Skocz do zawartości

Rozprawka nad wyborem porządnego pióra wiecznego - elegancki wół roboczy, do 2000zł


NimnuL

Polecane posty

Cześć,

Przez moje dłonie przewinęły się różne modele, począwszy od jakichś no-name z PRL i Hero 330 i 616 (również współczesne wersje) jak i Bic Easy Click, Herliz My Pen, Waterman Expert CT (wersja stalowa), jakieś Parkery włącznie z nadal używanym czarnym Parker IM GT. Czyli przekrój cenowy 10 - 300zł, pióra używane z atramentami Hero, Parker Quink lub Waterman. 

Co ciekawe, najbardziej pasują mi pióra Hero oraz Parker IM - ten pierwszy sprawdza się u mnie idealnie jako pisadło po wszystkim, stalówka jest jak gwóźdź - zdaje egzamin w szybkich i krótkich notatkach, ale nie w dłuższym pisaniu. Parker IM jest wygodniejszy, bardziej sprawdza mi się w dłuższym pisaniu, ale też w szybkim notowaniu. Zdaję sobie sprawę, że te pióra to nawet nie wstęp do piór wiecznych. 

Waterman Expert CT był wygodny w dłoni ale wydawał mi się zbyt ciężki (być może wersje nie-stalowe są lżejsze), dodatkowo skuwka bardzo słabo trzymała się korpusu - klik był delikatny, w przeciwieństwie do Parkera, w którym mechanizm zatrzaskowy jest zdecydowanie pewniejszy. Waterman zaczął w pewnym momencie skrobać papier (bo dobrowolnie pożyczyłem komuś 'na moment'), a później ktoś go samowolnie "pożyczył" już na zawsze. 

Budżet na kolejne pióro mam z grubsza otwarty, coś pomiędzy 100zł, a ponad 2000zł, choć drugi koniec budżetu wydaje się być pozbawione sensu (mylę się?), ponieważ szukam pióra, które: 

1) nie jest nad wyraz krzykliwe z fikuśnymi zdobieniami, jest eleganckie i ciekawe we wzornictwie, a jednocześnie trochę w stronę skromności i prostoty.

2) jest trochę takim wołem roboczym do szybkiego notowania po wszystkim (najtańsze papiery, zeszyty, kartki do drukarki itp.) i na wszystkim (stół, na kolanie, na stojąco i siedząco). 

Skuwka nie musi być zakręcana, stalówka nie musi być klasyczna, materiał wykonania nie ma znaczenia. Stalówka F lub M. 

Początkowo upatrzyłem sobie Waterman Carene, ale w dwóch modelach, które miałem w dłoni stalówka nie była w linii z tylną częścią obudowy - raz zobaczone nie widziałem już nic innego. 

Na swojej liście mam aktualnie: 

1) Pelikan M205 Petrol Marbled - czy na żywo wygląda tak fajnie jak na zdjęciach? 

2) Lamy Al-Star (wersja czarna z czarną stalówką)

3) Waterman Exception Slim 

4) Pilot Falcon 

Coś z powyższych warto chwycić czy być może macie inne propozycje? 

Zależy mi na tym, żeby nie przepłacać w kontekście docelowego zadania, a żeby pióro było solidne i przyjemne w użytkowaniu. 

Zawsze chciałem mieć pióro Montblanc ale żadne za wyjątkiem StarWalker Blue Planet mi się nie podoba - warto kupować takie pióro w kontekście pisania po wszystkim? 

Gdzieś w szafie mam jeszcze chyba Waterman Charleston - pióro z zakręcaną skuwką, muszę go poszukać. Nigdy nie użyte, leży w pudełku od około 15 lat. Ale z tego co pamiętam ma kolor biały lub kości słoniowej - więc raczej nie dla mnie. 

Edytowano przez NimnuL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 92
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Zacznę może nietypowo - ale będę się odwoływał do tego wstępu:
co do nowych piór to szczerze radzę pójść do sklepu i spróbować popisać... ja ostatnio kupiłem Lamy 2000 ze stalówką OB, w sklepie w UK - oczywiście online. Pióro bardzo mi się podoba, jest wspaniale wykonane ale stalówka ma problem z pisaniem i nawet wysłanie do serwisu nie pomogło...
 

