Skocz do zawartości

Parker Duofold Streamline


Mariusz888

Polecane posty

Kilka fotek i opis sporządzany przy pomocy opisywanego pióra:

dsc8478.jpg

hpim5623.jpg

Z pominiętych w odręcznym opisie szczegółów należało by wspomnieć o sposobie napełniania – dokonujemy tego poprzez odkręcenie tylnej części korpusu oraz kilkukrotne naciśnięcie schowanego tam przycisku. Specjalna blaszka uciska gumowy pojemnik na atrament wewnątrz korpusu powodując nabieranie atramentu. System jest bardzo szybki i wydajny – pióro możemy napełnić w oka mgnieniu.

Z boku korpusu znajduje się delikatny imprint “Geo S. Parker / Parker Duofold / Made in USA”

Tak jak wspomniałem wcześniej – znany sprzedawca z Krakowa, od którego pióro kupiłem twierdzi że model ten zaczęto produkować w roku 1929. Pióro jest w wyjątkowo dobrym stanie – nie posiada żadnych pęknięć ani rys. Gwinty nie są wytarte. Jego powierzchnia nie uległa zmatowieniu i wciąż jest szklista. W dodatku zostało poddane gruntownej konserwacji oraz wymianie gumowego zbiorniczka na atrament. Można powiedzieć, że jest w takim stanie w jakim zostało wyprodukowane.

dsc8484.jpg

dsc8488.jpg

dsc8491.jpg

dsc8495.jpg

dsc8504.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę dorzucić trochę szczegółów (zapewne oczywistych, aleć zawsze)...

To jest model Juniorette, czyli Lady z klipsem.

Pióra Lady były typu ringtop, czyli z kółkiem na górze skuwki. Do kółka pani przyczepiała łańcuszek i w ten sposób mogła mieć pióro ze sobą, zawieszone na szyi - jak wiadomo Lady nie nosiła marynarki, więc nie miała kieszeni, w której mogłaby nosić pióro. O "damskości" pióra świadczą dwa fakty: wymiary (Junior był trochę większy i grubszy) oraz potrójny pierścień na skuwce (Junior miał podwójny). Potrójny pierścień miał również model DeLuxe, ale to było pióro wielkości Seniora, czyli największe w rodzinie.

Jeśli chodzi o rok produkcji, to 1930 jest prawdopodobny. Wersja Streamline była produkowana w latach 1929 - 1935.

Pióra i stalówki były produkowane w USA, bo tam mieściła się ich główna fabryka (Janesville w stanie Wisconsin), a następna była w Kanadzie. Produkcja w Anglii zaczęła się dopiero po 1941, czyli kupieniu akcji firmy Valentine (przedtem pióra były składane z części produkowanych w Kanadzie). Co prawda w literaturze znajdują się informacje o produkcji w Anglii również wcześniej, ale zdania specjalistów są tu podzielone.

System napełniania nazywa się Button Filler, czyli "guzikowy", a właściwą kolorystyką jest ta na skuwce. Korpus się przebarwił na skutek oddziaływania zbiornika z atramentem, co jest typowe dla tych piór.

Świetne pióro :)

Edytowano przez adamon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś, panie, to były Parkery.

No muszę przyznać, że coś w tym jest... od jakiegoś czasu Parker zrobił się taki lekko bym powiedział konserwatywny - generalnie pióra są w kolorach jednolitych, bez jakiegoś wielkiego rozwodzenia się nad tym. Mocno poszli w szachownice (i te które są obecnie w sprzedaży, jak i seria mozaic) - niemniej żal, że takie materiały jak w tym małym Parkerze wyszły z użycia... :rolleyes: Gdyby była możliwość kupienia nowego Duofolda w takich kolorach jak ten (zielona skuwka + pomarańczowy korpus) to z miejsca bym wziął - a tak to królują czarne... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...