Skocz do zawartości

Reaktywacja pasji - sentyment czy nowoczesność?


Polecane posty

Witam serdecznie wszystkich pióromaniaków. Cała moja edukacyjna przeszłość była nieodłącznie wspierana pisaniem przy użyciu pióra wiecznego. Było tego kilkanaście intensywnych lat i tysiące zapisanych stron. Po szkole, gdy intensywność pisania znacząco zmalała brałem do ręki "cokolwiek pisało". Ostatnio porządkując stare kartony znalazłem moje stare pióra. Sentyment wrócił. Wyczyściłem je porządnie, zamówiłem atrament i od tego czasu piszę tylko piórami. I wiecie co? Nie chcę już tego nigdy zmieniać :) 

Mam w kolekcji dwa Parkery z lat szkolnych. Nawet nie potrafię ich nazwać co to za modele. Niestety są dość mocno wyeksploatowane. W tym całym metalowym skuwka praktycznie nie trzyma się pióra po zamknięciu. A to tworzywowe jest w dobrym stanie, natomiast jest obecnie dla mnie dość lekkie i małe. 

Myślałem, żeby wzbogacić kolekcję czymś świeższym.

Poszukiwania nowego kompana stwierdziłem, że zacznę od kolejnego Parkera. Zawęziłem swoje wizje nowego pióra do określenia kolorystyki. Padło na czarno-złote połączenie. Uznałem wstępnie również, że chcę pióro metalowe - lakierowane.

Wyszło z tego wstępnie, że wystarczający będzie model : Parker Sonnet Czarna Laka GT 2016

Analizując to dogłębniej pamięć przywołała marzenie o piórze zakręcanym. Płynąłem dalej. Zakręcane skuwki odkryły droższe modele.

Rozważałem : Parker Duofold Czarna Laka GT 2016

Pojechałem do sklepu stacjonarnego, ponieważ chciałem sprawdzić czy faktycznie tak znaczący wzrost ceny niesie za sobą coś więcej niż tylko zakręcaną skuwkę. Miałem sposobność przetestowania jedynie Sonneta. Nie było na miejscu Duofolda. Natomiast sprzedawczyni zaproponowała kilka innych modeli w cenie do 2000 zł. Między innymi Montegrappa.

Model : Montegrappa Zero Gold  Przyznam szczerze, że zauroczyłem się tym piórem. Jest masywne, piękne w mojej ocenie. Nie pasowało mi natomiast, że wykonane jest z żywicy oraz, że stalówka jest stalowa bez pokrycia złotem. Pokryta złotem stalówka jest za dopłatą - model Montegrappa Zero Gold 14k to wydatek ok 2800 zł. 

Proszę o doradztwo : pierwsze primo, czy możecie zaproponować jeszcze jakieś modele warte rozważenia, uwzględniające moje kryteria. Czy aby nie przesadzam z tą wizją pióra stricte metalowego. Najprawdopodobniej taka gabarytowo duża Montegrappa byłaby zbyt ciężka wykonana w całości z metalu. 

Czy Duofoldy to dobry wybór? Sprzedawczyni wypowiadała się niezbyt przychylnie o Parkerze pomimo, że miała go w ofercie. 

Na ten moment gdybym miał kupić wybór pada na Montegrappa Zero Gold. 

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję z góry za wszelkie podpowiedzi.

IMG_2025.JPG

IMG_2026.JPG

IMG_2027.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droższa Montegrappa ma stalówkę ze złota o próbie 585 a nie pozłacaną.

 

Najlepiej zobaczyć czym wygodniej Ci się pisze. Ja mam Duofolda ze względu na wygląd, właściwości pisarskie są nienajwyższych lotów. 

 

Poczekaj na black friday pod koniec listopada - będą obniżki.

Edytowano przez Kolektor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kolektor napisał:

Droższa Montegrappa ma stalówkę ze złota o próbie 585 a nie pozłacaną.

Dziękuje za informację. Czy możecie mnie uświadomić co daje złota stalówka? Ta standardowa jest nierdzewna i pokryta czym?

Taki miałem plan - wyhaczyć coś na black friday.

Miałem podobne odczucia co do Parkera Sonnet - niezbyt dobrze mi się nim sunęło po papierze. Montegrappa była ciekawsza.

Edytowano przez rafaell68
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi Sonnetem fajnie się pisze akurat.

Montegrappa ma stalówki Jowo, które będą podobne w odczuciu w drogiej Montegrappie jak i tańszych piórach.

Złotą inaczej czuć. Lepiej amortyzuje siłę wkładaną w papier. Tak bym to ujął z fizycznego punktu widzenia. Ale dużo zależy od kształtu i grubości stalówki. Generalnie to subiektywna sprawa i lepiej samemu zobaczyć, czy czuć różnicę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje Parkerki - stalowy Vector i ten drugi, Jotter, prawda? - przywołują wspomnienia. 🙂
Moje doświadczenia z Sonnetem dotyczą raczej starszej produkcji  i muszę przyznać, że nie miałem z nimi kłopotu. Pewnie rzecz gustu.
Co do materiału stalówki - zgadzam się w 100 procentach z Kolektorem. Trzeba samemu spróbować, opis niewiele da.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o produktach Montegrappa. Czy tam faktycznie w parze z ceną idzie jakość? Czy to raczej przeciętniak ubrany we "włoskie szaty".

Generalnie nie zależy mi na żadnej marce ani konkretnej cenie którą muszę wydać. W sklepie, w którym byłem akurat z czarno-złotych piór był Sonnet oraz ta Montegrappa. Może znacie jakieś inne ciekawe propozycje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rafaell68, Montegrappa to uznana marka, ale... w modelu Parola w konwerterze... zardzewiała mi metalowa sprężynka. Miałem już dziesiątki konwerterów innych firm i nigdy się z czymś takim nie spotkałem. Może to jednostkowy przypadek, ale Montegrappa jest na mojej czarnej liście.

Dobrych piór mogę wymienić kilka, kilkanaście, ale i tak polecam próbę pisania.

Ale jak już to: PELIKAN M200, CONKLIN DURAGRAPH, PLATINUM 3776 CENTURY, WATERMAN EXPERT, FABER-CASTELL Ambition.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Lamy 2000. Wieje nudą, każdy poleca, ale naprawdę ma coś w sobie. Trzeba spróbować go. Oraz super piszą stalówki 21k Sailora. Mam Mkę w King of Pen, ale pewnie podobnie będzie pisała w Sailor Large. Super pióra. Także stalówka Soft Medium w Pilocie 743 jest wyjątkowa. Polecam również Visconti Homo Sapiens, tam też jest fajna stalówka, pióro miłe w dotyku. Mówię o egzemplarzu z "lawy".

Edytowano przez Kolektor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje pięknie za wszystkie propozycje. Przeglądałem wiele modeli i chyba jestem faktycznie zdecydowany na tego Montegrappa Zero Gold.

Widzę natomiast do czego zmierzacie - by przeanalizować temat stalówki. Planowałem zakup "F". 

Czy w  związku z powyższym możemy jeszcze raz podejść do kwestii stalówek w Montegrappa Zero Gold?

Jak wcześniej pisał @Kolektor wariant 14k to złote stalówki 585 Jowo. Tańszy model - stal nierdzewna barwiona a`la złoty również produkcji Jowo? Czy te Jowo to porządne stalówki? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...