Jeżeli chodzi o Pelikana - to jest to raczej małe pióro, no może stosunkowo niewielkie. Pewnie "uwiedzie" Cię to, że stalówka cieniuje - co nie jest takie oczywiste ;) W przypadku Pelikanów, podobnie jak we wstępie - warto przetestować przed zakupem jak pisze. Kiedyś kupiłem w Skrybie Pelikana M200 - stalówka też miała babybottom - ale na szczęście stanęli na wysokości zadania (Skryba) kazali odesłać pióro i przysłali z dobrą stalówką. Więc jak trafisz na dobrą stalówkę to polecam Pelikana. Wada/zaleta - zakręcana skuwka...

Lamy Al-star -- może Lamy 2000 :) kupiłem od jednego forumowicza stalówkę w rozmiarze M i pisze cudnie, a cieniuje jeszcze lepiej niż Pelikan.

Waterman - mam tylko Hemisphere, więc tutaj się nie wypowiem.

Pilot Falcon - wersja metalowa - polecam, mam ze stalówka Soft Fine i bardzo przyjemnie się pisze, co do wad - chyba nie ma. Pióro przyjemnie leży w dłoni, stalówka świetna. Mam też Soft Medium i ta to jest maślana. Skuwka zakręcana - co może być wadą i zaletą - wiadomo.

Ogólnie skłaniałbym się ku japońskim producentom :) Jakoś wykonania i to, że w 90% pióro za tysiąc złotych wystartuje od ręki i będzie sprawiać przyjemność a nie frustracje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Nie zdawałem sobie sprawy, że w sklepie stacjonarnym można przymierzyć się do pióra i nim pisać dla testów. Poszukam czegoś lokalnie w Bydgoszczy. 

Lamy 2000 - tego przeoczyłem w poszukiwaniach, wygląda świetnie, jednak waga 54g... będzie powtórka z ciężkiego Watermana Expert? Długopis z tej serii można użyć jako broń osobistą. 

Co masz na myśli, że zakręcana skuwka może być wadą i zaletą? Wada to dłuższy czas dostępu do pióra, a zaleta to podniesienie 'prestiżu' tudzież bezpieczeństwa przed przypadkowym otwarciem? Czy masz na myśli coś innego? 

Na jakich japońskich producentów prócz Pilota warto zwracać uwagę? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wada zakręcanej skuwki jest taka, że jeżeli piszesz od czasu do czasu, np notatki, to chowasz pióro do skuwki, żeby nie zasychało... W takim przypadku też je zakręcasz, bo skuwka się nie trzyma, a szkoda byłoby, żeby pióro wypadło i poturlało się na podłogę... Więc takie częste zakręcanie, odkręcanie może być na dłuższą metę denerwujące. Skoro mowa tutaj o wole roboczym - to wygląda na to, że jedna częściej będziesz pisał. Oczywiście dla jednych jest to zaleta (czy to w postaci prestiżu, czy bezpieczeństwa) a dla innych wada.

Często można się spotkać tutaj z opinią o tym, że na woła roboczego to Lamy Safari się nadaje - > niektórzy nawet w budowlance z niego korzystali ;) i pióro pisze i wygląda... A kosztuje 100 zł.

Jeżeli ma być do szybkich notatek to może Pilot Capless/Vanishing Point albo Platinum Curidas -- szybko wyciąga i chowa stalówkę.

Jeżeli jednak piszesz przez dłuższy czas to nie ma to znaczenia jak skuwka.

Z japońskich: Platinum, Sailor...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Na co dzień piszę często w krótkich interwałach czasowych, raczej szybkie notatki w pracy, pojedyncze słowa, zdania niż teksty na stronę A5 więc pióro wyciągam ze skuwki kilka-kilkanaście razy dziennie. 

Dziękuję za wspomnienie o japońskich producentach, rzucę okiem co mają w ofercie. 

