Skocz do zawartości

RAINBOW 243 frankenpen - czy złota stalówka?


Klerk

Polecane posty

Kupiłem na bazarku piórko Rainbow 243, bardzo zaniedbane, do tego składak - frankenpen, bo coś skuwka nie pasuje, ale woreczek atramentu w dobrym stanie i chyba silikonowy, na pewno nie gumowy, więc warto😃👍. Zdjęcia ze strony:

https://myvimu.com/exhibit/54782430-rainbow-243-pioro-wieczne-chinskie

92066423_m.jpg

92066723_m.jpg

i z amazona:

5bf19342d8a38.jpg

Rare Rainbow 243 Fountain...
Rare Rainbow 243 Fountain Pen, stainless streel cap & barrel,1970s Mint - Sold on eBay Sep, 20th 2018 for $10.99

Moje chociaż wygląda tak samo, ma dłuższą sekcję, bo skuwka nie domyka się z korpusem, lecz pozostawia wolną przestrzeń 5mm i prezentuje śliczny brązowy pierścień od sekcji, co nadaje mu niewypowiedzianego uroku😃😄😉, a więc składak. Pióro zaniedbane, zabetonowane (dosłownie!) permanentnym atramentem, a więc tylko rozebrać, inaczej nie da rady. Nie było łatwo, ale gdy wydobyłem z czarnej, agresywnej mazi stalówkę, o cudo(!), śliczną błyszczącą złotą stalówkę🤩, nie do wiary, ale przecież odróżniam 14K od 18KGP (chińska pozłota😁), a nawet po kolorze można odróżnić 14K od 18K. No właśnie, ale czy rzeczywiście? Tutaj chciałbym odwołać się do doświadczenia @Syrius, szanowny Kolego, jak cechowane są złote stalówki różnych odmian Parkerów 51? Czy zawsze obowiązuje oznaczenie np. 14K, 14CT, a może niekoniecznie? Ja na tej stalówce, daleko na trzonie dostrzegłem jedynie słabo czytelne (płytko wytłoczone) duże "C" i jakiś znaczek w środku, którego zupełnie nie jestem pewien. Ciekawa sprawa🤔

A jeszcze wymiary: długość sekcji 40mm (tylko brązowy plastik, bez stalówki); długość otwartego pióra 111mm (bez stalówki); długość zamkniętego 135mm.

Edytowano przez Klerk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Klerk Cześć Kolego. Być może trafił Ci się ciekawy mix Rainbow, baza Rainbow 243 z sekcją Rainbow 239. Z tego co się orientuje Rainbow 243 nie miał złotych/złoconych stalówek, natomiast 239 to było niezłe cacko, był cały złocony a nawet stalówki były złote. Najbardziej popularne Rainbow to modele 201/202, już 243 to rzadkość a 239 taki Chiński cymesik. Co do stalówek Parkera 51, te były oznaczane tak samo z małym wyjątkiem przez cały okres produkcji modelu P51. Złote stalówki oznaczane 14K, pod spodem dużą czcionką PARKER, pod nią Made in U.S.A. i datownik. Podobnie wyglądały stalowe stalówki, rzecz jasna bez napisu 14K. Bodajże po 1960 roku zaprzestano wybijać datownik i tego dotyczy wyjątek od tej reguły. Był też 3 typ stalówek, bardzo rzadki, dedykowany do modelu 51 Special, stalówka oktanowa zrobiona z 8 stopów metalu. Nie wiem jakie miała oznaczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkrety😀.

Rainbow 239 - Pilot Elite Clone 

Vintage-NOS-Rainbow-No-239-Gold-Plated-E

images?q=tbn:ANd9GcTGcPHCWZ_1aZYfomkM1Am

 

Rainbow No.201 Fountain Pen Füller vintage

1db51c17-783c-4803-abc9-36c8356cb953?rul

 

Rainbow 202 - ze strzałką

rBNaOGEJuX-AQ5ZdAAMSeneKM1c579.jpg

A wracając do stalówki, wszystko wskazuje na to, że jest pozłacana, ale tak solidnie a nie w oparach. Oczywiście mógłbym sprawdzić czy złota kalecząc ją pilniczkiem, ale nie, nie będę pióra powtórnie rozbierał, niech to pozostanie owiane mgiełką niewiadomej😀😃

Edytowano przez Klerk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko coś znaleźć konkretnego na temat tych piór, opierając się dzisiaj na wyszukiwarce G...mamy to co mamy. Ta wyszukiwarka po zmianach stała się delikatnie pisząc daremna. Trzeba szukać wszystko okrężną drogą. @Klerk Skoro w podróbkach Hero(Herb) są stalówki złocone które tak samo ciężko "zdrapać" to w Rainbow też mogły być złocone a nawet złote. To dzisiaj mamy "farbkę złotą" na stalówkach szumnie nazywaną pozłotą. W Herbach 330 jest podobnie, plastik rozpada się w rękach ale stalówki po wypolerowaniu i to dość agresywnym, świecą pozłotą jak... Można się mocno zaskoczyć nie tyle samych szlifem tych stalówek a właśnie pozłotą - gruba, solidna, niekiedy ziarna pokryte tak grubą warstwą że połówki są sklejone i tworzą jednolitą kulkę. Trzeba sporo napracować się by to zetrzeć, rozdzielić. Podobnie wyglądały stare stalówki Hero z lat 70, początków 80. Te obecne ścierają się w palcach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

.

Dnia 1.08.2022 o 23:16, Klerk napisał:

 

5bf19342d8a38.jpg

Rare Rainbow 243 Fountain...
Rare Rainbow 243 Fountain Pen, stainless streel cap & barrel,1970s Mint - Sold on eBay Sep, 20th 2018 for $10.99

Moje chociaż wygląda tak samo, ma dłuższą sekcję, bo skuwka nie domyka się z korpusem, lecz pozostawia wolną przestrzeń 5mm i prezentuje śliczny brązowy pierścień od sekcji, co nadaje mu niewypowiedzianego uroku😃😄😉, a więc składak....

A nieprawda😉😀, okazało się że jest to kompletne pióro i w dobrym stanie. W trakcie używania wewnętrzny kapturek w skuwce, wysunął się na tyle, że mogłem zobaczyć sprężynki mocujące i przekonać się, że to on nie pozwala na założenie skuwki na pełną głębokość. Po prostu był poluzowany, nieco wysunięty. Złożyłem poprawnie i składa się tak jak na zdjęciach👍 Ot, taka przygoda, kolejne doświadczenie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...