Skocz do zawartości

Lamy 2k


Polecane posty

Ja kupuję Lamy 2000 od wielu lat. Zawsze  przed zakupem rozważam alternatywy i w ten sposób stałem się posiadaczem: kilku Platinum #3776, Sailora 1911 i  Professional Gear, Pilot Custom 74 i Capless, Montblanc 145, Visconti Rembrandt, Pelikan Souverän M400 i wielu, wielu innych piór. Lamy 2000 to pióro pułapka! Chyba je w końcu kupie bo nie ma już gdzie trzymać innych piór :D 

Miałem je w ręce i od razu mi się spodobało. Nie wiem czemu od razu je nie kupiłem, muszę to naprawić.

Edytowano przez TopikSH
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, TopikSH napisał:

Ja kupuję Lamy 2000 od wielu lat. Zawsze  przed zakupem rozważam alternatywy i w ten sposób stałem się posiadaczem: kilku Platinum #3776, Sailora 1911 i  Professional Gear, Pilot Custom 74 i Capless, Montblanc 145, Visconti Rembrandt, Pelikan Souverän M400 i wielu, wielu innych piór. Lamy 2000 to pióro pułapka!

nie stać mnie na TAKIE błędy, na szczęście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę tego pojąć "jedyna słuszna stalówka OBB" to jakaś nowa religia, przymus społeczny, polityczny czy jakiś inny? Hardcorowy marketing czy jeszcze coś innego? Jak można tak pisać? Może jeszcze wytyczne w jakim "słusznym" kolorze, wersji pióra? Ludzie co się z wami dzieje? Proponuje w razie braku tych jedynych słusznych zakup solidnych flamastrów i ściąć w lewo ich końcówki a może od razu kupić takie bo w końcu to jedyny słuszny typ, rozmiar w obecnych czasach. Przepraszam za offtop ale tego typu komentarze mogą wywoływać skrajne emocje :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Syrius napisał:

Nie mogę tego pojąć "jedyna słuszna stalówka OBB" to jakaś nowa religia, przymus społeczny, polityczny czy jakiś inny? Hardcorowy marketing czy jeszcze coś innego? Jak można tak pisać? Może jeszcze wytyczne w jakim "słusznym" kolorze, wersji pióra? Ludzie co się z wami dzieje? Proponuje w razie braku tych jedynych słusznych zakup solidnych flamastrów i ściąć w lewo ich końcówki a może od razu kupić takie bo w końcu to jedyny słuszny typ, rozmiar w obecnych czasach. Przepraszam za offtop ale tego typu komentarze mogą wywoływać skrajne emocje :(

Tak właśnie rodzą się totalitaryzmy. =(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, TopikSH napisał:

Ja kupuję Lamy 2000 od wielu lat.

Miałem je w ręce i od razu mi się spodobało. Nie wiem czemu od razu je nie kupiłem, muszę to naprawić.

Z pożądaniem nie wygrasz. Nie zaznasz spokoju dopóki go nie posiądziesz i nie nasycisz się jego powabem. Generalnie jest piękne, G.A. Muller wiedział, że wielu straci dla tego pióra głowę. Kup i ciesz się. Moim zdaniem Pelikany piszą lepiej. 😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, krzysztofffer napisał:

Tak właśnie rodzą się totalitaryzmy. =(

 

4 godziny temu, Rittel napisał:

... jedyną słuszną...

Jak się rodzą 🤔 😉

11 minut temu, Skribent napisał:

Moim zdaniem Pelikany piszą lepiej.

Moim też. Ale Lamy 2k kupiłem 🙃

Z ciekawości, dla wyglądu odbiegającego od standardów, nie wygląda jak z Cepelii, fajnie się nim pisze, jest mało "kłopotliwe", jest naprawdę bardzo oryginalne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Syrius napisał:

Może jeszcze wytyczne w jakim "słusznym" kolorze, wersji pióra?

Oczywiście że klasyczny, szary makrolon.
Chociaż nieoficjalny, niebieskozielony demonstrator z dalekiego wschodu też jest kuszący, niestety trudno dostępny.

4 godziny temu, Syrius napisał:

w końcu to jedyny słuszny typ, rozmiar w obecnych czasach.

Na to właśnie dyskretnie zwróciłem uwagę, co Ci całkowicie umknęło. Dziś jeśli w ogóle jest jakiś wybór, to między F i M, EF i B stają się egzotyczne i dostępne na zamówienie, a o czymkolwiek innym mało kto w ogóle słyszał. Wspomniane OBB znajdziesz dziś bodaj tylko u dwóch producentów - właśnie Lamy (i to tylko w 2000) i u Montblanca.

