Jump to content

Parker Duofold Streamline


Recommended Posts

Kilka fotek i opis sporządzany przy pomocy opisywanego pióra:

dsc8478.jpg

hpim5623.jpg

Z pominiętych w odręcznym opisie szczegółów należało by wspomnieć o sposobie napełniania – dokonujemy tego poprzez odkręcenie tylnej części korpusu oraz kilkukrotne naciśnięcie schowanego tam przycisku. Specjalna blaszka uciska gumowy pojemnik na atrament wewnątrz korpusu powodując nabieranie atramentu. System jest bardzo szybki i wydajny – pióro możemy napełnić w oka mgnieniu.

Z boku korpusu znajduje się delikatny imprint “Geo S. Parker / Parker Duofold / Made in USA”

Tak jak wspomniałem wcześniej – znany sprzedawca z Krakowa, od którego pióro kupiłem twierdzi że model ten zaczęto produkować w roku 1929. Pióro jest w wyjątkowo dobrym stanie – nie posiada żadnych pęknięć ani rys. Gwinty nie są wytarte. Jego powierzchnia nie uległa zmatowieniu i wciąż jest szklista. W dodatku zostało poddane gruntownej konserwacji oraz wymianie gumowego zbiorniczka na atrament. Można powiedzieć, że jest w takim stanie w jakim zostało wyprodukowane.

dsc8484.jpg

dsc8488.jpg

dsc8491.jpg

dsc8495.jpg

dsc8504.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jeśli mogę dorzucić trochę szczegółów (zapewne oczywistych, aleć zawsze)...

To jest model Juniorette, czyli Lady z klipsem.

Pióra Lady były typu ringtop, czyli z kółkiem na górze skuwki. Do kółka pani przyczepiała łańcuszek i w ten sposób mogła mieć pióro ze sobą, zawieszone na szyi - jak wiadomo Lady nie nosiła marynarki, więc nie miała kieszeni, w której mogłaby nosić pióro. O "damskości" pióra świadczą dwa fakty: wymiary (Junior był trochę większy i grubszy) oraz potrójny pierścień na skuwce (Junior miał podwójny). Potrójny pierścień miał również model DeLuxe, ale to było pióro wielkości Seniora, czyli największe w rodzinie.

Jeśli chodzi o rok produkcji, to 1930 jest prawdopodobny. Wersja Streamline była produkowana w latach 1929 - 1935.

Pióra i stalówki były produkowane w USA, bo tam mieściła się ich główna fabryka (Janesville w stanie Wisconsin), a następna była w Kanadzie. Produkcja w Anglii zaczęła się dopiero po 1941, czyli kupieniu akcji firmy Valentine (przedtem pióra były składane z części produkowanych w Kanadzie). Co prawda w literaturze znajdują się informacje o produkcji w Anglii również wcześniej, ale zdania specjalistów są tu podzielone.

System napełniania nazywa się Button Filler, czyli "guzikowy", a właściwą kolorystyką jest ta na skuwce. Korpus się przebarwił na skutek oddziaływania zbiornika z atramentem, co jest typowe dla tych piór.

Świetne pióro :)

Edited by adamon
Link to comment
Share on other sites

Kiedyś, panie, to były Parkery.

No muszę przyznać, że coś w tym jest... od jakiegoś czasu Parker zrobił się taki lekko bym powiedział konserwatywny - generalnie pióra są w kolorach jednolitych, bez jakiegoś wielkiego rozwodzenia się nad tym. Mocno poszli w szachownice (i te które są obecnie w sprzedaży, jak i seria mozaic) - niemniej żal, że takie materiały jak w tym małym Parkerze wyszły z użycia... :rolleyes: Gdyby była możliwość kupienia nowego Duofolda w takich kolorach jak ten (zielona skuwka + pomarańczowy korpus) to z miejsca bym wziął - a tak to królują czarne... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...