Skocz do zawartości

Wyjątkowa, oryginalna klasyka


Polecane posty

Proszę o pomoc w wyborze pióra. Kryteria do spełnienia:

    wygląd: klasyczna elegancja
    stalówka: raczej cienkopisząca, gładko sunąca po papierze; ewentualnie coś elastycznego, co wraz z naciskiem zmienia delikatnie grubość
    dobrze wyważone, zawsze gotowe do pracy, którego nie trzeba rozpisywać,
    budżet: do 1000 zł

Koniecznie pióro nowe i takie, żeby dwa na jednym stole się nie spotkały tj. rzadziej spotykane.

 

Edytowano przez omickal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zero to chyba nie, ale przy 27 egzemplarzach ryzyko takiego spotkania jest faktycznie niewielkie. Pytanie, czy spełnia kryterium klasycznej elegancji?


@omickal Poleciłbym Platinum 3776, ale jego stalówka ma wyraźny feedback. Jeśli warunkiem koniecznym jest gładkie pisanie, to może Pilot 92 w wersji smoke?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, masz rację! Ale z drugiej strony na spotkaniu w Pióromaniaku trzy pióra kupiła jedna osoba, więc może jej niecnym planem jest wymieszanie kolorów i powielenie wzoru. :D

Coś w tym jest - jeśli chodzi o sprzeczność. Ja wymaganie co do oryginalności zrozumiałem tak, że ma być możliwie mało popularne, rzadko kupowane, co nie musi wykluczać się z klasycznym wzorem - w teorii. W praktyce faktycznie jest tak, że chociaż w tym budżecie znajdziemy choćby świetne Japończyki, to są one kupowane przez wielbicieli piór bardzo chętnie. Z drugiej strony - na pewno są jednocześnie wielokrotnie mniej powszechne niż Parkery i Watermany z podobnej półki cenowej.

Po zastanowieniu popieram głos Rittela. Od siebie dorzucę jeszcze dwie propozycje: Laban 325 we wzorze, który uznasz za najbardziej klasyczny albo Aurora Ipsilon w wersji ze złotą stalówką.

Edytowano przez griksejlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, griksejlor napisał:

wymaganie co do oryginalności zrozumiałem tak, że ma być możliwie mało popularne, rzadko kupowane, co nie musi wykluczać się z klasycznym wzorem

Dokładnie o to chodzi.

Zmierzam chyba w kierunku czegoś japońskiego. Zastanawiam się poważniej nad Platinum 3776 oraz Sailor 1911 w stronę tego pierwszego. Ktoś rozwieje wątpliwości? Ten drugi trudniej dostępny. I pytanie czy Sailor 1911 w wersji standard nie będzie za małe dla faceta? Wersja Large sporo droższa i różni się tylko rozmiarem?

Aurora Ipsilon bardzo ładne, ale pytanie na ile jakościowo gorsze od wyżej wymienionych Japończyków.

Edytowano przez omickal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie Platinum 3776 odpowiada bardziej niż Sailor 1911. Plastik w Sailorze wydaje mi się bardziej "tandetny" niż ten w Platinum. Poza tym Platinum ma wyjątkowo piękną wersję celuloidową - tutaj jest spełnione kryterium wyjątkowości, ale niestety znacznie przekroczony budżet. Chyba że zamówiłbyś pióro bezpośrednio z Japonii - naciągnięcie budżetu byłoby w tym przypadku niewielkie, a zdecydowanie warto. Pytanie, jak wtedy z gwarancją - to już Twoja decyzja i temat do rozeznania.

Aurora ma świetne stalówki własnej produkcji. Bardzo dobrym wyborem z perspektywy jakości pisania jest nawet wersja ze stalową stalówką, która nie tylko nie przekracza Twojego budżetu, ale w dodatku dzieli go na pół. Jakość wykonania wydaje mi się porządna, ale nie piszę tego z doświadczenia własnego (pióra nie posiadam, chociaż planuję kupić jako pióro codzienne). Jednak przy podanych przez Ciebie kryteriach, wybór czy kupić Aurorę za 500 czy Platinum za 850 jest według mnie oczywisty na korzyść Platinum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę początkowe wymagania ja bym brał pod uwagę Platinium 3776 ze stalówką SF - jest dość miękka i bardzo gładka, feedback jeżeli jest to bardzo niewielki. AURORA ma generalnie bardzo twarde stalówki. Jeśli chodzi o jednostkowość, to może coś od Przemysława Marcińskiego, ale cena 1200+.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...