Edytowano przez Rittel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra niech będzie, są ludzie i fanatycy. To jak wyglądają dzisiaj pióra, jak są traktowane - widać. Dwie skrajności, od zwykłego narzędzia służącego do pisania dla chęci wyróżnienia się po właśnie fanatyzm w postaci kuriozum z cudacznymi stalówkami służącymi do zabawy w pisanie. Już dzisiaj sam fakt że ktoś jest fanatykiem odręcznego pisania a tym bardziej zabawy w pisanie, tworzy skrajność. Ale od tego jest właśnie fanatyzm. Są ludzie których bawi pisanie metalowym flamastrem bo czerpią radość z kolorów atramentu, cieniowania i innych cudawianków, są ludzie którzy podchodzą do tematu praktycznie gdzie pisanie czymkolwiek jest zwykłą(jeszcze) czynnością. Kupują pióra tylko po to by się wyróżnić, złamać monopol na pisanie czym popadnie. Problem zaczyna się gdy fanatyzm przybiera kolejną skrajność i tu mamy przykład takiej skrajności. Komuś wydaje się że fanatyzm, jego fanatyzm, to słuszna sprawa, to wg.niego wyższy poziom obcowania z danym przedmiotem, narzędziem. Taka osoba otwarcie będzie decydowała co jest "słuszne" w wyborze, w używaniu itd. To jest pisząc w prost ""zboczenie"". Co z tego że zostało paru producentów którzy oferują stalówki OBB? Najwyraźniej jest najmniejsze zapotrzebowanie na takie stalówki, już jest problem z samymi piórami. Od produktu masowego, byle jakiego, po wynalazki które nic nie wnoszą a tylko przyciągają uwagę lub podnoszą cenę bo w końcu chodzi głównie o zbyt. Młode pokolenie kombinuje jak tu pozbyć się "archaizmu" pt.pisanie odręczne a tu śpiew o "jedynym, słusznym wyborze" bo zostało dwóch producentów "łopat" do bawienia się w pisanie. Ludzie jeszcze z 10 lat i pisanie odręczne samo w sobie to będzie fanatyzm i nic na to nie poradzicie. Jeszcze z 10 lat i będą w ofercie max dwie wersje stalówek w piórach. I co w takim przypadku, nazwiecie się wybrańcami narodu? @Rittel Używaj czego chcesz, rozpaczaj nad brakiem tego co uważasz za słuszne w twoim wyborze ale tylko twoim wyborze, to twój wybór i problem. Nie pisz takich rzeczy jako ogół bo to jest śmieszne, nie wszyscy muszą być fanatykami robienia szerokich kresek, czy pisanie fikuśnych literek bo robi im się ciepło na widok mieniącego się atramentu itp. To nie musi być dla wszystkich główny cel obcowania z piórem czy czymkolwiek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi, że nie możemy zbyt poważnie podchodzić do hobby prezentowanego przez hobbystę. Przeważnie wiąże się ono z naginaniem rzeczywistości do własnych upodobań, a jak by nie patrzeć, nie ma żadnej możliwości prezentowania niczego innego niż własne zdanie. Przecież gdyby funkcjonowały prawdy objawione, to wszyscy faceci wybiliby się o jedną kobietę 🤭

Na szczęście jest wystarczająco dużo miejsca na forum, żeby każdy mógł wyrazić, co mu się podoba bardziej, a co mniej. Szanujmy to, że nie jesteśmy klonami.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Syrius napisał:

Dobra niech będzie, są ludzie i fanatycy. (...) Ludzie jeszcze z 10 lat i pisanie odręczne samo w sobie to będzie fanatyzm i nic na to nie poradzicie. Jeszcze z 10 lat i będą w ofercie max dwie wersje stalówek w piórach. I co w takim przypadku, nazwiecie się wybrańcami narodu? @Rittel Używaj czego chcesz, rozpaczaj nad brakiem tego co uważasz za słuszne w twoim wyborze ale tylko twoim wyborze, to twój wybór i problem. Nie pisz takich rzeczy jako ogół bo to jest śmieszne, nie wszyscy muszą być fanatykami robienia szerokich kresek, czy pisanie fikuśnych literek bo robi im się ciepło na widok mieniącego się atramentu itp. To nie musi być dla wszystkich główny cel obcowania z piórem czy czymkolwiek.

Raczej chyba jednak nie a wystarczy popatrzyć na historię niektórych producentów piór. Niektóre firmy mają lekko sto wiosenek na karku a bywają i starsze jak np. Faber-Castell to samo dotyczy wytwórców atramentów albo papieru. A to zdecydowanie dłuższy czas niż wspomniane 10 lat przez które miałoby się niby coś nadzwyczajnie zmienić.

