Skocz do zawartości

Polskie pióro Styloplast


norolim

Polecane posty

Udało mi się niedawno zdobyć dość ciekawe polskie pióro wyprodukowane przez Spółdzielnię Pracy Wyrobów Chemicznych i Piśmiennych „Styloplast” z Krakowa. Instrument jest w niezłym stanie, stalówka nawet w bardzo dobrym. Podczas wstępnych testów okazało się, że pisze się tym całkiem przyjemnie. Stalówka płynnie sunie po papierze, nie drapie i nie skrzypi. Przy czym próba była wykonywana metodą maczania, ponieważ tłoczkowy system napełniania nie jest w pełni sprawny. I nie wiem, czy będzie się go dało naprawić.

W Internecie nie udało mi się znaleźć zbyt wielu informacji na temat tego pióra, czy też ogólnie produktów tej krakowskiej spółdzielni, dlatego postanowiłem je zaprezentować na forum. Zawsze to jakiś materiał referencyjny dla fascynatów i wielbicieli marki, których jak mniemam są niezliczone rzesze 😜.

Styloplast Kraków

Z8Mj80K.jpg

zUc2WjS.jpg

htul41E.jpg

GuKYC5F.jpg

PhS9qwB.jpg

Edytowano przez norolim
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie, możesz coś więcej napisać o tej nakrętce? Jak ona powinna wyglądać? Gdzie powinna się znajdować?

Kontaktowałem się z zakładem naprawy piór, ale zostałem zniechęcony do wysyłania pióra. Naprawa kosztowałaby trzy razy więcej, niż to pióro jest warte (choć ja sam bym je trochę wyżej wycenił, ale to inna sprawa). Chętnie sam bym spróbował, chałupniczymi metodami przywrócić to pióro do życia, ale brakuje mi wiedzy w zakresie budowy mechanizmu napełniania. Gdybyście mi podpowiedzieli, może wspólnymi siłami uratujemy ten, być może ostatni egzemplarz pióra ze spółdzielni Styloplast.

Edytowano przez norolim
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 29.07.2022 o 11:03, norolim napisał:

A no właśnie, możesz coś więcej napisać o tej nakrętce? Jak ona powinna wyglądać? Gdzie powinna się znajdować?

Na początek trzeba by się upewnić jaka nakrętka oryginalnie w tym piórze występuje,  a może nie? Do tego potrzebny inny sprawny egzemplarz, no bo jak inaczej? A do działania pióra taka nakrętka kontrująca wcale nie jest potrzebna (zależy od konstrukcji), o ile pióro da się zmontować co w Twoim przypadku widać, że jest możliwe. Schemat konstrukcji piór Montblanc pokazuje taką nakrętkę (3.2), ale bez niej pióro się rozsypie. Element (3.3) to ozdobnik.

1aa463516dd3b536039fbe7390b5e14c--writin

Twoje zdjęcie pokazuje, że gwint cylinderka jest ukruszony, dodatkowa niewiadoma. Ja ze zdjęcia wnioskuję, że pióro da się napełnić o ile gwint tłoczka sprawnie współpracuje z główką korpusu (3.1), w tym przypadku jest odwrotnie, główka jest nakrętką. Popróbuj napełniać zakolorowaną wodą, sprawdź jak działa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Klerk napisał:

Nie wykluczone, że odpowiedni element jest w piórze, tylko @norolim , Ty go nie wyjełeś.

Moje pióro ma jednak raczej inną konstrukcję. Z korpusu mogę jeszcze w całości wykręcić ślepą skuwkę, w której znajduje się gwint dla tłoczka:

WuSC95N.jpg

 

W korpusie nic więcej nie ma. Tak czy inaczej, zdaje się, że pióra nie będzie się dało naprawić. Wczoraj robiłem testy szczelności i jest słabo. Tłoczka nie da się łatwo wymienić, bo został na chama naciśnięty na swoje miejsce. Nie ma śrubki blokującej na końcu — jest stały element blokujący. Dodatkowo, wygląda na to, że ścianki cylinderka rozszerzają się w kierunku ślepej skuwki, bo uszczelka ma coraz więcej miejsca, gdy się ją odciąga. Chyba lipa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że pióro jest kompletne. Zwróć uwagę, że wykręciłeś odpowiednik mosiężnego elementu z tego zielonego demonstratora. To często się zdarza, że pióro jest tak zużyte, że nawet jak naprawisz to do codziennego pisania się nie nadaje, mam takie. Pozostaje miła pamiątka do kolekcji😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w tym przypadku spływak i stalówka są w dobrym stanie. Jedyny problem to mechanizm napełniania. Nie wiem, jeszcze nie zdecydowałem. Może wyślę do zakładu, aby przynajmniej spojrzeli, czy a się to naprawić. A jeśli nie, to spróbuję coś wymodzić samodzielnie. Myślałem na przykład o tym, żeby usunąć tłoczek, cylinderek/zbiorniczek zaślepić na stałe korkiem i napełniać strzykawką z igłą. Jakieś inne pomysły?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalówka to nie pióro😕.

2 godziny temu, norolim napisał:

...Myślałem na przykład o tym, żeby usunąć tłoczek, cylinderek/zbiorniczek zaślepić na stałe korkiem i napełniać strzykawką z igłą. Jakieś inne pomysły?

Czyli powstałoby takie dziwne pióro zakraplaczowe. To możesz natychmiast przetestować, napełnij rozcieńczonym atramentem (bo szkoda aby dobry porozlewać) i pisz. Wątpię czy z zadowoleniem napełnisz drugi raz. Ja skoncentrowałbym się na dorobieniu pierścienia uszczelniającego na tłok. Tej części stałej (twardej) nie trzeba wcale zdejmować. Zmierz średnicę tłoczka/cylinderka, ale dokładnie, suwmiarką,  napisz, to może będzie można jakiś O-ring dopasować. Zresztą współczesna technika stosuje setki uszczelnień, trzeba znać wymiary. Ostatecznie można wyciąć z elastomeru, korek odradzam, ale to już trzeba zlecić na tokarkę. Jak widać robota dla mechanika, niekoniecznie piórmistrza. 

Acha🤔, przypomniałem sobie, całkowice amatorsko możesz wycinać z grubej skóry, potem wyrównywać papierem ściernym, potem natłuszczać, potem dopasowywać, potem jeszcze lepiej dopasowywać, potem...😀😃😉, aż potem będzie działać👍. Dawniej były tłoczki skórzane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłok może kompensować zmianę średnicy (oryginał to robił😉), ale trzeba znać wymiary, jaka różnica? Potem dobierać. Aby to sprawdzić owiń plastrem, zobacz jak i gdzie przyciera, dokładnie mierz. Jak nie masz suwmiarki, to różnice mierz na warstwy plastra, to daje dobre oszacowanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...