Skocz do zawartości

Skąd biorą się kolory drewnianych piór?


Polecane posty

Cześć,

Jak są robione pióra opisane jako drewniane (np. te z drewnempisane.pl, ale nie tylko).

Drewno jest barwione, czy niewiele widziałem i to jest naturalny kolor takiego rodzaju drewna?

Na przykład to: Magnetic - Pióro wieczne z drewna, Barwna składanka -- czerwony i fioletowy.

Trzymając takie pióro w ręku czuję drewno, czy coś innego?

Z góry dziękuję za uzupełnienie mojej wiedzy :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od wyszukania informacji czym jest czeczota a w przypadku ww.pióra, drewniany korpus to mieszanina różnych gatunków drewna z drzew które posiadały wady, te zaś są bardzo poszukiwane bo charakteryzują się ciekawą barwą, fakturą, wzorem drewna. Jak napisał zami drewno może być czymś utrwalane, impregnowane a jeżeli chodzi o wykonanie korpusu pióra czy innego przyrządu do pisania najczęściej drewno osadzane jest na rurce mosiężnej bądź stalowej, lub na końcach wytoczonej rurki drewnianej wkleja się metalowe zakończenia(tuleje) które posiadają gwinty w które wkręca się pozostałe elementy pióra. Wracając do samego drewna, drewno może być olejowane, bejcowane, lakierowane lub naturalne. Są tak barwne odmiany drewna że właściwie nie "picuje" się go np.przez dodatkowe barwienie. Np. sosna koronkowa ma drewno które wygląda jak popularny wzór kamuflażu na mundurach wojskowych(nierównomierne plamy w różnych odcieniach zieleni czy szarości), najbardziej barwne drewno pochodzi od tęczowego eukaliptusa, drewno mieni się kolorami tęczy. Są niesamowite odmiany drzew dające piękne i barwne drewno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, jeżeli dobrze zrozumiałem, stabilizacja pozwala, przy okazji, nadać barwę, a czeczota zapewnia niepowtarzalny wzór.

Teraz doczytałem, że przy innych piórach pojawia się wprost, że drewno jest barwione i uzupełniane żywicą.

Dzięki za odpowiedzi.

Już wiem na czym polega stabilizacja i czym jest czeczota.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

43 minuty temu, Syrius napisał:

....., te zaś są bardzo poszukiwane bo charakteryzują się ciekawą barwą, fakturą, wzorem drewna. Jak napisał zami drewno może być czymś utrwalane, impregnowane a jeżeli chodzi o wykonanie korpusu pióra.....

... i chyba nie muszę tłumaczyć, czym się najlepiej, (oj źle🤐) najprzyjemniej🤣 "impregnuje":

glencairn-whiskey-tasting-cups-on-a-wood

Więcej szczegółów tutaj:

https://www.piorawieczneforum.pl/topic/12159-pióra-inaczej-pióra-w-podwójnej-roli/?do=findComment&comment=202870

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...