Edytowano przez Porter
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Porter Witam. Pewnie że nie wystarczy 10 i zapewne kolejne 100 lat bo zostaną fanatycy. Nie piszę o skali globalnej, po prostu na dzień dzisiejszy jest chwilowa zapaść na wszystko co ""stare, tradycyjne"". I to też nie jest ogół tylko chwilowa tendencja wywoływana modą na...(tu można wstawić wszystko co nas otacza w każdej dziedzinie). Co do producentów piór i nie tylko. Też traci znaczenie bogata historia, nabite lata danych producentów. Co się stało z częścią tych producentów, zostały tylko brandy, marki, wypromowane znaki handlowe żerujące na bogatej i wiekowej historii. Zmyślny marketing okraszony chwytliwym "life story" a w tle Azjatycki partner czy wręcz producent bo kto będzie zwracał na to uwagę przy znaku handlowym znanym od 50 czy 100 lat. Nie patrzmy tylko przez pryzmat naszych własnych oczekiwań, hobby, upodobań, środowiska które nas otacza, które ma podobne potrzeby, hobby itd. Wyjrzyjcie za kotarę tego swojego świata i spójrzcie co używają inni, dzieci, następne pokolenia, jakie mają podejście do bliskich wam, przedmiotów. Młodemu nie chce się napisać paru zdań, woli zrobić fotkę. Czytanie już boli i szuka się audio booków, pracując w szkole widać "ból w oczach" bo dziecko musi przepisać dwa zdania z tablicy. Takich przykładów jest nieskończoność. Co z tego że jesteśmy na forum tematycznym, tworzymy skupiska o wspólnych upodobaniach. Nie oszukujmy się, nie wciskajmy sobie obłudy bo coś nas bardziej interesuje. Umiar jest dobry na wszystko, w swoich komentarzach, opisach wystarczy dopisać proste zwroty " wg.mnie..., dla mnie..., mi się podoba..., moim zdaniem..." itd. A nie pisać jakby świat i to co lubimy należały tylko do nas. O to chodzi, brakuje obiektywizmu. Sam używam piór, pisze nimi, naprawiam, przerabiam wg.własnego widzimisię ale staram się zachować umiar w ocenie jakie są te pióra. Jeżeli to co kupiłem trafiło się beznadziejne, tak opisuje bez względu na to czy producent pióra jest znany od 100 czy nawet 200 lat. Jeżeli trafiło się coś przyzwoitego próbuje bez hura optymizmu napisać że taki trafił się egzemplarz bo komuś może trafić się bubel bo takie są dzisiejsze pióra. O to chodzi, będąc na forum tematycznym nie ma obowiązku tylko chwalić, promować to co się używa czy lubi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Syrius napisał:

Witam. Pewnie że nie wystarczy 10 i zapewne kolejne 100 lat bo zostaną fanatycy. Nie piszę o skali globalnej, po prostu na dzień dzisiejszy jest chwilowa zapaść na wszystko co ""stare, tradycyjne"". I to też nie jest ogół tylko chwilowa tendencja wywoływana modą na...(tu można wstawić wszystko co nas otacza w każdej dziedzinie). Co do producentów piór i nie tylko. Też traci znaczenie bogata historia, nabite lata danych producentów. Co się stało z częścią tych producentów, zostały tylko brandy, marki, wypromowane znaki handlowe żerujące na bogatej i wiekowej historii. Zmyślny marketing okraszony chwytliwym "life story" a w tle Azjatycki partner czy wręcz producent bo kto będzie zwracał na to uwagę przy znaku handlowym znanym od 50 czy 100 lat. Nie patrzmy tylko przez pryzmat naszych własnych oczekiwań, hobby, upodobań, środowiska które nas otacza, które ma podobne potrzeby, hobby itd. (...)

Co do zasady się z tobą zgadzam, też nie uznaję inteligencji zbiorowej za punkt odniesienia. Natomiast firmy z tradycjami o które się oparliśmy mają do zaoferowania coś więcej. Zgadzam się, że są bardzie i mniej udane produkty niezależnie od renomy marki. Krytycyzm jest jak najbardziej uzasadniony. Jednak z drugiej strony jakby się przyjrzeć takim właśnie przykładowym markom z historią w tle stoi za nimi coś więcej niż chwilowa moda i mają też więcej do odkrycia a że mamy swoje grupy zainteresowań trochę tak jest ten świat już ułożony. Trudno żeby tłumaczyć osobnikom niezorientowanym w temacie o co chodzi z takim czy innym piórem. Dlatego pewnie wytykamy sobie wzajemnie te kwestie. Firmy tak czy inaczej muszą konkurować dzięki temu mamy może jakiś tam sobie postęp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...