Skocz do zawartości

Parker 21 (pytanie)


Pinky

Polecane posty

Cześć. To nie tak z tą strzałką. Parker 21 licząc cały okres produkcji i wszystkie wersje miał 5 rodzai klipsów. Nie ma czegoś takiego jak seria Regular, Parkery były oznaczane Mark I, II itd.lub dochodziły nazwy DeLuxe, Special, Super, Custom itd. Parker 21 w pierwszych wersjach miał rzeczywiście prosty, niemal gładki klips bez strzałki. Ale te pierwsze wersje szybko zaczęto modyfikować bo sprawiały problemy, już w serii Mark II pojawił się klips ze strzałką, nazywał się Ridge, być może Hero skopiowało właśnie ten wzór strzałki którą znamy z piór m.in Hero 616. Parker 21 Super ma trochę kombinowany klips, przypomina klips Parkera 45. Ma mniej "piórek" jak w klipsie Ridge, ogólnie cały klips jest przestylizowany, taka krzyżówka starego Ridge z nowym wzorem który był zaprezentowany w takim bardziej "prototypowym" modelu Parker 41 Debut a wszedł na stałe w modelu 45. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Porter Użyłeś określenia "Wszystkie Parkery..." to bzdura, zapoznaj się z historią Parkera. Piszemy o klipsie który ma wzór strzały i wygląda jak strzała, jest z nią kojarzony nawet bez wzoru. Ten wygląd i wzór pojawił się w określonym czasie ale Parker to wiekowa firma/marka. Były modele które miały zupełnie inny klips, równie popularny w danym czasie, klips prosty lub klinowy zakończony kulką, były modele które w ogóle nie posiadały klipsa. Nie dotyczy to tylko modeli z wczesnych lat, np.Parker 25 produkowany w latach 1975-1994 a więc nie tak bardzo odległych, miał prosty klips, zwykła blaszka. Uwzględniając cały okres produkcji i ilość modeli oferowanych przez Parkera można stwierdzić(pisząc wprost) że ilość klipsów ze strzałką i bez niej to pół na pół.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Syrius napisał:

@Porter Użyłeś określenia "Wszystkie Parkery..." to bzdura, zapoznaj się z historią Parkera. (…) Uwzględniając cały okres produkcji i ilość modeli oferowanych przez Parkera można stwierdzić(pisząc wprost) że ilość klipsów ze strzałką i bez niej to pół na pół.

Od pewnego momentu mają wspomnianą strzałkę i jest to wyróżnik marki dlatego użyłem generalizacji. Nie sądzę również aby stosunek czynnych piór był jak twierdzisz 50/50%, ale można domniemywać.

Edytowano przez Porter
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Porter Nie kombinuj, nie generalizuj, nie ograniczajmy się do tego co nam pasuje pisząc półprawdę właśnie generalizując. Fakty mówią coś innego i jeżeli mamy już zamiar wyrażać własne, subiektywne opinie to piszmy nawet w formie skróconej uwzględniając te pewne fakty. Po prostu krótkie stwierdzenie że wszystkie Parkery mają strzałkę nie jest prawdą i nie ma znaczenia czy generalizujemy tworząc własne skróty myślowe. Co do ostatniego zdania, tu pojawia się kombinowanie, próba odwrócenia uwagi. Parker to znana firma/marka, podobnie jak Pelikan, o długiej historii. Tu nie ma domniemywania, opisane są wszystkie modele, część z nich jest nadal do kupienia, Parker też jest traktowany jako przedmiot kolekcjonerski i w zasadzie można nadal dostać niemal każdy model jaki firma wyprodukowała. Oczywiście dostępność jest zależna od samych kolekcjonerów, posiadaczy danych modeli(szczególnie tych starych)  i ma znaczenie sama cena.

Jakby nie było w głównym wątku poruszamy temat m.in modelu produkowanego nie obecnie a w określonym czasie. Padło konkretne pytanie dotyczące konkretnego modelu.

Edytowano przez Syrius
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Syrius Może umówmy się, że ja będę robił co uważam. Moja wypowiedź była dygresją która jak widać nie wszystkim chyba służy. Inne twoje argumenty przyjmuję.

"Kenneth Parker uważał, że systemy napełniania wykorzystujące gumowy woreczek mogą być zastąpione innym, bardziej wydajnym. Jeszcze w końcu lat 20-tych Parker zakupił od profesora Dahlberga z Uniwersytetu Wisconsin patent na nowy system napełniania. Pióro o nazwie „Parker Vacuum-Filler” miało trzy wyróżniające cechy:
– nowy system napełniania nazwany później „Vacumatic”
– elegancki klips w kształcie strzały zaprojektowany przez Joseph’a Platt’a
– korpus i skuwkę wykonane z laminowanego plastiku"

Czyli strzałka została wprowadzona wcześniej niż model 21 który jej faktycznie nie posiada.

