióro, które najlepiej pasuje do Twojego stylu pisania.

Ergonomia jest również ważna, szczególnie jeśli planujesz używać pióra wiecznego przez dłuższy czas. Dobrze dopasowane pióro wieczne powinno mieć wygodny uchwyt i wagę, która pozwoli na swobodne pisania bez zmęczenia ręki.

Jeśli chodzi o estetykę, pióra wieczne są dostępne w różnych kolorach, materiałach i wzorach. Można wybrać pióro, które pasuje do Twojego stylu i osobowości.

Ostatecznie, ważne jest również rozważenie swojego budżetu. Pióra wieczne są dostępne w różnych przedziałach cenowych, więc warto określić swoje wymagania i wybrać pióro, które najlepiej pasuje do Twojego budżetu.

Podsumowując, wybór pióra wiecznego zależy od indywidualnych preferencji, stylu pisania, ergonomii, estetyki i budżetu. Polecam wypróbowanie różnych rodzajów piór, aby znaleźć to, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Całkiem przyzwoicie. Może uda się dostać od niego jakieś konkretne propozycje?

Zaproponuj kilka różnych piór, które mógłbym sprawdzić i wybrać najlepsze dla siebie

Cytat

Oto kilka propozycji piór wiecznych, które warto rozważyć:

 1. Lamy Safari - to popularne i stosunkowo niedrogie pióro wieczne, które jest dostępne w różnych kolorach. Posiada ergonomiczny uchwyt i stalową końcówkę, która umożliwia swobodne pisanie.

 2. Pilot Metropolitan - to stylowe pióro wieczne, które jest dostępne w różnych wzorach i kolorach. Posiada uchwyt z lakierowanego mosiądzu i stalową końcówkę, która zapewnia wygodne i płynne pisanie.

 3. Waterman Hemisphere - to eleganckie i wygodne pióro wieczne, które posiada uchwyt z lakierowanego mosiądzu lub tworzywa sztucznego. Końcówka pióra jest ze stali nierdzewnej lub złota, co zapewnia gładkie pisanie.

 4. Parker IM - to eleganckie i stylowe pióro wieczne, które posiada wygodny uchwyt i stalową końcówkę. Jest dostępne w różnych kolorach i wzorach, a także może być wygrawerowane.

 5. Montblanc Meisterstuck - to luksusowe pióro wieczne, które jest wyróżniające się eleganckim designem i wysoką jakością wykonania. Posiada końcówkę ze złota lub platyny oraz uchwyt z czarnego żywicy sztucznej.

To tylko kilka propozycji, ponieważ istnieje wiele innych piór wiecznych na rynku. Polecam wypróbowanie różnych piór i wybranie tego, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom.

Prawie jakbym czytał nasze forum, choć wjeżdżają pierwsze kłamstewka, którymi ChatGPT lubi rzucać bez żadnych ogródek: nazywanie pozłacanej stalówki (końcówki xD) złotą i rodowanej (platynowanej...?) platynową, choć te jeszcze są do przełknięcia. Ostatnio przeczytałem tutaj, że jestem fanatykiem, więc jako prawdziwy fanatyk:

Wybieram pióro numer 5.

Cytat

Montblanc Meisterstuck to bardzo wysokiej jakości pióro wieczne i na pewno będzie dobrą inwestycją, jeśli zdecydujesz się na jego zakup. Jednakże, warto pamiętać, że to również jedno z najdroższych piór wiecznych na rynku, co może być dla niektórych osób przeszkodą w jego zakupie.

Jeśli zdecydujesz się na zakup Montblanc Meisterstuck, warto upewnić się, że jest to oryginalne pióro, ponieważ istnieją na rynku podróbki. Warto kupować od zaufanych sprzedawców i sprawdzić autentyczność przed zakupem.