Wdepnę też do lokalnego sklepu, być może mają na stanie coś, co mnie oczaruje w kontakcie bezpośrednim, bo zdjęcia, a tym bardziej rendery zakrzywiają rzeczywistość. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie do listy dorzucam Pelikan Pura P40 - na papierze wygląda solidnie, wizualnie też mi pasuje. Martwi mnie jednak waga 35g. Nie mogę znaleźć oficjalnego info ile waży Waterman Expert CT stainless steel, w jednym miejscu znalazłem wzmiankę o 60g - jeśli to jest prawda to te 35g w Pelikanie nie powinno być problememe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłbym pod uwagę jeszcze Kaweco Sportma z gzyliard wersji materiału (mosiądz, plastik, stal, aluminium) jak i koloru, skuwka zakręcana, zaś słowo sport ma tu takie znaczenie jak w określeniu marynarka sportowa, wadą jest to, że pasuje tylko dedykowany konwerter 0.5ml i TWSBI Eco: zakręcana skuwkawbudowany system napełniania mieści około 1.5mL atramentu. 

Co do zakręcana vs klikająca nie ma konkretnej odpowiedzi. Jednym przeszkadza zakręcanie pióra, innych wkurza nietrzymająca skuwka lub taka, którą trzeba wyszarpywać. 

Jeśli chodzi o pracę z cienkimi  chłonnym papierem to bardziej zainteresowałbym się atramentem, który nie jest podatny na strzępienie. 
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, o Kaweco sporo się na tym forum przewinęło, wrzucę na listę do sprawdzenia osobiście w sklepie lokalnym. 

Potknąłem się jeszcze o Platinum Plaisir, którego wstępnie dorzucam do listy. 

Swoją drogą - może wyjść, że z tej zabawy wyjdę z kilkoma piórami zamiast tylko jednego - to chyba część ryzyka zabawy z piórami :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, NimnuL napisał:

Lamy 2000 - tego przeoczyłem w poszukiwaniach, wygląda świetnie, jednak waga 54g... będzie powtórka z ciężkiego Watermana Expert? Długopis z tej serii można użyć jako broń osobistą. 

Nie wiem skąd te liczby wziąłeś ;) ale Lamy 2000 z makrolonu waży 26g, Pilot Falcon metalowy 33g.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, NimnuL napisał:

Tak producent prawi.

https://lamyonline.pl/produkt/pioro-wieczne-lamy-2000/?variation=23681

Waga: 54 g

Wymiary: 140 x 13 x 13 mm

Kod produktu: 10327

Może to waga wraz z notatnikiem, który jest w zestawie?

Edytowano przez teodozjan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, zbudowałem następującą listę zakupową, z którą udam się na miasto w celu obadania modeli osobiście, czy na któryś z poniższych warto szczególnie zwrócić uwagę lub warto omijać? Chodzi mi dobry stosunek jakości do ceny, lubię płacić za esencję, a nie czary-mary. 

  1. Pilot Falcon
  2. Sailor Pro Gear II Slim Sunset Over The Ocean 14k (choć niekoniecznie ten kolor)
  3. Diplomat Aero
  4. Pelikan P40
  5. Lamy 2000
  6. Sailor 1911

 

lista rezerwowa na drugą sztukę: 

  1. Lamy Studio (Black Forest) 
  2. TWSBI Eco
  3. Conklin Duragraph
  4. Kaweco Collection Special Red lub Sport

 

Edytowano przez NimnuL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, NimnuL napisał:

czy na któryś z poniższych warto szczególnie zwrócić uwagę lub warto omijać?

P40 miałem i oddałem prawie od razu - odpryskujący lakier i wyjątkowo twarda (choć gładka) stalówka przeważyły szalę.
Diplomat Aero - mam i praktycznie nim nie piszę. Wygląda ładnie, ale się z nim nie polubiłem. Poczekaj aż będą na zalando-lounge za pół ceny jeśli bardzo chcesz ten model. Niedawno były, więc kolejne mogą być dopiero na wiosnę.
Lamy 2000 - w wersji stalowej nie ma okienka podglądu atramentu. Dla mnie to wada na tyle istotna, że będę sprzedawał swoje. 
W Kaweco trzeba sprawdzić stalówkę przed zakupem lub mieć opcję zwrotu/wymiany bo nigdy nie wiadomo czy się trafi poprawnie piszącą.

