Jump to content

Atrament leje się z pióra - da się to opanować w domowych warunkach?


NimnuL

Recommended Posts

Pióro: Jinhao 85 z tłoczkiem. 

Przechwaliłem krótko po zakupie - wówczas ledwo zaciągnąłem je atramentem, a dwie krople, które spłynęły ze stalówki zignorowałem sądząc, że pociekło po świeżym tankowaniu. 

Dzisiaj zaciągnąłem tłoczek do pełna i na końcu pióra natychmiast zaczęły formować się grube krople - kapanie w odstępach może 10 sekund. Wytarcie w ręcznik papierowy nic nie dało - po wytarciu natychmiast formowała się kolejna kropla, która po chwili kapała na papier. W ten sposób pióro wyrzygało cały atrament w ciągu minuty, może dwóch. Piórem da się bez problemu pisać, gdy tłoczek jest praktycznie pusty - atrament jest obecny gdzieś wewnątrz pióra, pozwala to na zapisanie kilku kartek papieru. 

Co może być przyczyną takiego zachowania i jak temu zaradzić prostym, domowym sposobem? 

 

IMG-20221018-093706193.jpg

 

IMG-20221018-093716253.jpg

 

IMG-20221018-093756950.jpg

IMG-20221018-094447154.jpg

Edited by NimnuL
Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o przyczynę to ja tak miałem (wprawdzie z innym piórem) jak używałem uszkodzonego konwertera. Po prostu dostawało się więcej powietrza niż powinno. Rozwiązanie pewnie zapodadzą bardziej doświadczeni za kilka godzin :)

Ciekawostka: Spływak zaciągnie atrament nawet z dołu do góry jeśli zanurzy się w atramencie, więc dlatego to co w nim zostaje pozwala pisać

 

Link to comment
Share on other sites

Ha! Faktycznie, tłoczek nie jest szczelny - do połowy jest OK, ale cofnięty do samego końca przepuszcza powietrze. Czuć to też gdy zatka się otwór palcem - mniej więcej do połowy tworzy się podciśnienie, które potrafi cofnąć tłoczek do pozycji minimalnej, ale mniej więcej od połowy powietrze dostaje się od góry... 

Ciekawostka - idealnie pasuje tłoczek Watermana :)

Pióro działa idealnie z obcym tłoczkiem :)

 

IMG-20221019-121525886.jpg

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, teodozjan said:

Ciekawostka: Spływak zaciągnie atrament nawet z dołu do góry jeśli zanurzy się w atramencie

Odpowiedzialne za to jest zjawisko kapilarne wynikające z lepkości cieczy. 

 

Wracając do powyższej, wstydliwej przypadłości Jinhao 85 - potwierdzam, że winny jest nieszczelny tłoczek - gdy zatankowany do połowy (tłoczek zostawiony w pozycji do połowy) - pióro nie cieknie. 

Prawdopodobnie niedoróbka w dokładności wymiarów tłoczka. 

Edited by NimnuL
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, tom_ek said:

- chińska produkcja ;)

Uściślając - nie tyle miejsce produkcji ma znaczenie, co bardzo szerokie widełki kryteriów jakościowych dla tamtejszego produktu. Kupując Hero 616 brałem od razu 5 sztuk (wówczas w przeliczeniu jakieś 3zł/szt.). Jeden od razu poszedł do kosza - nie dało się go zmusić do pisania, nawet po maczaniu stalówki. Drugi przeciekał na gwincie, a stalówka nie była równo z korpusem. Trzeci pisał, ale pewnego dnia zaczął przeciekać na środku i pękł w pół chwilę później.  Czwarty i piąty działają idealnie do dzisiaj. Chiński portal zakupowy natomiast natychmiast pozytywnie rozpatruje reklamacje i przetwarza zwroty kosztów, więc nawet takie zakupy na chybił-trafił na innym kontynencie nie są bolesne, a coś tam w końcu można ustrzelić. Trzeba się jednak liczyć z metodą prób i błędów... choć po moim niedawnym - nietrafionym - zakupie japońskiego pióra za 1500zł można powiedzieć, że nawet w świecie produktów premium trafiają się buble. Choć to prawdopodobnie jest wyjątkiem od reguły, w przeciwnych proporcjach do wyrobów myfriendów. Takie czasy, niestety. 

Link to comment
Share on other sites

Po prostu wstyd😟, Jinhao było jakością na tle pozostałych, co się porobiło? Zrób tak jak ja onegdaj, kup hurtem 5szt za 10zł + wysyłka darmowa:

H16217cb4da3446b5b91c1e183204868et.jpg_6

Można wybrać rozmiary: 2.6mm europejski, 3.4mm parkerowski. Polecam te ze sprężynką /mieszadełkiem, ja nie narzekam😄.

Hd60c3aa421874b2aa585d9dfd647db1es.jpg_6

Albo takie, wyższej jakości, 5szt za 10+7.-zł

Edited by Klerk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...