Pamiętaj, że pióra wieczne wymagają nieco więcej uwagi i pielęgnacji niż zwykłe długopisy. Należy regularnie czyścić końcówkę pióra, a także używać odpowiedniego tuszu do pióra wiecznego, aby zapobiec zapchania pióra i zwiększyć jego żywotność.

Mam nadzieję, że będziesz zadowolony z wybranego pióra i że będzie służyło Ci przez długi czas.

Kolejne kłamstewko z tuszem, ale miło że przestrzega przed podróbkami, które rzeczywiście są zmorą w przypadku Montblanca. Rozejrzałem się po swoim biurku, a na nim...

Znalazłem też pióro Lamy 2000. Czy to dobry wybór?

Cytat

Lamy 2000 to również bardzo dobre pióro wieczne i uznawane jest przez wielu pisarzy, artystów i entuzjastów piór wiecznych za jedno z najlepszych piór na rynku. Wyróżnia się ono minimalistycznym designem i wysoką jakością wykonania.

Lamy 2000 posiada stalową końcówkę, która jest odpowiednio wyprofilowana, aby zapewnić wygodne i płynne pisanie. Dodatkowo, pióro to jest również wyposażone w system zatrzasku, który zapobiega przypadkowemu wypływaniu tuszu.

Cena Lamy 2000 jest trochę wyższa niż cena Lamy Safari, ale nadal jest niższa niż cena Montblanc Meisterstuck. Jeśli więc szukasz pióra wiecznego wysokiej jakości, ale nie chcesz wydawać zbyt wiele pieniędzy, to Lamy 2000 może być dobrym wyborem.

Tak jak w przypadku każdego pióra wiecznego, ważne jest, aby regularnie czyścić końcówkę pióra i używać odpowiedniego tuszu. Mam nadzieję, że ta informacja pomogła Ci w wyborze pióra wiecznego.

Koncepcja że kolor stalówki i materiał, z którego jest wykonana jest mu nadal nieco obca - albo tym razem jako końcówkę ma na myśli metalową sekcję Lamy 2000? Ale z resztą trudno się nie zgodzić. Zadajmy teraz kontrowersyjne pytanie:

Czy w ogóle warto inwestować w pióro, jeżeli można też pisać długopisem?

Cytat

To zależy od Twoich preferencji i potrzeb. Długopisy są zwykle tańsze i łatwiejsze w użyciu niż pióra wieczne, ponieważ nie wymagają stosowania tuszu i częstego czyszczenia. Jednak, dla niektórych osób pisanie piórem wiecznym może być bardziej satysfakcjonujące i wygodniejsze, ponieważ końcówka pióra zapewnia lepszą kontrolę nad pismem i zapewnia bardziej płynne pisanie.

Ponadto, pióra wieczne zwykle są wykonywane z wyższej jakości materiałów niż długopisy, co może wpłynąć na ich wytrzymałość i żywotność. Pióra wieczne są również bardziej ekologiczne, ponieważ można je wielokrotnie używać, co ogranicza ilość zużytych plastikowych długopisów.

Warto też pamiętać, że pisanie piórem wiecznym to nie tylko narzędzie do pisania, ale również stylowe akcesorium. Wielu ludzi docenia piękno i estetykę piór wiecznych i kolekcjonuje je jako swoiste dzieła sztuki.

Podsumowując, jeśli cenisz sobie wygodę i funkcjonalność, długopis może być dla Ciebie lepszym wyborem. Jeśli jednak szukasz czegoś bardziej eleganckiego i wyjątkowego, pióro wieczne może być dla Ciebie idealne.

Czyli bot nas rozumie, albo po prostu chciał być dla mnie miły - w końcu pamięta ostatnich 1000 tokenów z danej rozmowy, więc zauważył że zaciekawiły mnie te pióra.

ChatGPT jest dużym modelem językowym, który jest wytrenowany na ogromnej ilości tekstu pozyskanego z Internetu - dotąd rozmawiałem z nim po polsku, przy zmianie języka będzie bazował odpowiedzi na innych tekstach źródłowych. Sprawdźmy!