"Także w 1948 roku wprowadzono na rynek pióro „Parker 21”. Wyglądało ono tak samo jak „51” ale bez droższych wykończeń. Jego stalówka była wykonana z octanium – stopu 8 metali. Cechą charakterystyczną tego pióra był również klips, ale nie w kształcie strzały lecz prosty, v-kształtny w przekroju poziomym. Było to pióro przeznaczone dla uczniów lub studentów." Źródło historia firmy Parker do odnalezienia w sieci.

Podtrzymuję również swoją wcześniejszą opinię, że twoje uogólnienie do poziomu jakoby pióra występowały w relacji 50/50% z lub bez strzałki jest znacznym nadużyciem.

Edytowano przez Porter
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PorterParker 21 również występował z klipsem w kształcie strzały, były dwa wzory klipsu w tej formie. M.in taki klips posiada pióro w temacie, P21 Super. Owszem wzór strzały powstał wcześniej ale nie był to jedyny wzór używany przez Parkera. W tych piórach liczą się szczegóły bo dany model był produkowany uśredniając 10 lat i występował w wielu wariantach. Parker przez okres produkcji danego modelu wprowadzał tyle zmian że pierwsza wersja danego modelu znacznie różniła się od ostatniego modelu wprowadzanego przed końcem produkcji. Ponadto w czasie produkcji danych modeli występowały modele pośrednie, przejściowe które łączyły cechy starszych modeli z bieżącej produkcji w  danym czasie i nowe modele które miały zastąpić te poprzednie. W pewnym sensie niektóre modele zazębiały się z następcami przez wypuszczanie krótkich serii przejściowych, posiadających cechy starszych i już nowych modeli. Źródło mojej wiedzy to własna kolekcja i oczywiście źródła w sieci. Tak, należę do "zbieraczy" piór Parkera, szczególnie z wczesnych lat. Być może mam dostęp do bardziej rozszerzonego zakresu danych na temat tych piór.Skończmy wojenkę bo ona i tak nic nie wnosi.

Edytowano przez Syrius
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SyriusCzyli sam potwierdziłeś, że jest model Parker 21 ze strzałką. Tak więc twierdzisz więc teraz, że znowu się mylę i nie mam racji. Widocznie więc Parker 21 u ciebie raz ma klips w formie strzałki a innym razem znowu tego klipsa jest brak w takim kształcie. Więc może P21 i P21 Super to jednak inne pióra? Oczywiście Parker siedzi w branży piórkowej od zarania dziejów niemalże co zrozumiałe w tej sytuacji różnorodność na pewno jest duża.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrzu już zagubiłeś się w tej swojej walce o racje. Przeczytaj cały wątek i swoje komentarze. Jeżeli nie wyłapiesz swojego błędu, czytaj do skutku. Ułatwię ci zadanie.

"Podobno różnią się klipsem. Super ma strzałkę a regular nie. "(autor Skribent)

"Parker 21 licząc cały okres produkcji i wszystkie wersje miał 5 rodzai klipsów. Nie ma czegoś takiego jak seria Regular, Parkery były oznaczane Mark I, II itd.lub dochodziły nazwy DeLuxe, Special, Super, Custom itd. Parker 21 w pierwszych wersjach miał rzeczywiście prosty, niemal gładki klips bez strzałki. Ale te pierwsze wersje szybko zaczęto modyfikować bo sprawiały problemy, już w serii Mark II pojawił się klips ze strzałką, nazywał się Ridge..."(Syrius)

Zmiana tematu głównego, dyskusja ogólna dotycząca klipsów.

"Wszystkie Parkery mają strzałkę nawet parkinson."(autor Porter)

"Użyłeś określenia "Wszystkie Parkery..." to bzdura, zapoznaj się z historią Parkera. Piszemy o klipsie który ma wzór strzały i wygląda jak strzała, jest z nią kojarzony nawet bez wzoru..."(Syrius)

Ciąg dalszy walki o swoje...powrót do tematu głównego.

"Czyli strzałka została wprowadzona wcześniej niż model 21 który jej faktycznie nie posiada."