Lamy Studio mam kilka i mogę polecić, ale stalówki też trafiają się bardzo różne. Najlepiej mi się używa ze stalówką Z56 14k EF, ale dobry egzemplarz stalowej jest prawie nie do odróżnienia w kwestii odczuć przy pisaniu.

Z Twojej listy bym wybrał Pilot Falcon, Sailor Pro Gear (ale chyba raczej nie slim) albo Sailor 1911. A najlepiej wszystkie trzy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minutes ago, derywat said:

Z Twojej listy bym wybrał Pilot Falcon, Sailor Pro Gear (ale chyba raczej nie slim) albo Sailor 1911. A najlepiej wszystkie trzy.

Dziękuję. To się pokrywa z moimi osobistymi preferencjami - akurat te 3 mi się najbardziej podobają, TWSBI Eco mnie kusi jako drugie pióro ze względu na ciekawą konstrukcję - kiedyś w podstawówce używałem modelu ze zintegrowanym systemem naciągu atramentu, na pewno nie był to TWSBI, ale do tej konstrukcji mam sentyment. 

 

Zobaczę w tym tygodniu co jest na stanie w moim mieście. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, NimnuL napisał:

TWSBI Eco mnie kusi jako drugie pióro

Niektóre TWSBI miały problemy z pękaniem elementów. Nie wiem czy już poprawili i które dokładnie modele pękały, ale warto poszukać informacji na ten temat przed zakupem, tym bardziej, że pękały po dłuższym użytkowaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze byc niepopularna opinia. Na wola roboczego nadaje sie tez pilot MR. Moj lezal na biurku, mama zlapala do zanotowania telefonu na budzetowej karteczce samoprzylepnej (bo byl pierwszym pisadlem pod reka) i pisal poprawnie. Jak w takich warunkach sobie poradzi, to ze wszystkim sobie poradzi. Oczywiscie jest klasy zupelnie innej niz taki sailor PG, co potwierdza zawrotna cena 60 zl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, filifionka napisał:

To moze byc niepopularna opinia. Na wola roboczego nadaje sie tez pilot MR.

Na plus MR jest też to, że pasują do niego stalówki od Pilota Plumixa - co sprawia, że za 25 zł można mieć stalówkę typu italic... Na minus uskok między sekcją a korpusem ;)

Sailor 1911 bardzo fajne pióro.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz się zainteresować piórem Leonardo Momento Zero, spełnia warunek pierwszy, powinno i drugi. Lekkie, bardzo wygodnie leży w dłoni. Skuwka zakręcana, ale tylko na jeden obrót, więc szybko się zdejmuje.

Stalówka to Jowo, więc radziłbym rozmiar M a nie F, większe prawdopodobieństwo, że będzie gładka. I mokra na tyle, żeby cieniować, ale nie na tyle, żeby mocno strzępić na kiepskim papierze (ja mam w swoim ebonitowy spływak i stalówkę fleks, więc na czym bądź pisać się tym nie da. To znaczy da się, ale większego sensu to nie ma).

A jeśli nie lubisz kolorowych piór, to radziłbym jak poprzednicy japończyki, zwłaszcza Sailor. Lub Pilot, Platinum (najpowszechniejszy chyba model 3776) na żywo wrażenia nie robi (no, stalówka ładna, ale reszta razi "plastikowatością").

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc w zakupie i całkowitą zmianę kierunku - na japońskie modele, których początkowo w ogóle nie brałem pod uwagę (o Sailor i Platinum wcześniej nawet nie słyszałem, a Pilota traktowałem jako producenta tanich długopisów). 

Padło na Sailora: https://en.sailor.co.jp/product/11-3381/ ze stalówką F. 

Obawiam się, że to rozpocznie lawinę kolejnych zakupów ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, krzysztofffer said:

A tak przy okazji:

Zabawne, że o tym wspominasz - rano rzucałem monetą by dokonać wyboru pomiędzy Pro Gear a 1911 Ringless Blackout 🙂 

Z cygar ten mnie zatrzymał na długo: https://en.sailor.co.jp/product/10-3060/ ale chyba nie jestem godzien tak drogiego pióra, być może czarny 1911 będzie odpowiedni. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...