I would like to try writing with a fountain pen. Could you please give me some propositions from which to choose?

Cytat

 

Certainly! Here are some popular fountain pen options for beginners:

Pilot Metropolitan: This is a great starter pen that's affordable, yet high-quality. It's also available in a variety of colors and finishes, so you can choose one that suits your style.

Lamy Safari: The Lamy Safari is another popular starter fountain pen that's both durable and affordable. It's also available in a variety of colors, and its unique design is both modern and functional.

Kaweco Sport: The Kaweco Sport is a compact, pocket-sized pen that's perfect for carrying around with you on-the-go. It's available in a variety of colors and finishes, and its durable design makes it a great option for beginners.

TWSBI Eco: The TWSBI Eco is a transparent pen that's great for beginners who want to see how the ink flows through the pen. It's also very affordable and comes with a piston filling system that's easy to use.

Platinum Preppy: The Platinum Preppy is an affordable fountain pen that's great for beginners who are just getting started with fountain pens. It's available in a variety of colors and nib sizes, and it's easy to refill with ink cartridges.

These are just a few options to get you started, but there are many other great fountain pens out there to explore!

 

No i wylądowaliśmy na r/fountainpens/! Oczywiście ta lista za każdym razem może być trochę inna, zapytany w innej instancji i w inny sposób zaproponował mi jeszcze na przykład:

Cytat

Some popular fountain pen models include the Lamy Safari, Pilot Metropolitan, TWSBI Eco, and the Parker Sonnet

Nadal brakuje Montblanca, którego zaproponował po polsku, więc na koniec pociągnąłem temat z jego ostatniego zdania:

Could you suggest some great fountain pens for me after I start and decide that I want to go further?

Cytat

 

Absolutely! Here are some high-end fountain pens that you might consider if you decide to continue using fountain pens:

    Pelikan M800: The Pelikan M800 is a classic, high-end fountain pen with a piston filling system and a large 18k gold nib. It's a smooth writer and is available in a variety of colors and finishes.

    Montblanc Meisterstück: The Montblanc Meisterstück is a classic luxury fountain pen with a piston filling system and a 14k or 18k gold nib. It's available in a variety of colors and finishes and is a highly sought-after collector's item.

    Sailor 1911: The Sailor 1911 is a high-end Japanese fountain pen known for its unique nib design and smooth writing experience. It's available in a variety of colors and finishes, and its 21k gold nib is highly regarded among fountain pen enthusiasts.

    Aurora Optima: The Aurora Optima is an Italian-made fountain pen with a piston filling system and a 14k or 18k gold nib. It's available in a variety of colors and finishes, and its unique octagonal shape is both stylish and functional.

    Visconti Homo Sapiens: The Visconti Homo Sapiens is a high-end fountain pen made from lava rock and resin. It has a unique design and features a large 23k palladium nib that provides a smooth writing experience.

These are just a few options for high-end fountain pens, but there are many other great options out there to explore. Keep in mind that these pens can be quite expensive, so it's important to do your research and choose a pen that meets your specific needs and preferences.

 

Oczywiście nic odkrywczego i nieprzewidywalnego - czat ma niską szansę podpowiedzieć tutaj coś naprawdę interesującego, niszowego, bo jest nauczony wybierać odpowiedzi o największym prawdopodobieństwie wystąpienia. Mógłby tam wstawić np. Tamenuri Studio Black rock – ishimeji raden*, ale mówi się o tym dużo mniej niż o Sailorach czy Montblancach, więc szansa jest znikoma.

* Gdyby posiadał aktualne informacje lub dostęp do Internetu, ta obecnie dostępna wersja jest wyszkolona na danych zebranych do 2021 roku.

