Skocz do zawartości

Lupa - niedoceniany pomocnik


Polecane posty

 

"Napisano 29 Listopad (edytowany)

 

@rafaell68  oczywiście taką relatywnie niegroźną usterkę można skorygować samemu, jednak najważniejsze jest ustalenie rodzaju wady ziarna stalówki i tu nieodzowna jest lupa, wierz mi, że powiększenie 60x wcale nie jest przesadne:

H3551077662114150a9daed4a78f27cbeX.jpg_6

Kupisz allegro, Aliexpres,... itp, przyda się wielokrotnie."

 

 

Jako analogowemu dziadkowi przysługuje mi prymitywne wklejanie pożądanej treści?

Dziękuję.

Z innego tematu przekleiłem wpis Kolegi @Klerk 

Wpis oczywiście bardzo zasadny, ale mam trochę inne doświadczenie z lupami. Według mnie jednak bardziej praktyczną lupą jest lupa zbliżona do prezentowanej powyżej, ale o parametrach: średnica 25 mm, powiększenie 40 X (jedna soczewka). Mając obie lupy na stanie mogę porównać ich walory i w odniesieniu do stalówek nie widać więcej szczególów przy powiększeniu 60 X niż przy powiększeniu 40 X.

40. ma ciut dłuższą ogniskową, dlatego nie trzeba jej zbliżać prawie na dotyk do obiektu obserwacji. Z tego wynika też trochę większa głębia ostrości. Dodatkowo dopuszczamy więcej światła zewnętrznego, co też znacznie ułatwia obserwację. Kilka milimetrów średnicy soczewki również przekłada się odpowiednio na powierzchnię obserwowanego przedmiotu.

Używałem sporo różnych lup do obserwacji np. ostrzy brzytew czy obserwacji roślin pod kątem występujących na nich patogenów w różnych warunkach oświetleniowych i akurat ta 25 mm 40 X sprawdzała mi się najlepiej. Być może mam takie oko, któremu taka lupa bardziej odpowiada, nie upieram się przy swojej racji, ale pewne aspekty opisałem. Może komuś się przydadzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...