Skocz do zawartości

Pióro Waterman stalówka F; Wypada sekcja ze stalówką


Kolski

Polecane posty

Dzień dobry, mam pióro jak na zdjęciu. Pisałem nim kupę lat!

Pewnego dnia wypadł wkład ze stalówką. Wszystko to jest luźne nie trzyma się wcisk nie działa nie czuć oporów.

Czy da to się naprawić. Co się mogło stać. Może tam był jakiś "klin" i wypadł? HELP!

łącze do dropbox, nie mam serwera zdjęć;

https://www.dropbox.com/s/enqvdol4cvzl42g/20230205_103606.jpg?dl=0

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waterman uznaje tę stalówkę za zespół nierozbieralny i jako taki jest łatwy do kupienia, ale jak widać daje się rozmontować😁.

f1c2eb404521b775dbc9d62ed55e

Nie ma w środku jakiś śladów po kleju? Najczęściej jest to szelak, ale obecnie mogą być inne chemikalia. Śmiało, bezstresowo, bo przecież są zamienniki i nie będzie to operacja ostatniej szansy, zabierz się do samodzielnej naprawy. Wątpię abyś miał szelak albo klej anerobowy, ale na pewno Dziewczyna użyczy Ci kropelkę lakieru do paznokci, klej typu kropelka raczej odradzam, ale też możliwe. Tylko smaruj bardzo oszczędnie, tylko te gładkie powierzchnie i daleko od stalówki i wszelkich kanalików. Lepiej za mało niż za dużo, bo gdy zalejesz kanały i nie będziesz mógł rozebrać to pozostanie już tylko plan B. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spływak i stalówka w Hemisphere wchodzą na wcisk, fabrycznie nie są klejone do sekcji. Wsunąć spływak można tylko w jednym położeniu, bo nie jest idealnie okrągły. Gdzieś na YT był filmik poglądowy. Teoretycznie można to spróbować delikatnie skleić, jak radzi @Klerk

Na zdjęciu widać, że to starszy typ Hemisphere, z cienkim pierścieniem. Nie mam pewności czy nowa sekcja będzie pasowała a stare są już chyba niedostępne w sprzedaży.

P.S. Znalazłem ten filmik

 

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę ju edytować poprzedniego wpisu.

Teoretycznie można połączyć nową sekcję ze starym korpusem, ale pierścień częściowo chowa się w korpusie i skuwka nie zamyka się na "klik", tylko na słowo honoru.

7FA6ZCW.jpg

Swoją drogą przeszczepu w drugą stronę (stara sekcja, + nowy korpus) zrobić się nie da

Rya02gx.jpg

Przepraszam za jakość zdjęć, to tak na szybko z telefonu.

 

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Klerk napisał:

Wątpię abyś miał szelak albo klej anerobowy

Trafiłeś na modelarza. Mam wszystkie kleje jakie człowiek wyprodukował 😉

Ps.

2 godziny temu, Markol napisał:

w jednym położeniu

Właśnie, u mnie kręci się luźno w kółko. Jest bardzo wyrobione, brak tej płaskiej części w korpusie sekcji. Może spróbuję kupić całą nową stalówkę(komplet) lub skleić, bo przecież nic mnie to nie kosztuje. Podsumowując, mam tak długo to pióro i tyle nim pisałem, że po prostu się wyrobiło i nawet nie wiem kiedy wypadło. A wypadło jak myłem i atrament, który to sklejał się wypłukał.

Dziękuję za odpowiedź, fajne, że jest taka społeczność. 

Pozd.G.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Wymyj sobie przy okazji spływak, całą sekcje i po osuszeniu spróbuj zrobić taki "myk" ułóż stalówkę na spływaku, owiń całość folią stretch tylko równo w obrębie samego spływaka i tych widełek stalówki. Ustal ile trzeba razy owinąć by spływak wraz z stalówką wchodził do sekcji z lekkim oporem. To taka stara sztuczka która w niektórych przypadkach załatwia sprawę choć jest to raczej doraźny sposób na pozbycie się problemu. Owijając folią spływak nie zakłócisz jego działania, gdy zrobisz to dobrze folia zadziała jak pogrubienie ścianek tulejki do której wsuwa się spływak ze stalówką. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Syrius napisał:

Cześć. Wymyj sobie przy okazji spływak, całą sekcje i po osuszeniu spróbuj zrobić taki "myk" ułóż stalówkę na spływaku, owiń całość folią stretch tylko równo w obrębie samego spływaka i tych widełek stalówki. Ustal ile trzeba razy owinąć by spływak wraz z stalówką wchodził do sekcji z lekkim oporem. To taka stara sztuczka która w niektórych przypadkach załatwia sprawę choć jest to raczej doraźny sposób na pozbycie się problemu. Owijając folią spływak nie zakłócisz jego działania, gdy zrobisz to dobrze folia zadziała jak pogrubienie ścianek tulejki do której wsuwa się spływak ze stalówką. 

Dziękuję. To tak proste a przy tym genialne, że nie wpadłem na to. W sumie uratuje to moje ulubione i historyczne pióro. Jakoś kleju nie czułem(dobrze ze nie zabieralem sie za to), to zadziała. 

Dzięki jeszcze raz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...