Link to comment
Share on other sites

W zasadzie nic odkrywczego, podobnie działają wyszukiwarki. Zaczyna się od samego użytkownika korzystającego z tych dobrodziejstw. Wszędzie gdzie sami wchodzimy, zostawiamy ślady. Mechanizmy te najpierw wyszukują po naszych śladach to o co pytamy, ułatwia im to cała pula "obserwatorów" które działają w tle na używanych przez nas stronach. Z resztą nie warto o tym pisać, większość wie lub co najmniej domyśla się jak to działa. Fajne doświadczenie, pozostało sobie samemu zadać pytanie. Czy to pomaga? Czy bardziej segreguje to co sami kiedyś przeczytaliśmy, weszliśmy w dane strony itd. Korzystając z okazji podam ciekawą obserwację dotyczącą m.in wyboru np.pióra. Wpiszcie sobie pytania typu: najlepsze pióro na rynku, top 10 najlepszych piór itp. Uzyskacie wyniki oparte na reklamach wysoko pozycjonowanych, rankingi najczęściej kupowanych modeli. Innymi słowy nic nowego, odkrywczego.

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, Syrius napisał:

Uzyskacie wyniki oparte na reklamach wysoko pozycjonowanych, rankingi najczęściej kupowanych modeli. Innymi słowy nic nowego, odkrywczego.

Mam takie same doświadczenia. Algorytmy, algorytmy, algorytmy, a wszystko to podszyte sponsorowaną reklamą korporacyjną. A ludzie idący "na skróty" łykają to jak prawdę objawioną. Ostatnie dwa minione lata były tego dowodem. (ale nie chcę tu rozpętać burzy). Nie ma to jak własne przemyślenia, doświadczenia. Osobiście wolę podpytać prawdziwych ludzi z krwi i kości (i robię to nawet tu na forum jak widzicie często) jak czegoś nie wiem, niż korzystać z algorytmów i gadać z robotami. Kiedyś w Neapolu na lotnisku zdarzyło mi się rozmawiać z robotem (stylizowanym na kobietę). Stało toto przed restauracją lotniskową i naganiało do wejścia. Głupie to było, jak te booty usługodawców GSM, na niestandardowe pytanie odpowiadają papką, najbliższą tematycznie słowom z ostatniej wypowiedzi człowieka. Wychodzą z tego prześmieszne teksty... Ale najbardziej mnie toto rozbawiło, kiedy chciałem sprawdzić czy ta "robotka" zareaguje kiedy dotknę jej do ramienia palcem. Wypaliła do mnie; "do't touch me". Uśmiałem się do łez...

Edited by Miecznik
Link to comment
Share on other sites

,,Wie'' :) Przeszukuje bliżej nieujawnione źródła i generuje z tego tekst.

Ja używam chatGPT do porównywania kolorów atramentu. 

Cytat

Porównaj kolory atramentu diamine oxblood i diamine red dragon

Diamine Oxblood i Diamine Red Dragon to dwa czerwone kolory atramentu do pisania, które są dość popularne wśród miłośników piśmiennictwa.

Diamine Oxblood to ciemny, intensywny odcień czerwieni z brązowym podtonem. Kolor ten często jest porównywany do krwi lub rdzy. Jest to kolor, który dodaje charakteru każdej linii, którą napiszemy, i często jest stosowany do pisania listów, dzienników lub notatek, które mają być wyjątkowe i osobiste.

Diamine Red Dragon to bardziej klasyczny, jaskrawy czerwony kolor, który przypomina kolor smoka. Jest to kolor, który wydaje się bardziej ekstrawagancki i żywy w porównaniu do Diamine Oxblood. Kolor ten jest często stosowany do pisania notatek, kartek okolicznościowych lub podpisów.

Podsumowując, Diamine Oxblood i Diamine Red Dragon to dwa różne odcienie czerwieni, które mają swoje unikalne charaktery. Diamine Oxblood jest ciemniejszy i bardziej tajemniczy, podczas gdy Diamine Red Dragon jest bardziej jaskrawy i ekstrawagancki. Oba kolory są idealne dla osób, które chcą wyróżnić się na tle zwykłego niebieskiego atramentu i dodać coś wyjątkowego swoim notatkom lub listom.