"Także w 1948 roku wprowadzono na rynek pióro „Parker 21”. Wyglądało ono tak samo jak „51” ale bez droższych wykończeń. Jego stalówka była wykonana z octanium – stopu 8 metali. Cechą charakterystyczną tego pióra był również klips, ale nie w kształcie strzały lecz prosty, v-kształtny w przekroju poziomym. Było to pióro przeznaczone dla uczniów lub studentów..."(autor Porter)

"Parker 21 również występował z klipsem w kształcie strzały, były dwa wzory klipsu w tej formie. M.in taki klips posiada pióro w temacie, P21 Super...(Syrius)

Doszliśmy do ostatniego postu.

"Czyli sam potwierdziłeś, że jest model Parker 21 ze strzałką. Tak więc twierdzisz więc teraz, że znowu się mylę i nie mam racji. Widocznie więc Parker 21 u ciebie raz ma klips w formie strzałki a innym razem znowu tego klipsa jest brak w takim kształcie. Więc może P21 i P21 Super to jednak inne pióra..."(autor Porter)

@Porter Mistrzu czy ty czytasz czy oglądasz litery? Rozumiesz aluzję?

Masz ogólne dane, opierasz się na niepełnych informacjach z danych źródeł. Parker 21 był oferowany w wielu wersjach, był produkowany przez 17 lat, w sumie posiadał 5 różnych wariantów klipsów w tym dwa w postaci strzałki. Pierwsze wersje Mark I i II do pewnego okresu posiadały gładki, prosty klips, zastąpiony klipsem w postaci strzały, ten w kolejnych latach ulegał zmianom. Niezależnie od wersji, rocznika to ciągle model "21". Reasumując, model 21 w zależności od daty produkcji, uogólniając miał dwa typy klipsów, bez strzałki i ze strzałką.

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Syrius Myślę, że masz nadmiar wiedzy którą nie do końca ogarniasz. Czemu odnosisz się do mnie personalnie tego również nie pojmuję skoro ja tego wobec ciebie nie robię. Mnie chodzi tylko o to, że zaprzeczyłeś mojemu twierdzeniu a nie zamierzam roztrząsać podobnych detali architektonicznych. Najpierw stwierdziłeś że Parker 21 nie ma strzałki a następnie, że strzałkę owszem posiada. Żeby było ciekawiej teraz dla odmiany twierdzisz, że jest więcej modeli których nikt nigdy poza @Syrius a przynajmniej chwilowo nie widział i jakoby miały różne klipsy chociaż źródło które przytoczyłem podaje wyraźnie, że ten model nie ma charakterystycznego klipsa. Do tego @Skribent napisał, że P21 w wersji Super ma klips strzałkę a na jaki atrament cytujesz wszystkie posty skoro zwracałem się tylko do @Skribent w toku dyskusji? @Skribentraczej zrozumiał co miałem na myśli i napisał wyraźnie "podobno" nie twierdząc niczego na pewno no, ale ty masz monopol na prawdę objawioną. No i jeszcze do tego wszystkiego w swojej nieograniczonej mądrości twierdzisz, że niechybnie musiałem się zgubić pewnie dlatego, ponieważ ty tak myślisz czy może też uważasz. Czemu robisz z igły widły to już pytanie nie do mnie. Co się tobie nie zgadza tego nie wiem, ustal może sam ze sobą czy "Parker 21" może nie mieć strzałki jak przyznałem albo czy "Parker 21 Super" strzałkę ma jak wynika z dyskusji. Rozumiem, że masz więcej do powiedzenia, ale to jeszcze nie oznacza, że pozostali nie mogą myśleć nic innego a jeśli uważasz, że narzucisz swoje zdanie jesteś w błędzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Syrius napisał:

Kończymy temat bo nie ma o czym dyskutować. Na koniec fotki.

I to powinna być pierwsza odpowiedź w tym temacie, zdjęcia rozwiewają wszelkie wątpliwości :)

Na zdjęciu z Mk II widzę że stalówka jest wyraźnie szersza niż w 51 i jego klonach, nie jest taką wąską rurką, to jest standard w 21 czy też zależy od konkretnej wersji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rittel Ogólnie jest tak jak napisałeś, zaszła drobna zmiana między seriami mkI i mkII w sumie po to wprowadzono te serie. Te pierwsze wersje miały problem z wyciekami atramentu, chlapały, lały. W obu wersjach mk jest też drobna różnica w wyglądzie klipsa, w mkI jest bardziej zaokrąglony na końcu. Wracając do różnic między stalówkami P21 a P51, tak jest duża różnica, stalówka w P21 jest większa, spływak większy, wszystko jakby takie nadmuchane w porównaniu do P51.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Porter Uzupełniłeś komplet zdjęć. To jest właśnie zmodyfikowany wzór o nazwie Ridge, model pośredni między serią mkII z prostym klipsem a serią Super, Special, DeLuxe gdzie pojawiła się strzałka już jako forma samego klipsa a nie tylko wygrawerowanego wzoru strzały. To samo dotyczy pierścieni ozdobnych, jak widać w pierwszych wersjach 21, pierścień jest prosty, to w zasadzie dwa pierścienie, szeroki z przetłoczeniem i taki wąski w luźnej formie(jak podkładka). W wersjach Super, Special itd.mamy już inny pierścień. Tych zmian jest więcej, dotyczą też osłony na gumkę ale zostawmy to bo jak widać różnorodność wersji tego samego pióra w wykonaniu Parkera potrafi nieźle zagrzać forum.

