Jump to content

Jaka stalówka do INCO


norolim

Recommended Posts

Zasadniczo rozmiar stalówki odpowiada średnicy spływaka, #5 odpowiada średnicy 5mm, #6 - 6mm. Różnice między producentami mogą być istotne, dziesiętne mm a stalówka już nie pasuje. Zmierz spływak i takiej stalówki szukaj, powinna ładnie przylegać do spływaka. Jakie są rozmiary i typy możesz obejrzeć na Aliexpres, nie musisz przecież kupować, ale zdobędziesz orientację w tym temacie.

Link to comment
Share on other sites

Weź pod uwagę to, że wystandaryzowane rozmiary 5, 6 i 8 to stosunkowo nowe rozmiary, wcześniej, gdy większość produkowała prócz piór także stalówki, producenci mieli własne rozmiary. A trzeba jeszcze wziąć pod uwagę to, że spływaki i stalówki bywają wyprofilowane bardziej na płasko od miejsca, gdzie zaczynają się skrzydełka, takie łopaty robi np. Platinum.
Zasadniczo to, co pisze Klerk, jest teoretycznie prawdziwe, praktyka jednak wykazuje, że nawet lekko niedopasowane spływaki i stalówki potrafią świetnie współpracować. Moja stalówka FPR#6  nie przylega do spływaka Jowo, a całkiem przyzwoicie fleksuje. Do pióra FPR Guru, który ma stalówki #5,5, przeszczepiłem stalówkę z Plumixa (ma ona w dodatku charakterystyczne, zagięte dość ostro "łapki" w zakończeniu stalówki), a piórko pisze jak marzenie.
Słowem - najlepiej byłoby wziąć jakieś na oko pasujące rozmiarem stalówki i spróbować, bo tu decyduje indywidualne spasowanie.

Edited by tom_ek
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...