 

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, Pioromaniak.pl napisał:

Może sam napisać książkę o piórach :D

Nieciekawie by się zrobiło, gdyby autorzy prawdziwych książek znaleźli ich fragmenty w tym. To już teraz jest omawiany problem w przypadku AI generującego obrazy.

21 godzin temu, teodozjan napisał:

,,Wie'' :) Przeszukuje bliżej nieujawnione źródła i generuje z tego tekst.

To się jednak niewiele różni od tego, w jaki sposób my ludzie "wiemy" różne rzeczy, które przeczytaliśmy w różnych źródłach - to AI nie jest wyszukiwarką i nie ma dostępu do Internetu, więc nie przeszukuje źródeł w locie.

Porównywanie atramentów to ciekawy pomysł, choć nie zawsze mu wychodzi :D
 

Cytat

Atrament Pióromaniaka Ho, ho! i Diamine Red Dragon to dwa różne kolory atramentu do piór wiecznych.

Atrament Pióromaniaka Ho, ho! to intensywny, ciemny zielony kolor z nutą żółci i brązu. Jest to dość nietypowy kolor, który przyciąga uwagę i wyróżnia się na papierze.

Diamine Red Dragon to natomiast odcień intensywnie czerwonego koloru, o lekkim odcieniu pomarańczowym. To bardzo żywy kolor, który dodaje energii i pasji do pisania.

Porównując te dwa kolory, można stwierdzić, że są to całkowicie różne odcienie i ciężko jest je porównać. Ho, ho! to ciemniejszy kolor, który wydaje się bardziej stonowany i poważny, natomiast Red Dragon to bardzo żywy, jaskrawy kolor, który z pewnością przyciągnie uwagę. Ostatecznie, wybór między tymi dwoma kolorami zależy od Twojego gustu i preferencji oraz od celu, dla którego zamierzasz użyć atramentu - np. Ho, ho! może być bardziej odpowiedni do formalnych dokumentów, podczas gdy Red Dragon może być idealny do pisania listów lub notatek, gdy chcesz wyróżnić swoje zapiski.

Ho, ho! to kolor na środku :D
Swiateczny-Atrament-Pioromaniaka-porowna

Link to comment
Share on other sites

Dnia 5.03.2023 o 16:29, Rittel napisał:

(...) to AI nie jest wyszukiwarką i nie ma dostępu do Internetu, więc nie przeszukuje źródeł w locie (...)

Ponownie jestem w szoku. Byłem pewien, że to podobne narzędzie, co google tylko bardziej intuicyjne.

 

Cytat

Porównywanie atramentów to ciekawy pomysł, choć nie zawsze mu wychodzi :D (...)

:roflmho:

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
Dnia 5.03.2023 o 16:29, Rittel napisał:

Ho, ho! to kolor na środku :D
Swiateczny-Atrament-Pioromaniaka-porowna

Porównanie Atramentu Pióromaniaka Ho, ho! i Diamine Red Dragon:

 1. Kolor: Atrament Pióromaniaka Ho, ho! jest ciemnym odcieniem niebieskiego, podczas gdy Diamine Red Dragon to intensywny kolor czerwony.

 2. Właściwości pisarskie:

Z rozróżnianiem kolorów idzie mu coraz gorzej :)

Edited by teodozjan
Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Jakiś czas temu Open AI wypuściło nową wersję GPT4. Jest ulepszona, bardziej rozgadana, wie więcej i bredzi trochę mniej. Jak pójdzie jej trudne zadanie porównania kolorów atramentów?