Edytowano przez Syrius
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Syrius Historycznie rzecz biorąc jeżeli strzałki kiedyś nie było co już ustaliliśmy w którymś momencie dziejów musiała się pojawić. Dinozaury niestety nie dożyły tej chwili i wyginęły wcześniej. Niektórzy może tego nie pamiętają, ale zanim wynaleziono naboje do piór, najróżniejsze firmy w tym Parker wymyślały często własne rozwiązania które jak widać z biegiem czasu ewoluowały. Na skutek dalszej ewolucji szympansy okazały się naczelnymi wcześniej wypierając dinozaury, tyle chronologii. 💀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja skwituje to inaczej. Nie ma sensu licytować się kto ma większą wiedzę na dany temat, skąd czerpie informacje. Jak napisałem w jednej z odpowiedzi, zbieram a dokładniej zbierałem pióra Parkera, automatycznie szukałem informacji co trafiłem itd. Z Parkerem jest taki "problem" że w latach swojej świetności to był "wariat" w takim pozytywnym znaczeniu. Parker produkował bardzo dużo modeli, w obrębie jednego modelu można ju było się zagubić bo różnice były czasami kolosalne. Parker dbał o relacje producent-klient, gdy wypuszczał kolejne wersje w których użytkownicy wykrywali problemy, wady, błędy Parker szybko reagował na tego typu problemy. M.in dlatego wypuszczał serię tych samych modeli z dopiskami Mark I,II, III to właśnie poprawione wersje. Każda z tych poprawionych wersji nieco różniła się od poprzedniej. Dochodzą kolejne wersje gdzie dopiski typu DeLuxe, Special, Custom dotyczyły bardziej wyglądu, wykończenia tego samego modelu ale też wprowadzano w ramach tego samego modelu wersje które diametralnie miały odświeżyć dany model pióra który był już na rynku kilka lat. Czymś takim jest głównych bohater tego wątku Parker 21 Super, to nadal P21 ale po liftingu. Tego nie ma dzisiaj, dzisiejszy Parker to cień tego starego Parkera. Zbierając pióra Parkera można stworzyć multum kolekcji gdzie w ramach jednego modelu możemy mieć naście różnie wyglądających piór. Tyle tego było, tyle oferował Parker. Jest dużo stron które dadzą rzetelne informacje, jedno co je wyróżnia, są precyzyjniejsze i zawierają większy zasób danych od tych ogólnych stron które zawierają pewien fragment danych, czasami nie do końca prawdziwych. Problemem jest właśnie ta różnorodność i skala produkcji jaką szczycił się Parker w latach swojej świetności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma Parker nadal chyba dość dużo produkuje oraz tworzy nowe modele, może zmienił się rynek na którym funkcjonuje. Nie wiem czy jest sens na tym forum poruszać ekonomikę. Widać mogą być też poważne różnice w podejściu do sprawy pomiędzy kolekcjonerskim a praktycznym zastosowaniem. Myślę jednak, że ten rynek nadal jest interesujący a obecne modele za powiedzmy 50 lat będą równie poszukiwane jak te dzisiaj starsze od współczesnych.

Edytowano przez Porter
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma już od dawna firmy Parker, to marka(brand) której właścicielem jest koncern Newell Brands. Podobnie jak nie ma firmy Waterman, to też marka należąca do tego koncernu. Pióra Parker są produkowane w zakładach Watermana we Francji i Chinach. Notabene Parker i Waterman to były firmy które toczyły między sobą batalie, były konkurentami a dzisiaj to tylko marki produkowane w tych samych zakładach. Zwolennicy Watermana mogą mieć za argument fakt że Waterman nie do końca stracił status producenta, pozostawiono fabryki. Parker niestety to tylko brand produkowany w tych pozostawionych fabrykach Watermana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...