Cytat

Atrament Pióromaniaka "Ho, ho!" oraz Diamine Red Dragon to dwa różne atramenty, które można porównać pod względem koloru, właściwości oraz zachowania na papierze. Oto krótkie porównanie obu atramentów:

 1. Kolor: Atrament Pióromaniaka "Ho, ho!" to wyjątkowy kolor, który można opisać jako mieszankę turkusu i zieleni z wyraźnymi odcieniami niebieskiego. Kolor ten jest żywy, nasycony i dobrze widoczny na papierze. Zastosowanie różnych piór może wpłynąć na odcień atramentu na papierze, w zależności od przepływu i grubości linii.

Diamine Red Dragon to ciemny, nasycony odcień czerwieni z nutą bordowego. Kolor ten jest głęboki i bogaty, przyciągający uwagę, a jednocześnie nie męczący wzrok. Na papierze prezentuje się elegancko i wystarczająco wyraźnie.

 1. Właściwości: Atrament Pióromaniaka "Ho, ho!" ma dobrą przyczepność do papieru, co sprawia, że jest łatwy w użyciu. Ma również umiarkowaną tolerancję na papier o niskiej jakości i może minimalnie przebijać przez niektóre rodzaje papieru.

Diamine Red Dragon cechuje się doskonałą przyczepnością i dobrą tolerancją na różne rodzaje papieru, dzięki czemu można go używać z różnymi piórami i papierami. Nie ma tendencji do przeciekania czy rozmazywania się.

 1. Zachowanie na papierze: Atrament Pióromaniaka "Ho, ho!" ma umiarkowane właściwości wodoodporne, co oznacza, że może wytrzymać przypadkowe zachlapanie wodą, ale nie jest całkowicie odporny na zamoczenie.

Diamine Red Dragon nie jest atramentem wodoodpornym, ale jego ciemny kolor może sprawić, że niewielkie zachlapanie wodą będzie mniej widoczne na papierze niż w przypadku jaśniejszych kolorów. Przeznaczony jest raczej do codziennego pisania niż do zastosowań wymagających wysokiej odporności na wodę.

Podsumowując, Atrament Pióromaniaka "Ho, ho!" to bardziej żywy i oryginalny kolor, który może przyciągać uwagę na papierze, podczas gdy Diamine Red Dragon jest ciemniejszym, głębokim odcieniem czerwieni, który prezentuje się elegancko. Wybór między nimi zależy od osobistych preferencji i przeznaczenia atramentu.

Wow. Odpowiedź jest dużo bardziej szczegółowa niż poprzednio, i równie bzdurna. Poza kolorami poznajemy też właściwości - choć chyba tylko @_Pióromaniak_ może nam powiedzieć czy zgadzają się dla turkusowo-zielono-niebieskiej edycji Ho, Ho!, bo złośliwie inteligencjom nie-sztucznym sprzedają tylko czerwoną. Ciekawi mnie też jaki atrament ma słabą przyczepność do papieru, przez co byłby trudny w użyciu?

Link to comment
Share on other sites

Dnia 14.04.2023 o 19:27, Rittel napisał:

Jakiś czas temu Open AI wypuściło nową wersję GPT4. Jest ulepszona, bardziej rozgadana, wie więcej i bredzi trochę mniej. Jak pójdzie jej trudne zadanie porównania kolorów atramentów?

Wow. Odpowiedź jest dużo bardziej szczegółowa niż poprzednio, i równie bzdurna. Poza kolorami poznajemy też właściwości - choć chyba tylko @_Pióromaniak_ może nam powiedzieć czy zgadzają się dla turkusowo-zielono-niebieskiej edycji Ho, Ho!, bo złośliwie inteligencjom nie-sztucznym sprzedają tylko czerwoną. Ciekawi mnie też jaki atrament ma słabą przyczepność do papieru, przez co byłby trudny w użyciu?

3:0 dla inteligencji naturalnej, ale po kolei:

1. Błędny kolor.
2. Bzdurki.
3. Fałsz. Ho, ho! wyjątkowo dobrze spłukuje się z papieru o czym niejednokrotnie wspominaliśmy o tym w Internecie.

Edited by _Pióromaniak_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...